VTB dál šlape do pedálů: sezonu 1 má za sebou už i Mezinárodní soutěž univerzit. A co dění mezi profíky?

18.07.2013 - Redakce
počet přečtení: 1728
vytvořeno 18.07.2013, upraveno 18.07.2013

ZAJÍMAVOST   Druhá největší ruská banka VTB už se svou profi ligou zdatně šlape na paty Eurolize. A jak se zdá, svou expanzi na basketbalovém poli tu nehodlá ukončit. V uplynulé sezoně finančně zaštítila historicky první ročník Mezinárodní studentské basketbalové ligy (ISBL), jíž se účastnilo 26 univerzitních týmů z 6 zemí - vedle Ruska měly své zastoupení i Ukrajina, Estonsko, Litva, Kazachstán a dokonce i Čína. A kromě závěrečného Final-4 organizátoři nachystali i All-Star Game.

Druhá největší ruská banka VTB už se svou profi ligou zdatně šlape na paty Eurolize. A jak se zdá, svou expanzi na basketbalovém poli tu nehodlá ukončit. V uplynulé sezoně finančně zaštítila historicky první ročník Mezinárodní studentské basketbalové ligy (ISBL), jíž se účastnilo 26 univerzitních týmů z 6 zemí - vedle Ruska měly své zastoupení i Ukrajina, Estonsko, Litva, Kazachstán a dokonce i Čína.  A kromě závěrečného Final-4 organizátoři nachystali i All-Star Game.

"V příští sezoně už se přidají i školy z Běloruska a Lotyšska a doufáme, že přibudou i zástupci Finska a Švédska. Vyjednáváme také účast srbských a španělských univerzit. A zájem připojit se do naší soutěžní divize pro Dálný východ už projevili Japonci a Korejci. Optimálním počtem týmů je pro nás 30 až 32," sumarizoval šéf ISBL a vice prezident banky VTB Andrej Peregudov.

Ruské činovníky inspirovala obrovská popularita unverzitního basketbalu v USA a nyní se tak pokoušejí napodobit své zámořské vzory téměř celoevropskou soutěží.

Letos v červnu byl navíc na programu i velký basketbalový festival studentů na Rudém náměstí v Moskvě za účasti top týmů z ISBL. V plánu byly i souboje se soupeři z NCAA a přítomen byl i šéf kanceláře ruského prezidenta Sergej Ivanov, jinak šéf VTB ligy.

VTB v rámci své podpory nové soutěže sleduje i vlastní cíle, které vysvětlil Peregudov.

"Jako banka nechceme své peníze utrácet jen tak, a právě proto se zaměřujeme na univerzity. Studenti jsou mladou, dynamickou sociální vrstvou a mnozí se jednou stanou ve svých zemích politickými a ekonomickými lídry. A my s takovými lidmi chceme zůstat ve spojení."



ISBL je zatím trpaslíkem ve srovnání s NCAA, která je na poli basketbalu miliardovým dolarovým byznysem, sledovaným miliony lidí u televize a desetitisíci v areně při závěrečném Final-4.

Final-4 ISBL hostila na jaře Technologická univerzita v estonském Tallinnu, jejíž celek ve finále skolil Tělovýchovnou akademii z Moskvy před pouhými několika stovkami diváků.

"NCAA je pro nás po obchodní stránce něco jako vzor," netají Peregudov, který kdysi hrál amatérskou soutěž v Kanadě, kde poté i pracoval. A leccos tak v zámoří stihl odkoukat.

"My musíme vše přizpůsobit evropským podmínkám. Chceme, aby se ISBL podobala Eurolize."

VTB a další obchodní partneři kryjí většinu nákladů na organizaci ISBL, jednotlivé týmy si hradí jen cestování. Zvažuje se dokonce možnost, že by se soutěže mohli účastnit i profi hráči, kteří by navýšili její kvalitu. Muselo by ovšem stále jít o aktivní studenty.

V Rusku se nyní chystají posunout o štok výš i na té nejvyšší úrovni. Byznysmeni a zástupci z dalších sportů včetně fotbalu nedávno ohlásili záměr spojit kluby z více zemí do společných lig, tentokrát už však na úrovni profesionálů. Důvod je jasný, národní soutěže ve většině sportovních odvětví upadají po stránce kvality a financí a tlak na slučování toho nejlepšího - i kvůli přilákání movitých sponzorů - je čím dál větší.

Už v prosinci podle agentury Reuters několik předních ruských fotbalových klubů (včetně mistrů z Petrohradu, boháčů z Machačkaly či moskevského CSKA), nespokojených s aktuální podobou ruské ligy, oznámilo plán vystoupení ze soutěže kvůli vytvoření společné ligy se sousední Ukrajinou, a to už od roku 2014, s návrhem miliardového eurového rozpočtu a prémií 92 milionů eur pro vítěze.

Ukrajinské kluby a šéf Ukrajinské fotbalové federace však z takového nápadu moc nadšení nejsou. Obávají se toho, co by se pak stalo s účastí ukrajinských klubů v evropských pohárech, navíc podle nich bude problém se schválením takové ligy ze strany UEFA.


-trh-