Zmar mezi hoblíky sudích a nadávkami do Ustašovců

05.12.2010 - Redakce
počet přečtení: 2503
vytvořeno 05.12.2010, upraveno 05.12.2010

EXKLUZIVNĚ ZE ZÁHŘEBU  Přes všechny možné problémy se nymburský tým v 10. dějství NLB ligy dopracoval až k možnosti poslat zápas v hale Cedevity Záhřeb do prodloužení. V šestkovém souboji poslední minuty Baždarič - Nissim, kdy ani jeden z hráčů své pokusy nemíjel a Nymburk opakovaně potřeboval na vyrovnání trojku, nezbylo rozehrávači hostů, než se pět vteřin před sirénou uchýlit k taktickému minutí trestného hodu.

EXKLUZIVNĚ ZE ZÁHŘEBU Přes všechny možné problémy se nymburský tým v 10. dějství NLB ligy dopracoval až k možnosti poslat zápas v hale Cedevity Záhřeb do prodloužení. V šestkovém souboji poslední minuty Baždarič - Nissim, kdy ani jeden z hráčů své pokusy nemíjel a Nymburk opakovaně potřeboval na vyrovnání trojku, nezbylo rozehrávači hostů, než se pět vteřin před sirénou uchýlit k taktickému minutí trestného hodu.

Před poslední exekucí tak kouč Ginzburg poslal na hřiště obě své věže Chána a Štimace. Nissim proměnil první šestku a druhou nahodil tak, že se ji podařilo zachytit Aleši Chánovi. Ten přestože střílel z natažených rukou ze tří metrů, soupeři se ještě podařilo na míč dosáhnout a zablokovat ho. Cedevita zvítězila 80-78 a připsala si šestou výhru, Nymburk naopak pátou prohru.

Středočeši si tak odvážejí další těsnou porážku ze hřiště soupeře s pachutí, že stejně jako ve Vršacu nebylo všechno v pořádku ze strany třetího "týmu" na hřišti.  
 
"Při té poslední střele jsme ještě měli šanci, ale když se podíváte na statistiky, je vidět, že jeden tým házel dvakrát víc šestek, než druhý a s tím nejde vyhrát žádný zápas na světě," řekl na oficiální tiskové konferenci jasně, přesto nenapadnutelně kouč Nymburka Ronen Ginzburg k bilanci 44/32 vs. 22/20 z trestné linie.
 


"Pro nás to byl jeden z klíčových zápasů sezony. Neměli jsme to lehké, chyběl nám zraněný Vukušič a Edwards hrál pod injekcemi kvůli bolestem v rameni. Navíc soupeř nás trápil různými sestavami od vysoké až po úplně malou," shrnul dojmy domácí kormidelník Aleksandar Petrovič, starší bratr slavnějšího Dražena.
 
První poločas poznamenaly "shut-outy" Nissima (0 za 9 minut) se Simmonsem (0 za 11 minut), kterým nevyšly ani opakované vstupy. Když se připočte jen 6 bodů pivotmanského dua, minuté samostatné nájezdy, druhý faul klíčového muže defenzivy Nečase už po třech minutách, i dvě katastrofické čtyřiadvacítky na kontě hostů v kolonce házených šestek (proměněných 18, Nymburk 10/10) a doskoků (Nymburk 14), byl poločasový stav 37-31 z nymburského pohledu ještě roven zázraku.
 
Na ratingu totiž domácí vedli hlavně díky první čtvrtině 48-25.
 
Jen trio záhřebských Amíků Draper-Edwards-Plaisted házelo 18 trestných hodů, které následovaly po tunách agresivních nájezdů pod koš. A když už se z nich nedalo zakončit, stál na trojce vždycky někdo volný. A Cedevita využila 3 trojky z 8 pokusů. 

Jenže přece měla dvě Achillovy patu - vzdor zakončením zblízka ještě mnohé dvojky neproměnila (16/5) a k tomu 9krát přišla o míč.
 
Kouč českého mistra viděl, že opět bude třeba menší pohyblivější sestavy, a tak ještě v první půlce přidal k rozehrávači Lenzlymu na křídlo Slezáka, který hrál celkem 18 minut a nahradil nakonec jen 11minutového Simmonse, jehož se od druhé čtvrtky trenér rozhodl nechat zápas dosedět na lavičce.

"Chester nezačal zápas dobře, tak jsem ho vystřídal a zase vrátil, ale očekávaný výkon nepodal. To se stává. V hale bylo chladno a já se rozhodl ho nechat sedět. Slezák a další ho dokázali nahradit. Dnes jsem nevěřil, že by se v druhé půlce vzchopil jako proti Hapoelu. Ani v Brijegu minulý týden druhý poločas neměl dobrý. Snad pro něj bylo lepší odpočinout si před Eurocupem," řekl Ginzburg.
 
Cedevita v obraně díky nejlepšímu lupiči míčů v soutěži, rozehrávači Draperovi, vytvářela velký tlak na rozehru soupeře, míč na tvrdě strážené pivoty se téměř nepodařilo procpat a domácím vycházela i taktika krytí pick and rollu, kdy pivot zdvojoval a vytlačoval k postranní čáře rozehrávače s míčem. Afik Nissim se s tím celou první půli nedokázal poprat a byl opakovaně střídán.
 
"Afik se nekoncetroval na hru, proto jsem ho stáhl a v poločase jsem musel křičet. Jsem rád, že v druhé půlce už zabral. Ono je přece jen těžké pro hráče zahrát dobře dva těžké zápasy v jednom týdnu," podotkl kouč Nymburka. 
 
