Vstaňte dnes v noci! A nebudete litovat. Semifinále Euroligy nabídlo 80 skvostných thrillerových minut!

12.05.2012 - Redakce
počet přečtení: 1687
vytvořeno 12.05.2012, upraveno 12.05.2012



12.5. KOMPLETNÍ ECHO OBOU SEMIFINÁLE EUROLIGY I S OHLASY  
  80, slovy osmdesát strhujících a nervydrásajících minut vychrstl na fanoušky v Sinan Erdem Areně i na tisíce a miliony u přijímačů všeho druhu po celém světě první den euroligového Final-4 v Istanbulu. Tam i nadále pokračuje pohádka mladého bratrstva kouzelníka Dudy, které v neděli vyzve největšího favorita této sezony - družinu nadpozemského Andreje z Moskvy. Ta jen s vypětím všech sil přešla přes zelené démony z Atén, jejichž dirigent Željko se stal v závěru prvního semifinále zcela nepříčetným, stejně jako všichni jeho fanoušci, a zřejmě jen s vypětím všech sil a pod hrozbou mastné pokuty nevychrlil na tiskové konferenci vše, co by svými kulometnými ústy říci chtěl. Pojďme se nyní zblízka podívat na oba půlfinálové mega souboje z metropole na Bosporu. Stály totiž skutečně za to, a kdo jste je neviděli, zkuste si dnes v noci při záznamech ČT4 spustit aspoň nahrávací zařízení. Věřte - vyplatí se!

80, slovy osmdesát strhujících a nervydrásajících minut vychrstl na fanoušky v Sinan Erdem Areně i na tisíce a miliony u přijímačů všeho druhu po celém světě první den euroligového Final-4 v Istanbulu. Tam i nadále pokračuje pohádka mladého bratrstva kouzelníka Dudy, které v neděli vyzve největšího favorita této sezony - družinu nadpozemského Andreje z Moskvy. Ta jen s vypětím všech sil přešla přes zelené démony z Atén, jejichž dirigent Željko se stal v závěru prvního semifinále zcela nepříčetným, stejně jako všichni jeho fanoušci, a zřejmě jen s vypětím všech sil a pod hrozbou mastné pokuty nevychrlil na tiskové konferenci vše, co by svými kulometnými ústy říci chtěl. Pojďme se nyní zblízka podívat na oba půlfinálové mega souboje z metropole na Bosporu. Stály totiž skutečně za to, a kdo jste je neviděli, zkuste si dnes v noci při záznamech ČT4 spustit aspoň nahrávací zařízení. Věřte - vyplatí se!   

Když David Logan prosvištěl hřištěm a se sirénou první čtvrtiny upravil na 29-15 pro Panathinaikos, jeho kouč Obradovič jen mocně zapumpoval pěstí vzduchem. Protějšek Kazlauskas naopak chrlil výrazy plné extrémní zloby a fanoušci CSKA v hledišti byli naplněni zoufalstvím. Konec nadějí?

Ne! Ne pro tým, nabitý hvězdami jako sud s dynamitem. Ne pro tým, který má ve svých řadách geroje Kirilenka, kterému budou na konci této sezony patřit zřejmě všechny tituly i dostupné individuální trofeje kontinentu. Chybí už jen jediné, v neděli urvat finále.

I když univerzální křídelník v první čtvrtce téměř nedostal do ruky míč, na doskoku, bloku, v obraně a vůbec všude, kde je dostupná jakákoliv černá práce, byl záchranářem svého týmu par excellence.

Jeho tým přitom začal katastrofálně, tragicky, šíleně! Jakoby proti svému soupeři, kterého v sezoně dvakrát porazil, nastoupil vůbec poprvé. Zelení s dvojicí rozehrávačů Diamantidis-Jasikevičius a pod košem s Batistem a Maričem spustili pickandrollový koncert cirkusových dimenzí a Jasikevičius nabil Maričovi na prvních 6 bodů utkání.

