Základ Lublaně a žolík Jagodnik zmrazili Nymburk. Hráči už při zápase trenérovi přiznávali problémy

11.12.2010 - Redakce
počet přečtení: 1836
vytvořeno 11.12.2010, upraveno 11.12.2010


ZAHUŠTĚNO OHLASY
   Český mistr pohrdl úvodní nabídkou soupeře a po postupném úpadku výkonu podlehl v duelu 11. kola NLB ligy v domácím prostředí euroligové Olimpiji Lublaň 72-85. Propadl se tak do negativní bilance 5-6, naopak hosté získali výhru číslo 7. O jejich úspěch se postarala základní pětice, která na hlavu porazila tu domácí (70-36). Ze střídačky se výrazněji prosadil 11 body jediný náhradník, a sice exnymburský Goran Jagodnik.
 
 
Český mistr pohrdl úvodní nabídkou soupeře a po postupném úpadku výkonu podlehl v duelu 11. kola NLB ligy v domácím prostředí euroligové Olimpiji Lublaň 72-85. Propadl se tak do negativní bilance 5-6, naopak hosté získali výhru číslo 7. O jejich úspěch se postarala základní pětice, která na hlavu porazila tu domácí (70-36). Ze střídačky se výrazněji prosadil 11 body jediný náhradník, a sice exnymburský Goran Jagodnik. 
 
"Pokud jsme chtěli vyhrát, museli jsme utrhnout začátek. Věděli jsme, že soupeř přijel z těžkého čtvrtečního zápasu na Panathinaikosu, a v úvodu jsme mohli jít do vedení o deset až dvanáct bodů. To jsem však nedokázali, a proto jsme si vyhrát nezasloužili," vystihl podstatu porážky, sledované jen 1830 diváky, nymburský trenér Ronen Ginzburg.
 
"Já jsem se tohoto zápasu obával. Za prvé Nymburk za sebou měl výborné výsledky a já jsem vůbec nevěděl, co můžu čekat od svého týmu po čtvrtečním zápase, který jsme prohráli vlastní stupiditou. Snažili jsme se hráče před duelem s Nymburkem motivovat, jak to šlo, a pokračovali jsme v tom i během utkání. Nakonec jsme utkání zvládnuli a možná to pro nás byla klíčová výhra," zopakoval trenér Jure Zdovc větu kouče Cedevity Záhřeb Aleksandra Petroviče, který ji po vítězství nad Nymburkem pronesl minulou sobotu.

Zejména klíčoví hráči hostů museli v úvodu v nohách cítit čtvrteční euroligový duel v OAKA aréně, kde trestuhodně ztratili výhru nad Panathinaikosem.
 
V Pardubicích byli po trojce Křemena v minusu až 13-21. Nemohli se zaměřit zpoza oblouku (do poločasu 9/2) a dělali chyby, které Nymburk z brejků trestal. Navíc v první čtvrtce minuli 5 šestek. Rozehrávač Ilievski, klíčový střelec, který v Aténách strávil na hřišti 43 minut, měl viditelné problémy a celý tým se zdál hodně mátožný.  
 

 
V první čtvrtce ho tak Nymburk měl přichystaného na doražení. Jenže - už po 90 vteřinách měl rychlé dva fauly, nikoliv poprvé, pivot Chán. Po ohnivém startu se dvěma zisky rychle začal uvadat Simmons a zápas skončil na 4 bodech. Nissim se za 24 minut ani nerozjel (2 body, 5 ztrát). A bez produkce svých dvou klíčových mužů tým na úspěch myslet nemohl. 
 
Když navíc v první čtvrtce místo navýšení náskoku začal ztrácet míče (5, ve druhé dokonce 6) a za poločas nejhůř doskakujícímu týmu soutěže povolil 7 útočných doskoků, nezbývalo domácím do poločasu mnoho účinných zbraní.

Vedle důležité prezence Nečase a dvou trojek Křemena byl tou hlavní bakalář Pumprla, který několikrát hrou 1 na 1 rozbořil obranu a 8 body, 5 doskoky a 4 asistencemi za 14 minut zvedal hlavy svých spoluhráčů.
 
Jenže i soupeř měl svého žolíka - veterána Jagodnika, který si na svém bývalém chlebodárci smlsnul hned v první půlce. I díky dvěma průnikům zády ke koši přes Lenzlyho a Sokolovského nashromáždil 9 bodů za 12 minut, nejvíc z týmu. Stal se tak důležitou součástí obratu Lublaně ve druhé čtvrtině a ukázal, proč se i v 36 letech mohl stát euroligovým MVP měsíce října.