Ve druhé čtvrtině málem došlo k rozhodující sekvenci, když hosté za 6 minut dali pouhé dva body a domácí natáhli náskok až na 33-21.
 
Slezák si ještě do poločas udělal třetí faul na neskutečně rychlém Draperovi, který za zápas házel 13 šestek, ale právě v druhé čtvrtce jich několik minul.

Signálem naděje se staly čtyři šestky, jež po faulu a technické chybě domácích proměnil Sokolovský, opět stěžejní muž Nymburka. Vzápětí se rozjel k mohutné aktivitě Pumprla, který minutu před pauzou snížil po šňůře 10-0 na 33-31.

Když si v poločase hrstka diváků v hledišti, jejichž oficiální počet 450 se zdál poměrně nadsazený (souběžně hrála doma i Cibona a v nové záhřebské aréně byl na programu i hojně navštívený duel házenkářské Ligy mistrů), zasoutěžila o malou motorku, přišel čas na nový Nymburk.
 

 
Za prvé se rozjel Nissim, který neslezl ze hřiště, zajistil 17 bodů a v obraně získal i dva průrazy. Za druhé Sokolovský proměnil 3 trojky ze 3 pokusů. Za třetí Nymburk po třetím faulu Nečase, který byl při prakticky nejmenší možné sestavě bez pivotů obětován na obranu amerického pořízka Edwardse, přešel do zóny. A ta mu přechodně přinesla solidní úspěch.

Právě Edwards vedle Drapera házel v utkání druhou velkou porci šestek (11), neboť i do zóny na něj domácí hru v druhé půli velmi koncentrovali.
 
A právě ve třetí čtvrtce, přestože se stále drželi na dostřel, se hosté čím dál víc divili nad výroky slovinsko-bosenské trojice sudích, která dávala domácím fauly a šestky za téměř každé "ťuknutí" obrany. Na druhé straně pak podobné zákroky, zvlášť patrné při nájezdech do koše, procházely.
 
"Když se něco podobného stalo ve Vršacu, moc jsem se o tom nešířil, a i když nechci vinit za porážku pouze rozhodčí, celý zápas jsme cítili, že v obraně nám neměřili steně jako domácím. Ten poměr házených šestek je příliš velký. Když jeden tým hraje extrémně agresivně a druhý ne, ještě můžete říct OK, ale tohle nebyl nijak divoký zápas, takže takový rozdíl tam prostě nemůže být," zvýšil hlas Ronen Ginzburg, který si cenil, že se i díky dobrým taktickým manévrům v úvodu trápící tým dokázal do zápasu dostat.
 
Hosté nepříznivou situaci přesto ustáli a domácí začali být čím dál nervóznější. A přidalo se i jinak hrobově tiché publikum. Tedy přesněji jen malá skupinka sprostých mladíků, která od té doby až do konce začala sprostě řvát na jediného hráče soupeře - srbského pivota Štimace, který v obou poločasech odehrál jen pár minut. 
 
Jenže i když byl na lavičce, musel ve zcela ztichlé hale dobře slyšet opakované nacionalistky motivované nadávky "Ustašo!", odkazující k fašistickému chorvatskému hnutí, jehož brutální teroristické praktiky před a ve druhé světové válce mnohdy i zastínily zvěrstva nacistů.
 
Když byl Štimac ve hře, bylo na něm znát, jak nepříjemné mu to je, ač s něčím podobným v zápasech v Chorvatsku dopředu počítal.

"Ne, neslyšel jsem to, soustředil jsem se na hru. A tohle označení neznám. Vladeho jsem proto ani nestahoval z tohoto důvodu ze hry," přiznal Ronen Ginzburg.

Nymburk byl ve slibné situaci ještě po Pumprlově brejku na 73-73. Pak ale právě jeho faul-nefaul na Drapera, který proměnil jen jednu šestku, vzápětí neproměněná otevřená trojka Lenzlyho a faul na Edwardse znamenaly, že Cedevita získala klíčové tříbodové vedení, které se v takticky hraném závěru, kdy Baždarič s Nissimem jistě proměňovali šestky, už nepovedlo smazat.

Za Nymburk nejlépe stříeli Nissim (17), Nečas (14), Sokolovský (13) a Pumprla (12). Za domácí to byli Draper a Edwards s 19 body a Baždarič s Rudežem se 13. Doskok skončil vyrovnaně 32-32, ztrát měli víc hosté (16 proti 14). 

Právě vysokého počtu ztrát litoval kouč Ginzburg. "Některé přišly v kritických momentech, to jsme pokazili."

Na druhé straně byl spokojený s tím, že v druhé půlce už jeho tým dokázal trestat soupeře za jeho jeho způsob bránění pick and rollu. A v hodnocení úspěšnosti malé nymburské sestavy v druhé půlce uvedl, že tým z toho vytěžil víc, než ztratil.

Proti bleskurychlému rozehrávači Draperovi podle Ginzburga dělali jeho sveřenci, co šlo. "Naši dlouzí při bránění pick and rollu mají proti takovému typu hráče problémy. Proto jsme také přešli do malé sestavy. A zkoušeli jsme leccos, ale tohle je prostě skvělý hráč a ne náhodou Cedevita investovala do takových hráčů spoustu peněz."


Petr Hamták, Záhřeb
Foto: ČEZ Nymburk