CSKA zvolil špatnou obranu a Marič neustále roloval po cloně ke koši nekrytý. Za stavu 2-11 a po trojce Satoa už 4-14, navíc se závažím druhého faulu Kirilenka i Krstiče, byl CSKA v naprostém šoku. Sám se nezmohl na víc než míjené trojky, do nichž se znova a znova nutil především sebevědomý Teodosič, a nebýt útočných doskoků a pilného sběru faulů, byl by zřejmě vyřízený nadobro.

Za stavu 9-23 to však ani později nevypadalo o moc líp. CSKA se kvůli vysoké úspěšnosti zakončení soupeře například vůbec nemohlo dostat ke své velké zbrani - rychlému protiútoku.



I do druhé čtvrtky Pana nasadil dva rozehrávače, jenže CSKA upravil obranu, začal rozehrávače při pick and rollu přebírat pivoty, takže Krstič se nejednou objevil na trojce jako strážce Diamantidise, nedovoloval už příhry na sbíhající pivoty, a pokud se rozehrávač vydal do koše, zavřel mu volné přihrávkové koridory. A Atéňané najednou začali před 15 300 diváky ztrácet své kouzlo.

Navíc přidávali i ztráty a CSKA i dík brejkům a povstávajícímu Kirilenkovi ukrajoval ze ztráty bod za bodem. Zelení se v útoku častěji uchylovali ke střelám z dálky, ty však většinou naráželi jen do přední obroučky.

A fanoušci Olympiacosu zahájili v hledišti proti-zelené běsnění. I oni museli být na vrcholu blaha, když Kirilenko trojkou srovnal na 32-32 a uzavřel tak královskou šňůru 17-3 (dílčí dokonce 13-0). Druhý a poslední koš Panathinaikosu ve druhé čtvrtině zajistil Batiste až pár vteřin před jejím vypršením!

Klíčovou statistikou první půle byl sběr faulů a šestky (z pohledu CSKA 8 ku 14 a 18/14 ku 3/3) a právě na tuto disproporci v poločasovém rozhovoru EuroleagueTV s reportérem utkání Jiřím Zídkem upozornil Željko Obradovič. To Zídkův kouč z působení v Žalgirisu Kazlauskas musel být po návratu z klinické smrti daleko spokojenější.   

Druhá polovina se změnila v obrovský boj koš za koš, kdy se vítězem na konci mohl stát kdokoliv. Jen mimochodem, po změně stran házel CSKA už jen 9 šestek, Pana 8. Zelení proměnili v zápase všech 11, Moskvané 10 z 27 zahodili (4 Kirilenko, 3 Teodosič).

Velké věci předváděl křídelník CSKA Šved, který svými dravými průniky pomohl už v první půli a v té druhé byl doslova nebranitelný. Už jen jeho fenomenální průlet obranou zakončený jordanovskou eskamoteřinou by stačil na to, abyste v noci vstali z postelí. Po Kirilenkovi byl druhým top střelcem týmu s 15 body za 20 minut na hřišti! A při jeho pobytu na ploše měl tým skore plus 16.

Obři z CSKA v druhé půlce zavřeli na pouhé 2 body Batisteho, navíc sbírali další útočné doskoky (celkem 14). A jen braši Kirilenko (4) s Krstičem (3) udělili všech 7 zápasových moskevských bloků.

CSKA se však ani v druhé půlce moc nedařily trojky (celkem 21/5, Teodosič 6/1, Pana 23/7, Jasikevičius 6/3, zcela rozhozený Diamantidis 9/1).

Posledních pět minut se změnilo v tuhou bitvu. Fantastické kousky opět předváděl Jasikevičius, který hrál jako o život a 19 body za 24 minut si udělal osobák sezony.  V 38. minutě trefil nevídanou střelu z jedné nohy téměř z trojkové čáry a svou trojkou na 64-60 dal týmu ohromnou naději.

Jenže pak šťastnou "veverkou" a šestkou následující po bloku Kirilenka na Batisteho snížil Šved na bod. Minutu před koncem si CSKA udělal teprve třetí a čtvrtý faul ve čtvrtině, aby fauly donekonečna natahovaný útočný pobyt opět nezakončil zpod koše Batiste, smutný hrdina koncovky.

Teodosič se vzápětí málem prodribloval do autu, aby nakonec střelou z pěti metrů vsítil rozhodující koš na 65-64 (38 vteřin do konce). Jasikevičius poté nedal nájezd, po kterém se mocně rozčiloval na rozhodčí pro neodpískání faulu, a po jeho faulu na Šveda hvězda druhé půle z šestky zvýšila na 66-64. Druhou sice nedala, jenže CSKA zůstal 20 vteřin před koncem u míče.

A přišla situace, která rozpálila do běla Željka Obradoviče. Panathinaikos dlouho takticky nefauloval a zatlačil na Teodosiče, jenž se v nouzové situace ve zdvojení podle všeho dopustil kroků. Ty však sudí nechali být. Až poté byl faulován, ale - minul obě šestky.

Osm vteřin před koncem tak vhazovali v útoku Zelení. Jenže jejich poslední šance skončila chybou Diamantidise...

Králem a MVP obrovské bitvy byl vyhlášen Andrej Kirilenko za 17 bodů, 9 doskoků, 8 získaných faulů a 4 bloky. Vedle 15 bodů Šveda přidal 12 (plus 6 doskoků a 3 asistence) Teodosič, který se však dopustil i 5 ztrát, a kouč Kazlauskas s ním musí mít často božskou trpělivost.  

Na straně Pana Jasikevičiuse, který ve svém pátém Final-4 vůbec poprvé prohrál, doplnili skvělý Kaimakoglou s 10 body, 8 doskoky, 5 asistencemi a 5 získanými fauly, 10 body a 6 asistencemi Diamantidis a 11 body ale také 6 ztrátami Batiste. Zelené popravily sudé čtvrtky, druhou prohrály 5-17, čtvrtou 9-15.



JAK VÍTĚZÍ SPANOULIS BOYS

Druhý díl horké páteční noci v Istanbulu si s tím prvním nezadal ani v nejmenším. A skončil naprostým šokem pro Barcelonu, s níž se téměř jistě počítalo pro finále. Už proto, že nakonec nastoupili i oba nejistí borci Navarro a Ndong (s 18 a 10 body top střelci týmu), musela konečná porážka s Olympiacosem 64-68 způsobit barcelonským srdcím ohromnou ránu. Jak to však Ivkovičovi zázraci dokázali?

Krátce a stručně - i přes těsné skore způsobem start-cíl. A hlavní zásluhu na tom všem měl generál Vassilis Spanoulis, s 21 body, trojkami 10/4, 6 asistencemi i 6 získanými fauly MVP utkání, který si to ve finále, druhém pro Olympiacos za poslední tři roky, zřejmě rozdá s Kirilenkem o nejvyšší ocenění celého Final-4.   

Právě Spanoulis svou trojkou, první týmovou z 9 úspěšných (z 20 pokusů, Barca 19/3) odpálil zápas a 8 body v první čtvrtce udal jeho tón. On to byl, kdo 33 minut řídil hru, znovu a znovu po pick and rollech napadal obranu nájezdy, nebo úskokem za trojkový oblouk. Ano, ztratil 6 míčů, ale po změně stran to byl jen jediný.

Navíc proti skvělé obraně Katalánců a při četnosti jeho kontaktů s míčem a rizikovosti milimetrových asistencí ve stísněném prostoru šestky se ani nejde příliš divit. Jako byste zkoušeli přihrávat na tramvajovém ostrůvku při pražské ranní špičce.    
 
Vedení 8-0 a poté i 17-11 na konci první čtvrtky signalizovalo leccos. Olympiacos famózně a chytře napadal koš při každé vhodné příležitosti, a když neměl cestu, pálil za tři (do poločasu 10/4, Barca 13/2).

A pod vlastním košem předváděl koncert týmové obrany. Ať použila Barcelona jakýkoliv pick and roll nebo nájezd, skoro vždycky se ještě před košem objevil nějaký vypomáhající obránce. Když se v bedně zmocnil míče dlouhoruký Ndong, v mžiku kolem něj byli tři muži.

Olympiacos sice hořel na obranném doskoku, když do půle nechal soupeři 12 a v celém zápase 19 útočných reboundů, ale sám se nakonec prosadil také k 11 (doskok celkově 43-33 pro Barcelonu).

