12.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 1286
vytvořeno 12.08.2012, upraveno 12.08.2012
DUEL O BRONZ NA OH - DOPLNĚNY HLASY BLATTA, KIRILENKA, GINOBILIHO I VIDEO ZE SKANDÁLNÍ KONCOVKY FINÁLE MS 2002. PROČ O NĚM MANU MLUVIL? Alexej Šved. Alexej Šved. A ještě jednou - Alexej Šved. Rodák z Belgorodu hodil za hlavu nevyvedenou rozhodující sekvenci semifinále a vykouzlil show, kterou si fanoušci Minnesoty rozhodně budou pamatovat! Tým Ruska donesl v bitvě o bronz na svých zádech až k historicky první olympijské medaili v éře samostatnosti - 6 trojkami, 25 body, z toho 13 v poslední čtvrtině, již završil trojkou, ziskem a vzápětí sedmou asistencí na jistící koš Fridzona na konečných 81-77! Šach mat.
Alexej Šved. Alexej Šved. A ještě jednou - Alexej Šved. Rodák z Belgorodu hodil za hlavu nevyvedenou rozhodující sekvenci semifinále a vykouzlil show, kterou si fanoušci Minnesoty rozhodně budou pamatovat! Tým Ruska donesl v bitvě o bronz na svých zádech až k historicky první olympijské medaili v éře samostatnosti - 6 trojkami, 25 body, z toho 13 v poslední čtvrtině, již završil trojkou, ziskem a vzápětí sedmou asistencí na jistící koš Fridzona na konečných 81-77! Šach mat.
Bylo neuvěřitelné, že tahle mladá puška z rozehrávky od 35. do konce 39. minuty deseti body v řadě osamoceně držela krok se všemi Argentinci. S jedinou ztrátou za 33 minut, svým rekordem na turnaji. Ač celá sborná po finiši nervydrásajícího dramatu naskákala na Andreje Kirilenka, byl to Alexej, který ji dovedl k bronzovému triumfu.
Pro nejvytíženější aktéry utkání to musel být smrtonosný boj s nekonečnou únavou. Při sedmém utkání v pouhých 15 dnech Argentina odehrála zápas na pět lidí (Delfino 40 minut, Prigioni 37, Scola 35, Ginobili 33, Nocioni 32), Rusové ponejvíce na 6 (Kirilenko 36, Šved 33, Chryjapa 31, Chaun 30, Fridzon 28, Monia 23, Ponkrašov 12).
A třeba na trojkách Delfina (9/2), který navíc bránil Kirilenka, nebo Scolově výkonu v prvních třech čtvrtkách (nakonec 12/5) to muselo nutně být znát.
Argentinci tradičně velkou část své hry svěřili do rukou trojkařů a do půle si s bilancí 20/8 (v první čtvrtině 7/4) nevedli zle (v druhé půlce už "jen" 13/5). Proti Rusům, stahujícím se do vnitřního prostoru, ani neměli moc jiných možností. Hned tři trojky ze čtyř pokusů trefil do půle 11 bodový Ginobili, 10 bodů přidal Delfino.
To Rusové, do poločasu nejvíc taženi 11 body Kirilenka, se k dobrým zakončením zpod koše dostali častěji, kupodivu i bez obra Mozgova, hrajícího v zápase pouhých 7 minut. I oni však uměli trefit trojky, do půle to měli 10/5 a celkově 23/9, hlavně díky bilanci Šveda 11/6.
Zásadní byla šňůra Rusů 12-0 z 21-27 na 33-27, kterou soupeř utnul až třemi trojkami v řadě. Ač oba týmy hrály poměrně disciplinovaně (do půle ztráty 6-8 v neprospěch Rusů), sborná přiváděla kouče Blatta k šílenství ztrátami při pasech do brejků nebo dokonce z výhozu po obdrženém koši.
Body zpod koše plus produkcí Fridzona se Rusové ve třetí čtvrtce utrhli na 61-50, ale poté kontrovali Ginobili a také Campazzo, v utkání účinkující pouhé 4 minuty. Nevídanou trojkou z dvojtaktu a z jedné nohy uzavřel s klaksonem pro konec útoku třetí část na rozdílu pouhých 4 bodů.
Bojovník Scola, při nájezdech čarující Ginobili a namísto trojek ke koši sbíhající Delfino pak přitáhli Argentinu až na remízu. A přišel čas na souboj Šved versus Argentina, který na počátku 40. minuty narušil až Fridzon.
Byla to bitva koš za koš, kde ruský rozehrávač opakovaně napadal argentinskou obranu, získával fauly a trefoval trojky. Ta poslední, šestá, po uvolnění 37 vteřin před koncem byla i tou rozhodující. Posunula Rusy na 79-77. Nocioni vzápětí trojku minul, a i když Fridzon spáchal ztrátu, Šved to vzápětí napravil ziskem na Ginobilim a poslal právě Fridzona k pojistce.
