Z nitra Sant Jordi - Semifinále II: Pohled jako kladivo

07.05.2011 - Redakce
počet přečtení: 1828
vytvořeno 07.05.2011, upraveno 07.05.2011

7.5. EXKLUZIVNĚ Z BARCELONY  PLUS FOTO  Když půl metru od vás prochází hromotluk Big Sofo, a pohled má upřený před sebe s takovou intenzitou, že by mohl provrtat pět metrů vzdálenou zeď, celkem chápete pocity soupeřů, které prý tak rád v utkáních zastrašuje. Přesně s tímhle pohledem vstupoval kamerunsko-řecký zabiják Sofoklis Schortsanitis na hrací plochu před druhým semifinále Euroligy v Palau Sant Jordi.

7.5. EXKLUZIVNĚ Z BARCELONY   Když půl metru od vás prochází hromotluk Big Sofo, a pohled má upřený před sebe s takovou intenzitou, že by mohl provrtat pět metrů vzdálenou zeď, celkem chápete pocity soupeřů, které prý tak rád v utkáních zastrašuje. Přesně s tímhle pohledem vstupoval kamerunsko-řecký zabiják Sofoklis Schortsanitis na hrací plochu před druhým semifinále Euroligy v Palau Sant Jordi.  

O to víc pak překvapilo, když tomuto lídrovi Maccabi vypadly z rukou jako žhavé uhlíky první dva míče pro jasné zakončení zpod koše. Za chvíli nechytil třetí a zdálo se, že i takové monstrum dokáže být pěkně nervózní. Však sám po zápase s Realem Madrid přiznal, že na něj jeho tíha také dolehla. A to už má nějaké Final-4 za sebou.  

Souboj mezi izraelskou legendou a královským klubem byl ještě očekávanější podívanou než první duel dne. Jako vždy ve žlutém oděná masa Maccabi i její přidružené ostrůvky v ostatních sektorech už byly v plné zbroji. Před startem bitvy kotel rozvinul obrovskou plachtu a těsně před rozskokem ještě zazpíval chorál, při němž celý tým stál u lavičky čelem k fanouškům a bez hnutí naslouchal. 

Madridští, za celý den téměř neviditelní a neslyšitelní, obsadili prakticky jen jeden roh arény a svému týmu nevytvořili ani náznak domácího prostředí. Jakmile se o něco pokusili, byli z protilehlého rohu okamžitě umlčeni.



Ostatně Katalánsko a Barcelonu speciálně by kdokoliv z Madridu za domácí půdu nemohl považovat ani ve snu. Možná jste už také někdy slyšeli obyvatele Madridu pronést větu jako: Olympiáda v roce 1992 nebyla v mé zemi. Nebo zaslechli Kataláncovo: Španělsko není moje země.

První zvukovou explozi s doprovodnou detonací houkaček spustil možná trochu nečekaně trojkou Pnini. Ten chytil skutečnou slinu, a když proměnil v úvodu druhé čtvrtky už svou třetí z celkových 4 (z 6 pokusů), chtěl si při probíhání kolem lavičky plácnout i s koučem Blattem.

Pnini postupně nastartoval i obra Sofoklise, nicméně Maccabi za 5 a půl minuty mělo na kontě pouhých 5 bodů. Začalo se pouštět do náročných střel, naopak Real se snažil o účelnou hru pod koš na Tomiče.

Jenže i Madrid dřel při zakončení bídu s nouzí, a to včetně pokusů zblízka. Maccabi pak nasadilo zónu a jeho narůstající snažení odnesl exkolega z týmu Fischer, kterému Pnini uštědřil téměř karate úder rukou do hlavy.

V úvodu druhé čtvrtiny Maccabi pokračovalo se zónou a Big Sofo měl proměnlivou účinnost. Nejdřív na něj sudí nepískli faul, on se nestihl vrátit, a když na druhé straně soupeř skóroval, kouč Blatt se mohl uvztekat. Obr se vzápětí pomstil dunkem už na 22-14, aby ho zanedlouho museli vzít do kleští dva dlouháni Realu Tomič s Reyesem. A svou sekvenci ukončil srolováním soupeře při obyčejném dobíhání do útoku.

Mezi tím však dvě trojrány trefil volný Prigioni a Real srovnal. Prigioni, který v tu dobu řádil spolu s Llullem, se blýskl i zadovkou do šestky na úspěšně zakončujícího Tomiče. Co na tom, že v druhé půlce při stejném pokusu spáchal ztrátu? A co už říct k tomu, že v dalším timeoutu cheerleaderky naběhly na plochu v boxerských rukavicích a na Eye of the Tiger z Rockyho si udělaly minutový trénink bratří Kličkových.

Celkově úsporný první poločas skončil 32-29 (Pnini 9 - Reyes 10), přičemž nikdo z hráčů neměl víc než 2 fauly.