První poločas poznamenal vysoký počet ztrát (8-7 pro Olympiacos), což zaráželo především u Barcelony, jež má nejlepší poměr asistencí ke ztrátám v tomto století, jak opakovaně podotýkal komentátor Euroligy. Barca už za prvních deset minut měla ztrát celý půltucet. K tomu trojky 5/0 a pouhé 2 získané fauly!

Za prvních 8 minut na hřišti se k ničemu nedostal Navarro, který se rozjížděl až od druhé čtvrtky. A když se k němu přidal agilní střídající Wallace, přešla Barca krátce i do vedení.
 
Jenže mladíci v týmu soupeře, kupříkladu zcela nebojácný 21letý Papanikolaou, který navíc výborně bránil střelce Mickeala, vždy přišli s reakcí a poločas hraný téměř bez trestných hodů (3/3 ku 1/1 pro Olympiacos) vyhráli 33-29.

Řecký tým i po změně stran stále držel náskok. Barcelona se sice vždy nějak přiblížila, jenže pak minula zpod koše, nebo ztratila dva balony v řadě a přišel trest soupeře.

V koncovce pak odvedl obrovskou práci pro vítěze Dorsey, který sbíral klíčové doskoky na obou koncích, přidával body a skvěle bránil.

V kritických posledních útocích se nedařilo Navarrovi a Olympiacos i přes míjené šestky vystoupal v 38. minutě až k vedení 63-56. A to ještě Spanoulis minul dvě střely na zvýšení náskoku.

Barca se však poté 5 body ze šestek přiblížila na 63-61. To už ale zacílil z trojky Spanoulis na 66-61. Ndong pak třemi šestkami přirazil svůj tým na dva body. Po jeho posledním minutém trestném hodu navíc doskočil Mickeal a Huertas střílel trojku na obrat. Ale minul.

To už se dávno hrála poslední minuta. A přišel čas na neuvěřitelnou přihrávku Spanoulise v šestce přes ruce obránce na Dorseyho, který 16 vteřin před koncem s faulem zakončil na 68-64. Šestku sice nedal, ale na druhé straně se neprosadil ani Ndong a Barceloně zazvonila hrana. Po loňské absenci v domácím Final-4 dostala její hrdost další velkou facku.

Prohrála s týmem, který se dal dohromady až před touto sezonou, po razantním snížení rozpočtu a odchodu mnoha hvězd. Jenže také s týmem, který má jednoho z nejlepších koučů historie a zároveň jednoho z nejlepších rozehrávačů. A rozhodně má velké srdce, které pomohlo ve čtvrtfinále vyřadit i Sienu. Ani to všechno však utrpení favorita nemůže zmírnit...

Olympiacos vyhrál i jen se 7 danými šestkami. Vedle 21 bodů šéfa přidal 14 Printezis, 9 Papanikolaou a 8 Dorsey.
 
Barce fatálně selhali střelci - Mickeal 4 body za 23 minut, Eidson 0 za 18, rozehrávač Huertas 4 za 20 (navíc i pouhé 2 asistence proti 3 ztrátám). Vedle Navarra, který však ztratil 5 míčů, a Ndonga tak snesl přísnější měřítko snad jen Lorbek s 9 body (ale za 29 minut) a Vazquez s 8 (za 16).

Stejně jako klubovým kolegům z trávníků tak nejprestižnější evropská trofej zůstane pro letošek zapovězena i basketbalistům. Po stejně bolestném průběhu semifinále, kde však na rozdíl od fotbalistů nebyli lepším týmem.
 
Ve finále je favorit daný, však už nad Olympiacosem v sezoně dvakrát vyhrál. Jenže míč je kulatý a červenobílí to chtějí moc...



A CO NA TO VŠECHNO AKTÉŘI OBOU BITEV?

Majitel 8 euroligových trofejí Željko Obradovič po porážce s CSKA pravil pro web Euroligy:

"Statisticky je CSKA mezi nejlepšími týmy téměř v každé kategorii, my jsme přesto hráli skoro nejlepší možný zápas. Soupeř nestřílel dobře za 2 ani 3 body. A místo obvyklých 20 asistencí měl jen 9."