Vedle 25 bodů ruského playmakera 20 přidal Kirilenko a 19 Fridzon (TH 8/8). Argentinu podrželi Ginobili 21 body (trojky 8/4), 16 Nocioni (6/3), 15 Delfino a 11 Scola. Zásadní důležitost měly v zápase dvojky a šestky, vždy pro Rusy: v prvním případě 32/19 ku 28/14 a ve druhém 20/16 ku 13/10.
"Za poslední roky jsme vyhráli tři medaile: zlato na ME 2007, bronz loni a letos další. Je to velká jízda," pochvaloval si kouč David Blatt svou éru u sborné.
"Jsem vděčný hráčům, basketbalové federaci a také Rusku jako zemi za to, že mě přijali za svého a umožnili mi dovést tyto muže k nejvyšším metám."
A Blattova největší hvězda Andrej Kirilenko nezapomněla po utkání vyzdvihnout jeho největšího hrdinu.
"Alexej je veliký, opravdu veliký talent. Na turnaji to pro něj bylo nahoru dolů, ale jakmile získal sebevědomí, hrál výborně. Dnes jsme mu to sebevědomí dodali. A on pak trefil na konci zásadní trojku, která nás nakopla k vítězství."
Právě z této trojky rozhodně nemohl mít radost lídr poražených Manu Ginobili.
"Jsem smutný a zklamaný, protože tohle byla nejspíš moje poslední olympiáda. A my jsme byli natěšení na to, že přivezeme domů medaili. Znamenalo by to velkolepé završení cyklu trojích Her v řadě se získanou medailí. Tahle porážka je tak jednou z těch vůbec nejbolestnějších. Něco podobného jsem zažil i ve finále MS 2002, kde jsme prohráli ještě pochybnějším způsobem. A to mě trápilo dlouho," přiznal 35letý křídelník.
Na co Manu narážel?
Nejdříve se vraťme do finále MS z roku 2002 proti Jugoslávii. 17 vteřin před koncem druhé půlky tam Bodiroga ze šestek srovnal skore s Argentinou na 75-75. Soupeř pak při celoplošném presinku Jugoslávců švihnutím ruky vyrazil míč z rukou Scoly a balon na půlce ukořistil Divac.
Tomu ho však vypíchl opět Scola, podle rozhodčích ovšem nedovoleným způsobem a pivot Argentiny tak byl pět vteřin před koncem vyfaulován. Pokud by faul nebyl odpískán, Scola by šel sám na koš a zápas by tak zřejmě rozhodl.
Divac poté ovšem zahodil obě šestky a Argentina se hrnula k poslední akci. Sconochini prošel celým hřištěm, ale při zakončení byl ve vzduchu trefen obráncem a dvojtakt neproměnil. Ač Argentinci běsnili, sudí žádný faul neviděli a šlo se do prodloužení. Jugoslávci nakonec vyhráli 84-77.
Ostatně v přiloženém videu si můžete udělat obrázek sami i samy.
A co se Ginobilimu nelíbilo v koncovce utkání s Rusy?
Tvrdil, že při poslední akci, kdy Argentinci nejprve získali a poté ihned ztratili míč, byl kolega Prigioni faulován.
"Byl jsem přímo u toho. Nejdřív jsem balon tečoval a pak ho získal Pablo. Jenže vzápětí ho podle mě někdo zatáhl za ruku. A to vás naštve. Mohli jsme jít házet šestky a srovnat... Ale i rozhodčí jsou lidi a tohle je součástí hry. Já jsem předtím fauloval Fridzona, když střílel trojku, a nepískalo se. A tam jsme si určitě nestěžovali. Stává se to na obě strany a my jsme hlavně zápas neměli nechat dojít až sem."
Manu dodal, že jeho tým rozhodně měl na víc, než předvedl. "A to mě štve taky. Když jsme prohráli s Američany, protože dali dvacet trojek, tak tomu prostě nejde čelit. Tam si řeknu: To je v pohodě. Ale dnes, dnes ta porážka bolí moc."
Ginobili však uznal i to, že soupeř si výhru vybojoval zaslouženě. Dobrou hrou i velkými střelami. "My jsme nebyli dost na výši. Naopak Rusové hráli i bránili, jak si předsevzali, a nenechali nás využívat pick and roll tak, jak jsme chtěli. A my jsme si to uvědomili příliš pozdě, až když jsme ztráceli 11 bodů. Ke konci jsme se dostali před ně, ale v úplném závěru jim klíčové střely padly a nám ne..."
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz