Znáte největší vataře Evropy? Okur a Deron! A Kobe?

29.09.2011 - Redakce
počet přečtení: 3262
vytvořeno 29.09.2011, upraveno 29.09.2011


V Americe je zvykem zveřejňovat platy sportovců, Evropa se zatím v tomto směru tak daleko nedostala. I proto se jen velmi těžko mezi všemi spekulacemi dá vybrat a sestavit zaručeně správný žebříček těch nejlépe placených basketbalistů působících na starém kontinentě. Přesto se k tomu server ballineurope.com odhodlal.

V Americe je zvykem zveřejňovat platy sportovců, Evropa se zatím v tomto směru tak daleko nedostala. I proto se jen velmi těžko mezi všemi spekulacemi dá vybrat a sestavit zaručeně správný žebříček těch nejlépe placených basketbalistů působících na starém kontinentě. Přesto se k tomu server ballineurope.com odhodlal.

Pět prvních míst obsadili hráči, kteří by se za jiných okolností nejspíše chystali na nový ročník NBA. Plat v tabulce značí vždy čistý roční příjem:

  1.-2. Mehmet Okur (Türk Telecom Ankara) - 3,5 milionu eur
  1.-2. Deron Williams (Besiktas Milangaz Istanbul) - 3,5 milionu
  3.-4. Nenad Krstič (CSKA Moskva) - 3 miliony
  3.-4. Rudy Fernandez (Real Madrid) - 3 miliony
       5. Ersan Ilyasova (Anadolu Efes Istanbul) - 2,7 milionu
      6. Juan Carlos Navarro (FC Barcelona) - 2,5 milionu
      7. Vassilis Spanoulis (Olympiacos Pireus) - 2,4 milionu
       8. Dimitris Diamantidis (Panathinaikos Atény) - 2 miliony
9.-10. Miloš Teodosič (CSKA Moskva) - 1,9 milionu
9.-10.Mike Batiste (Panathinaikos Atény) - 1,9 milionu



Vzápětí se stejný server rozhodl výdělky hráčů v Evropě porovnat s platy hráčů v NBA. Není to tak jednoduché, jak by se zdálo. V Americe je dána jedna částka, kterou si hráč vydělá a dál se klub nestará. V Evropě je běžnou praxí dávat hráčům k dispozici auta, pro největší hvězdy i s řidičem, byty či domy a podobně.

Hráči mají ve smlouvách i nejrůznější bonusy za výsledky týmu či své osobní. S tím si však autoři žebříčku příliš hlavu nelámali. Prostě použili postup hráčských agentů - čistý evropský výdělek v eurech vynásobili kurzovním rozdílem mezi eurem a dolarem, aby novou částku - patřičně zaokrouhlenou - vynásobili dvěma.

Tento koeficient má pokrýt daně a zároveň nejrůznější bonusy a vymoženosti poskytované v evropských klubech. Server sám přiznává, že v některých případech by tento koeficient mohl být značně vyšší.

Jak tedy vypadá fiktivní tabulka výdělků těchto hráčů v týmech NBA (NBA ekvivalent):

  1.-2. Mehmet Okur (Türk Telecom Ankara) - 10 milionů dolarů
  1.-2. Deron Williams (Besiktas Milangaz Istanbul) - 10 milionů
  3.-4. Nenad Krstič (CSKA Moskva) - 8,9 milionu
  3.-4. Rudy Fernandez (Real Madrid) - 8,9 milionu
       5. Ersan Ilyasova (Anadolu Efes Istanbul) - 8,1 milionu
       6. Juan Carlos Navarro (FC Barcelona) - 7,5 milionu
       7. Vassilis Spanoulis (Olympiacos Pireus) - 7,2 milionu
       8. Dimitris Diamantidis (Panathinaikos Atény) - 6,1 milionu
9.-10. Miloš Teodosič (CSKA Moskva) - 5,8 milionu
9.-10. Mike Batiste (Panathinaikos Atény) - 5,8 milionu
 
Rozdíl mezi Evropou a Amerikou tedy není až tak velký, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jen pro srovnání uveďme, kolik si prvních pět tohoto žebříčku vydělalo v NBA v minulé sezoně:
 
1. Deron Williams (Utah Jazz + New Jersey Nets) - 14,94 milionu dolarů
2. Mehmet Okur (Utah Jazz) - 9,95 milionu
3. Nenad Krstič (Oklahoma City Thunder + Boston Celtics) - 5,54 milionu
4. Ersan Ilyasova (Milwaukee Bucks) - 2,32 milionu
5. Rudy Fernandez (Portland Trail Blazers) - 1,25 milionu
 
Jak vidno, především Ilyasova s Fernandezem rozhodně výluky v NBA nemusí litovat a je jasné, proč španělský reprezentant plánuje návrat do rodné vlasti ihned po ukončení smlouvy v NBA.

Všemi těmito tabulkami může během pár dní pořádně zahýbat především Virtus Boloňa. Slavný italský klub do svých řad láká Kobeho Bryanta. Bryant odmítl nabídku na 6,7 milionu dolarů (po zdanění), což by ho učinilo s přehledem nejlépe placeným hráčem Evropy, a požaduje ještě zhruba o milion víc.

V posledních dnech vstoupila do hry ještě jedna varianta, která se zdá býti nejschůdnější pro obě strany. V období od 9. října do 16. listopadu by mohl Kobe absolvovat zhruba 10 utkání v dresu italského celku, za něž by měl inkasovat čistý příjem 1,5 milionu dolarů, tedy něco přes 1,1 milionu eur.
 
Zároveň se na laně Virtusu ocitl i Manu Ginobili, který na začátku minulé dekády v dresu tehdejšího Kinderu vyhrál Euroligu, italskou ligu i pohár (ten dokonce dvakrát). Zároveň byl vyhlášen MVP Final Four Euroligy 2000/01 i MVP italské ligy (2000/01, 2001/02). Jaký kontrakt Boloňa Ginobilimu nabídla, není známo, Manu však prohlásil, že v případě výluky pro něj připadá v úvahu jen a pouze Virtus.
 

Martin Čarnecký