Hosté se také postupně dostávali snadněji k zakončením zpod koše, odkud naopak domácí své pokusy v body neproměňovali. Lublaň se tak pozvolna drala do vedení.

Domácí pak nevstoupili pravou nohou ani do druhé půlky, kdy hned navršili několik ztrát. Po 30 minutách jich na kontě měli už 15. Hostům se naopak rozjeli Američané Pinkney a Gregory, k nimž se přidal i Markota.

Olimpija si už dala větší pozor na Pumprlu, a protože nikdo další z domácího týmu v druhé půli významně nevystoupil ze stínu, Lublaň postupně začala za umného zapojování svých podkošových mužů navyšovat náskok. 

Po poslední siréně oslavila další triumf v zatím snové sezoně, která pro ni při tom vůbec nemusela začít. "V létě jsme nevěděli, jestli kvůli zlé finanční situaci vůbec nějaká sezona bude. Až díky posunutí termínu registrace hráčů ze strany FIBA jsme mohli na poslední chvíli, těsně před prvním zápasem Euroligy, dát dohromady tým. Začali jsme ale dobře a teď jsme velmi šťastní. A já jsem optimistou, pokud jde o fungování klubu i v dalších letech. I když to bude se skromnějším rozpočtem," přiznal kouč Zdovc.
 

 
Ten teď chce s týmem v NLB lize proniknout do Final-4. "Hrát dvě soutěže najednou je pro nás ale hodně náročné. Euroliga nám bere spoustu energie a zatím se nám nedařilo dostatečně motivovat hráče pro zápasy NLB ligy. Navíc máme novou halu, kam chodí patnáct tisíc lidí, je na nás velký tlak, a to i ze strany médií," vysvětluje.
 
Na náročnost dvou těžkých, souběžně hraných soutěží, upozorňoval po zápase i domácí kormidelník. Ten za nevyužitím počáteční možnosti jít přes Lublaň výrazněji viděl velké množství ztrát, chyby v obraně a vůbec nesoustředěnost.

"Nekoncentrované byly oba týmy a záleželo, kdo se začne koncentrovat dřív. Zároveň oběma mužstvům chyběla energie," věděl Ronen Ginzburg, který připomněl, že může točit jen desítku hráčů, kteří tak musí hrát víc minut. "Ale nechci se na to vymlouvat. Unavení byli i soupeři, i když ti mají více hráčů zvyklých na takto náročný program."
 
Proč podle kouče v zápase zcela vypadli z role Simmons s Nissimem?

"Můžu pro to najít důvod. Nissim je taky jen člověk a není pokaždé dokonalý. Simmons ke mně v půlce zápasu, po tom, co jsem ho vystřídal, přišel a řekl mi, že se mu točí hlava. A Lenzly přiznal, že je z posledního programu už hodně unavený. Tohle jsou ale nakonec jen výmluvy. Na druhé straně je fakt, že když chybí Benda a nejsou ve formě ani Nissim se Simmonsem, máme problém."  
 
Kouč dobře znal i důvod 44 bodů inkasovaných zpod koše (Nymburk 32). "Nereagovali jsme dobře na soupeřův pohyb bez míče, čímž se slovinské týmy vyznačují. A ať jsme bránili pick and roll jakkoliv, nikdy to provedení nebylo dobré. A oni to trestali, je to euroligový tým, a když se nechá hrát, rozjede se. Mají velkou kvalitu a zkušenost."
 
Podle Ginzburga má Olimpija i přes Zdovcem zmiňované problémy nejlepší tým a jeden z nejvyšších rozpočtů v soutěži. "I když dali sestavu do kupy na poslední chvíli, budou ve Final-4 a budou tam excelentní."
 
Nejlepšími střelci Olimpije byli v Pardubicích tito dvojciferní muži: Pinkney (21, plus 7 doskoků a 7 získaných faulů), Gregory (18), Markota (11), Jagodnik (11), Ilievski (10) a Ožbolt (10, plus 8 získaných faulů, 5 zisků a 4 asistence).
 
Za domácí se dvojciferně prosadili jen Pumprla (12), Chán (10) a Lenzly (10). 9 bodů za tři trojky přidal Křemen, 8 měl vedle 6 doskoků a 4 ztrát Nečas.

Důležitý byl poměr ztrát 18-9 pro Nymburk a 13 zisků i 12 útočných doskoků Lublaně. 


Petr Hamták
Foto: ČEZ Nymburk