Druhý poločas předznamenal záběr kamery na exkouče Realu Messinu, který svým těžko popsatelným pohledem v pohledné dámské společnosti svůj bývalý tým zřejmě začaroval.

Tu totiž trefil Eidson z Maccabi trojku s klaksonem na útok, tu proměnil Sofoklis koš s faulem, tu klíčový rozehrávač Pargo až nehezky vyzpovídal bránícího Llulla a brutal dunkem odzátkoval stavidla řevu fanoušků. Tu opět udělal ztrátu Prigioni.  A tu zase Pargo zesměšnil tohoto elitního Argentince.

Jenže série trojek Real dlouho držela na dostřel. To už se však do věcí čím dál víc začal vkládat muž zápasu Eidson a jeho koše i akce vytáhly vedení až na 53-43 po téměř 29 minutách.

Na tento rozdíl náskok narostl v okamžiku, kdy nešťastník Fischer vyhodil zpod koše přímo do ruky Eidsona, který na něm jako poděkování ihned získal koš s faulem. Jakoby věštba fanoušků Maccabi, které Basketmag před bitvou zpovídal, došla svého naplnění.

Žluté moře v hledišti se radostně rozeskákalo a další a další trojky jeho hrdinů nárok na tuto radost už jen potvrzovaly. Ke slovu a dokonce i hromovým echem doprovázené trojce se dostal i ikonický veterán a hrající maskot Maccabi Derrick Sharp a zachmuřený prezident Realu Perez už v timeoutu psal esemes, ve které zřejmě stálo: "Bohužel letos padneme v semifinále Ligy mistrů i Euroligy."

Zápas vyvrcholil až debaklově 82-63 a sportovní ředitel Realu Jorge Valdano, střelec rozhodujícího gólu Maradonovy Argentiny na MS 1986, který má stále stejný účes, pak odmítal udělit rozhovor i španělsky hovořícím médiím. Možná poznal, že jsou barcelonská.

Utkání zcela jasně rozhodovala úspěšnost střelby, u dvojek 36/19 vs. 41/13, u trojek 23/12 ? 23/7. A pak tu byl už zmiňovaný pan Eidson, který se skrze 19 bodů, 8 doskoků, 6 získaných faulů a 6 získaných míčů (nový rekord historie Final-4) dopracoval až k ratingu 33! Druhým nej střelcem Maccabi byl Schortsanitis (16), třetím Pnini (14), čtvrtým Pargo (13 a 7 asistencí) a pátým Blu (10). U Realu byli v dvojitých cifrách jen Tomič (17) a Reyes (15).  



"Po skvělé první půlce rozhodla naše špatná obrana po přestávce. Maccabi začalo trefovat i těžké střely s klaksonem a to nás potápělo. Z trojek mělo skvělou úspěšnost. My jsme navíc dělali hloupé chyby. Chtěli jsme skórovat příliš brzy a to proti Maccabi není dobré," řekl pivot Realu Felipe Reyes.

Přiznal, že s takovým typem zápasu jeho mladý tým neměl zkušenosti, ale zároveň věří, že Real půjde nahoru. Stejně jako Carlos Suarez. "Za nezkušenost jsme zaplatili vysokou cenu. Ale my se z toho poučíme a vrátíme se silnější. Věřím, že se i do Final-4," řekl forward, podle nějž hlavně ve druhé půlce Maccabi jeho tým převýšilo ve fyzické hře.

Křídelník Clay Tucker dodal: "Maccabi dělalo to, co jsme mu nechtěli dovolit. Mělo rychlý přechod do útoku a otevřené střely. Našimi špatně volenými střelami jsme jim nabíjeli na doskoky a protiútoky. My hrajeme tak, že kdo má první dobrou střelu, bere ji, někdy se ale nutíme do střel moc a máme z toho problémy."

Chuck Eidson z Maccabi prohlásil, že z obranného hlediska jeho tým nemohl chtít víc. A v útoku se pro něj osobně otevíraly možnosti díky stahování obrany k Schortsanitisovi. "A mně se je dařilo využívat," pochvaloval si.

Zmíněný Big Sofo pochválil vedle Eidsona i Parga. A to výrazně. "Když začne hrát, nikdy nevíme, jak to dopadne. Teď ale válí a podle mě je momentálně nejlepší hráč 1 na 1 v Evropě. Díky němu mám já i další kluci otevřené střely."

David Blu si považoval, jak se Maccabi vypořádalo s doskakovací špičkou Euroligy, již Real představuje. Zároveň si nemyslí, že soupeř by byl nějak mladým mužstvem. "My máme stejně mladé hráče a stejné zkušenosti, ale v druhé půlce jsme se prostě rozhodli, že začneme bránit," zdůraznil a připustil, že Madrid mohla rozhodit zóna jeho týmu. "Mluvili jsme o tom, že oni v minulosti proti zóně moc nehráli a u nás to je naopak silná stránka."


Petr Hamták