Na klubovém webu pak dodal na otázku, co zápas ovlivnilo:

"Spousta lidí to viděla a bude mít možnost to komentovat. Já k tomu nechci říkat víc, chci se nejdřív podívat na video. Pro mě osobně byl nejtěžší moment, když jsem viděl Kaimakogloua s krví v obličeji po situaci, kdy rozhodčí neodpískali ani faul. To bylo pro mě drsné."  

Romain Sato pak na adresu druhé čtvrtky, kdy se CSKA vracel do zápasu, doplnil: "My jsme tam nabrali rychlé fauly, a když každý váš faul znamená trestné hody, je vážně těžké bránit agresivně. Tohle nám uškodilo.

Kouč CSKA Jonas Kazlauskas, který bude moct v neděli zaútočit na svou další trofej, označil start utkání za velmi špatný.

"První problém byl už to, že jsme neovládli své nervy. Byli jsme tam kvůli tlaku situace velmi nervózní. Máme sice kvalitní hráče, ale jsme spolu teprve první rok, což byl proti soupeři znalému Final-4 zápasů velký rozdíl. V úvodu jsme tragicky bránili pick and roll a ještě jsme míjeli otevřené střely. Až změna obrany nás vrátila do zápasu. A když Teodosič promění jednu dvě své těžké střely, tak to budeme mít na konci vždycky snadnější."

Právě emotivní Srb Miloš přiznal, že po stránce emocí šlo o extrémně vypjatý zápas. "Nevyhrát, cestou do šatny bych se rozbrečel. Byl jsem si jistý, že ty poslední dvě šestky dám, a potom, co jsem minul, všechno se mi zhroutilo. Na lavičce jsem se pak těch posledních 8 vteřin modlil, aby to kluci ubránili? Na začátku to vypadalo, že jsme to nevzali dost vážně a je to asi proto, že většina hráčů nemá moc zkušeností s Final-4 Euroligy."

Kolega Nenad Krstič zase vysekl pochvalu Alexeji Švedovi. "Jako náš šestý hráč nás hrozně nabíjel. Změnil celý zápas, nejen svými body, ale i přechodem do útoku, pick and rolly a obranou."
 
Duško Ivkovič po utkání s Barcelonou mohl celý zářit. Právě on dosud pro Olympiacos v roce 1997 dobyl jeho jedinou euroligovou trofej, shodou okolností po finálovém triumfu právě nad Barcelonou.

"Dnes jsme měli extrémně skvělou obranu. Naší výhodou byla energie vložená do zápasu a klíčem byl doskok. Díky němu jsme měli šanci. (po 19 útočných doskocích Barcy dost odvážné tvrzení) Finále bude zase něco jiného,? nikdo nás nečekal v Istanbulu, natož dokonce ve finále."   

Evangelos Mantzaris viděl jako zásadní, že Olympiacos řídil tempo zápasu a zvládl klíčový začátek. "Barca nás sice zabila na útočném doskoku, ale k tomu docházelo hlavně kvůli vzniklým mismatchům (po přebrání clon). Výborně jsme bránili pick and roll a dokázali skórovat, díky tomu jsme vyhráli."

Kouč favorita Xavi Pascual bědoval a láteřil:

"Do zápasu jsme nevstoupili, jak jsme měli a chtěli. A zaplatili jsme vysokou cenu. Hráli jsme hůř než v průběhu sezony, Olympiacos nás dostal, nebyli jsme připravení. Překvapili jsme sami sebe, jak slabě jsme hráli."

Erazem Lorbek byl ještě kritičtější: "Ani chvíli jsme nehráli svou hru, oni nám to nedovolili. Hrálo se podle nich a my hlavně v obraně spáchali moc chyb. Taky jsme jim dali hodně útočných doskoků. A to rozhodlo celý zápas. Oni řídili jeho rytmus a my je nedokázali ubránit."

A Marcelinho Huertas vše uzavřel zdrcující větou: "Celý zápas jsme byli moc nervózní."


Petr Hamták