Bílý dres Ivany Večeřové, potřísněný krví z rány na rtu, jakoby symbolizoval to, co reprezentaci v nejbližších dnech čeká na mistrovství světa. Poslední oficiální příprava proti Číňankám po fyzické stránce byla pořádně cítit. "Prověřily nás, bylo to tvrdé. Co my jsme jim daly, to nám vrátily zpátky. Amerika bude ale ještě tvrdší," pravila Ivana na adresu pondělního duelu za "zavřenými dveřmi".
Bílý dres Ivany Večeřové, potřísněný krví z rány na rtu, jakoby symbolizoval to, co reprezentaci v nejbližších dnech čeká na mistrovství světa.
Poslední oficiální příprava proti Číňankám po fyzické stránce byla pořádně cítit. "Prověřily nás, bylo to tvrdé. Co my jsme jim daly, to nám vrátily zpátky. Amerika bude ale ještě tvrdší," pravila Ivana na adresu pondělního duelu za "zavřenými dveřmi".
V čínském testu se český tým jevil nervózní, míjel spoustu pozic zpod koše, drhla plynulost útočných akcí. