Za oponou soupeřů na ME: Španělé zdvihají telefony, mysterium Božidara i nadržení Gruzínci. A Češi až 21.?

01.02.2013 - Redakce
počet přečtení: 2416
vytvořeno 01.02.2013, upraveno 01.02.2013



EUROBASKET 2013 ZA 215 DNŮ
 S MNOHA VIDEOHITY    V pro Čechy obvykle výborné pozici bude reprezentace lvů 4. září vstupovat do mistrovství Evropy ve Slovinsku. Nikdo od ní nebude nic převratného čekat. Důkazem je aktuální podoba odhadu umístění jednotlivých reprezentací na webu FIBA Europe. Obhajoba se čeká od Španělska, stříbro opět od Francie a bronz opět od Ruska. A týmy z české skupiny C? Domácí Slovinsko má skončit čtvrté, Chorvatsko jedenácté, Gruzie čtrnáctá, Polsko devatenácté a Česko - uff, až na 21. příčce. Za ním by se měly umístit už jen Ukrajina, Lotyšsko a Belgie.

V pro Čechy obvykle výborné pozici bude reprezentace lvů 4. září vstupovat do mistrovství Evropy ve Slovinsku. Nikdo od ní nebude nic převratného čekat. Důkazem je aktuální podoba odhadu umístění jednotlivých reprezentací na webu FIBA Europe. Obhajoba se čeká od Španělska, stříbro opět od Francie a bronz opět od Ruska. A týmy z české skupiny C? Domácí Slovinsko má skončit čtvrté, Chorvatsko jedenácté, Gruzie čtrnáctá, Polsko devatenácté a Česko - uff, až na 21. příčce. Za ním by se měly umístit už jen Ukrajina, Lotyšsko a Belgie. 

Pojďme se nyní podívat na novinky a zajímavosti z jednotlivých táborů skupiny C. A nejprve si představme trenéry, neboť Španělé i Poláci nedávno ustavili do těchto funkcí nové muže.

Mistry Evropy ze Španělska po čtyřech letech se dvěma kontinentálními tituly a stříbrem z OH opustil Ital Sergio Scariolo, který byl nahrazen svým asistentem (v realizačním týmu od ME 2009), 46letým Juanem Orengou. Ten přitom dosud nevedl žádný profesionální tým, ani seniorskou reprezentaci.

Bývalý reprezentant (na seniorské úrovni 128 zápasů) má však za sebou úspěšné působení u mladších kategorií. Tým U20 dovedl ke stříbru v roce 2007, k bronzu v roce 2010 a k titulu o rok později.

Poláci se po údajně vzájemné dohodě rozešli se Slovincem Alešem Pipanem, který se vzápětí stal kormidelníkem Makedonců, a najali Dirka Bauermanna, jenž byl na čtyřech posledních ME s Německem a hned na tom prvním v roce 2005 jej dotáhl až do finále.

Gruzínce vede už od roku 2008 Igor Kokoškov. Ten kvůli zranění musel předčasně ukončit hráčskou kariéru a v 41 letech (jen o dva roky starší než Pavel Budínský) má u pasu už tucet sezon jako asistent v NBA! Již v roce 1999 se stal prvním Evropanem působícím v trenérském týmu divize 1 NCAA a o rok později si u Clippers připsal primát prvního "full-time" neamerického asistenta v nejlepší lize. V roce 2003 se přesunul do Detroitu k Larrymu Brownovi a podílel se tak i na titulu z roku 2004. Od léta 2008 až do dneška je pak asistentem u Suns.

Kokoškov dostal Gruzii na její první (2011) i druhé ME a už v Litvě zaznamenal 11. místem pronikavý úspěch.

Chorvaty v kvalifikaci vedl Jasmin Repeša, aktuálně i šéf lavičky Malagy, nad jehož hlavou se však ve vztahu k ME ještě před pád dny vznášel otazník. Chorvatská federace, s níž musel Repeša po kvalifikaci ukončit smlouvu kvůli španělským regulím (kouč v ACB zároveň nesmí vést reprezentaci), však použila stejnou kličku jako Rusové v případě kormidelníka Bilbaa Katsikarise. Po klubové sezoně Repeša přeruší smlouvu v Malaze a po ME ji opět obnoví. Takže vlk se.... a koza zůstala...

K Repešovi jsme jako extrémní bonus připravili ve spodní části textu i video, kde chorvatský lodivod během jediného timeoutu Malagy hřeší hned ve třech různých jazycích. Je to číslo, s kterým by mohl vystupovat i v cirkuse.

Bez nadsázky živoucí legendou je 60letý kouč Slovinců Božidar Maljkovič (na snímku), který s hraním skončil dokonce už v 19 letech, aby dobyl hromady především klubových triumfů, mezi nimiž ční čtyři euroligové (2 se Splitem, 1 s Limoges a s Panathinaikosem).

Na konci listopadu však zcela šokoval vedení euroligové Cedevity Záhřeb, když se necelých pět měsíců po svém jmenování - jako první Srb u velkého chorvatského klubu od rozpadu Jugoslávie a s dvouletou smlouvou na čistý půl milion eur (nejvyšší gáže pro kouče v chorvatské historii) -, zničehonic sebral, nikomu nic neřekl a zmizel.

Spekulovalo se o sporech s hráči, kteří do hry nedávali na Maljkovičovo gusto dost úsilí, o frustraci ze špatného startu v Adriatické lize i Eurolize - a také o politickém pozadí. V zemi před jeho "dezercí" došlo k masivní oslavě čerstvého osvobození dvou chorvatských generálů, dříve odsouzených k mnohaletému žaláři za spáchání válečných zločinů, které se samozřejmě týkaly i Srbů. A podle některých hlasů se Srb Maljkovič mohl začít cítit v Chorvatsku "nekomfortně".

Paradoxem je, že těsně před jeho odchodem Cedevita konečně začala vítězit i v Eurolize.

Ze šesti týmů ve skupině C pouze Češi, Španělé a Chorvaté mají kouče-krajany (byť Repeša je narozen v Bosně). Poláky vede Němec, Slovince a Gruzínce Srb. Kokoškov má navíc od roku 2010 americké občanství. 

Zajímavostí je i to, že Orenga, Bauermann (těsně před začátkem sezony vyhozený z Bayernu Mnichov) a Maljkovič nyní nekoučují žádný klub. Jen tři zbývající muži, Budínský (Děčín), Kokoškov a Repeša, jsou tedy aktuálně vytíženi na dvou frontách. Hlavní jsou však v klubech jen dva, Budínský a Repeša.

 

ČESKO: 61. tým světa

Než se dostaneme k soupeřům, je tu krátký průlet českými reáliemi.

Horkými novinkami reprezentace jsou přestupy dvou křídelníků. Luboš Bartoň se po pěti zápasech v dresu USK přesunul do německého Braunschweigu a David Jelínek z tureckého Olin Edirne přestoupil do Caji Laboral, kde má tak Česko naději na první větší zastoupení některého ze svých bojovníků v Eurolize v rámci této sezony. 

Lvi před a po loňské kvalifikaci rozpoutali doslova peklo dresových změn: Pumprla z Nymburka zamířil do Obradoira, Welsch z Charleroi do Nymburka, Bartoň před Vánocemi z Badalony do USK, Kudláček z Caserty do Cantú, Hruban z USK a Pavel Houška z Děčína do Nymburka, Hampl z Cibony do Andorry, Ličartovský z Kolína do Ústí.

Leckteří z nich toho v nové sezoně neodehráli právě mnoho, kouč Budínský však Basketmagu řekl, že ač to není ideální situace, neznamená to, že by se jim kvůli tomu už nyní zavírala reprezentační nominace.

SLOVINSKO: 14. tým světa, 7. na ME 2011, proti Čechům 4.9.

Pekelnější začátek než proti domácímu týmu a tisícům jeho burácejících tifosi Češi asi už nemohli mít. Slovincům stále chybí evropská medaile a teď vidí největší šanci ji urvat. Pokud ovšem budou v nejsilnější sestavě.

Kouč Maljkovič spolu s ředitelem reprezentací Matejem Avanzou už proto podnikli inspekční cestu do USA, kde jim potvrdil svou účast 30letý rozehrávač Bucks Beno Udrih, hráč s už osmi sezonami v NBA u svého pasu. Podle Maljkoviče by mohl v národním týmu sehrát klíčovou úlohu. Udrih jako náhradník v Milwaukee doručuje zatím 7,4 bodu a 4 asistence za 19 minut.

Trenér se v zámoří setkal i s 26letým point guardem základní pětky Suns Goranem Dragičem, jenž už se také nechal slyšet, že bude i na svém čtvrtém ME. Ve své páté sezoně v NBA zapisuje 14 bodů a 6,4 asistence za téměř 33 minut.


 
Na domácí půdě budou Slovinci spoléhat i na svě velezkušené opory. Jednou z nich je Erazem Lorbek, 29letý hvězdný power forward Barcelony, který v létě mohl odejít do NBA, ale nakonec se rozhodl zůstat v Barce, kde válí už od roku 2009.

"Medaile, která nám stále chybí, by byla úžasná věc. Snažíme se o ni už tolik let," zasnil se účastník už čtyř Eurobasketů.

Ještě pár sezon navíc si ve vrcholovém basketbale odkroutil 33letý forward a tahoun euroligového Bambergu Bostjan Nachbar, který má za sebou NBA i angažmá v Rusku, Turecku nebo Itálii. Na ME hrál už třikrát a k tomu přidal i dvě mistrovství světa.

"Eurobasket jsme chtěli pořádat už dlouhé roky a teď se to konečně splnilo. Jako basketbalová země si to určitě zasloužíme. Je to teď v ulicích našich měst téma číslo 1, takže to bude velké. A naši fanoušci budou neskutečně hluční! Když se kouknete na minulá ME nebo MS, měli jsme tam nejspíš nejpočetnější podporu ze všech a doma to bude ještě mnohem větší," varuje soupeře Nachbar.

"A hlavní je, že naši fanoušci jsou nám vždy velkou oporou a jsou velmi pozitivní, takže se necítíme vůbec pod tlakem, když hrajeme doma. A to pro nás bude plus. V minulosti jsme několikrát byli blízko medaile, tak doufám, že teď už to dokážeme."

Nachbarovi mladší kolegové jsou prý rádi, že tým má Španěly už ve skupině a nemůže na ně narazit ve čtvrtfinále jako v Litvě. Tomu se však veterán musí smát. "Přemýšlet takhle je chyba. Jakmile si začnete nějaké soupeře přát, obvykle se to vymstí."

Mimochodem - Slovinci by už do poloviny února chtěli ohlásit předběžnou sestavu! A již v půlce ledna měli nachystaný plán přípravy. Vypadá vskutku exkluzivně. Tým se sejde 19. července a během 12 zápasů (10 doma) otestuje i všechny pořadatelské haly. Na programu je i střet s Poláky, ač jsou oba týmy v jedné skupině ME.

Pro vaši představu takto vypadá sled přípravných duelů Slovinců: 26.7. s Polskem, 28.7. s Makedonií, 2.8. s Lotyšskem, 3.8. s Tureckem,  4.8. se Srbskem, 10.-11.8. turnaj v Bělehradě s účastí Srbska, Turecka a Ukrajiny, 16.8. s Bosnou, 18.8. s Ruskem, 23.8. s Černou Horou, 24.8. s Itálií a 31.8. s Francií.

 

POLSKO: 40. tým světa, 17. na ME 2011, proti Čechům 5.9.

Poláci v posledních (mnoha) letech něvěří svým trenérům. A asi vědí proč. Po rozpadu východního bloku, kdy se ovšem také zvýšil počet účastníků ME, se v období 1993-2005  probojovali jen na ME 1997 (dosáhli na skvělé 7. místo). Od roku 2007 už však nechyběli. Ani jednou ale neměli na Evropě polského kouče. V roce 2007 je vedl Slovinec Urlep, v roce 2009 Izraelec Katzurin, předloni další Slovinec Pipan a nyní Němec Bauermann.   

V Litvě tým bez podkošových věží Gortata s Lampem dosáhl na 17. místo (porazil Turky a se Španěly padl jen o 5), s nimi by si letos věřil mnohem víc. Centr Gortat, který ve své šesté sezoně v NBA doručuje jako člen základu Suns 11,6 bodu, 9 doskoků a 1,8 bloku za 32 minut, v loňské kvalifikaci měl famózní průměry 21,1 bodu a 11,6 doskoku. Kolega Lampe, který také hrál v NBA, v kvalifikaci kvůli léčení kotníku chyběl, nyní však v Caje Laboral mívá v Eurolize jako člen základu průměrně 12,6 bodu a 6 doskoků za 24 minut.

Právě tito dva jsou pro Polsko zcela klíčovými hráči, Lampe už má ovšem pěknou historii zdravotních problémů a i letos účast ve Slovinsku nemá právě loženou. "Kotník už je celkem v pořádku, ale problémy mám zase se zády. Dráždí mi to nerv v noze a to je nepříjemné. Přesto věřím, že to dopadne dobře a na ME budu."

Dirk Bauermann bude mít možná v sestavě i naturalizovaného snajpra Kelatiho a také jednoho žolíka. 19letý shooting guard Gdyně Mateusz Ponitka, který má patřit mezi 20 nejtalentovanějších evropských hráčů do 20 let, v kvalifikaci za téměř 14 minut stíhal 5 bodů a 2,3 doskoku a pomohl zvrátit nedobře rozjetý blok, ktery Poláci završili pěti výhrami v řadě a vítězsvím ve skupině E s bilancí 6-2. 

Ponitka v této sezoně dokonce nastupoval pod Litevcem Kemzurou v Eurolize už i v základu Gdyně a děkoval za to průměry 8,8 bodu a 3,5 doskoku za 22 minut.

A kvízová otázka na závěr: Kdy bralo Polsko naposledy stupně vítězů? Odpověď: na ME 1967. 


 
ŠPANĚLSKO: 2. tým světa, šampion ME 2011, proti Čechům 7.9.

V zákulisí se čím dál víc mluví o tom, že hvězdy jako Navarro a Pau Gasol by mohli ve Slovinsku chybět. Jelikož ale nikdo ještě nic určitého neřekl, i nový kouč Orenga věří, že bude mít opět to nejsilnější.

"Jsme jednou ze zemí, která má spoustu hráčů v NBA. Zároveň jsme ale zemí s nejoddanějšími hráči z hlediska ochoty reprezentovat," zdůraznil Orenga.

Ten už také některým super oporám osobně telefonoval (jmenován byl na konci listopadu). "V rámci federace je kontakt s hráči pravidelný a jejich dosažitelnost je absolutní, stejně jako jejich podpora národnímu týmu," vypíchl důležitý faktor, s kterým se naopak poměrně často potýkají jak zástupci vedení ČBF, tak trenéři českých reprezentací dospělých a někdy i těch mládežnických. Zvednout telefon nebo se okamžitě ozvat trenérovi národního týmu totiž pro některé v zahraničí působící hráče není vždy samozřejmostí.

Při případné absenci nebeského střelce Navarra by jeho pozici 2 v základní sestavě obsadil neunavitelný Sergio Llull. Ten je však od příchodu kouče Lasa do Realu spíš na pozici rozehrávače, kterou Llull zastával ve své kariéře před přestupem do Madridu. Naopak v repre standardně funguje už od roku 2009 jako shooting guard.

Právě Llull bude jedním z hlavních mužů, kteří ponesou španělskou pochodeň dál, až dají týmu definitivně sbohem zejména Gasol s Navarrem. Ví však, že to bude těžké.
 
"Tahle generace je tak výjimečná, že už se ji nemusí nikomu povést napodobit. Tvořila historii, vyhrála všechno," použil Llull slova, které se v posledních letech používají i na kolegy z fotbalové reprezentace.

Novinkou v táboře Španělů je přestup ústředního rozehrávače Calderona z Toronta do Detroitu. Stále nejistější je pak pozice Paua Gasola v týmu Lakers a božský point guard Ricky Rubio se v Minnesotě po návratu ze zranění rozjíždí jen velmi pozvolna.

 

GRUZIE: 50. tým světa, 11. na ME 2011, proti Čechům 8.9.

Gruzínci v posledních letech valí dopředu, mají i hráče draftované do NBA. Pachulia si tam pod košem odkroutil už 9 sezon (letos má v Atlantě 12 základů a v průměru 6 bodů a 6,5 doskoku za víc než 22 minut), nyní začal v Brooklynu získávat první ostruhy i Shengelia. Další pak nastupují v Eurolize. A v kvalifikaci tvrdil muziku naturalizovaný Američan Pullen z Hapoelu Jeruzalém, v průměru 16 body za 26 minut.

Gruzínci ve skupině D skončili druzí s bilancí 6-2, tedy se stejnou, jako měli vítězní Bosňané. A do Slovinska jsou natěšení jako málokdo.

"V Litvě to bylo naše první ME vůbec a byla to fantazie hrát proti těm nejlepším týmům a hráčům kontinentu," řekl za celý tým Viktor Sanikidze ze Sieny, jeden z nejlepších rebounderů celé kvalifikace.

CHORVATSKO: 16. tým světa, 13. na ME 2011, proti Čechům 9.9.

Jediné dvě evropské medaile Chorvatů už jsou poměrně zanesené prachem. Pocházejí z roků 1993 a 1995 a obě mají bronzovou hodnotu. Od té doby už 17 let ani ťuk. I Chorvaté, stejně jako Slovinci, by pochopitelně rádi změnili věštbu webu FIBA, která pro ně s žádným kovem nepočítá.

Sedmadvacetiletý guard Krunoslav Simon z Malagy, kde jej řídí repre kouč Repeša, po tuctu let ve službách různých chorvatských repre týmů, vystihuje touhu mužstva velmi jasně:

"Mě by uspokojila jedině medaile. Pokud na takovéhle velké akci nepatříš mezi nejlepší tři, je už pak stejné skončit sedmý, čtrnáctý, nebo poslední. Pokud nestojíš na bedně, všechno ostatní je jedno."

 

I Simon zažil krach na ME v Litvě, kde tým neprošel ani ze schůdné základní skupiny s Makedonií, Řeckem, Finskem, Černou Horou a Bosnou.

I když Chorvaté ovládli v létě kvalifikační skupinu 8-0, skeptický názor veřejnosti to prý moc nezměnilo.

"To byly jen zápasy, co se musejí vyhrát, abyste se dostali na mistrovství. Doma nám nevěří a my to musíme změnit počínaje prvním utkáním. A já jsem si jistý, že to můžeme dokázat. Máme skvělé hráče a budeme mít vynikající tým. Myslím, že k postupu dál budeme potřebovat jednu výhru ze zápasů se Slovinskem a Španělskem. A samozřejmě musíme vyhrát všechny ostatní," nepočítá guard s tím, že by Češi měli být pro chorvatskou repre nějakou hrozbou.

Vyvedou ho lvi z omylu?
Připomínáme, že z každé skupiny jdou dál jen tři...


-trh-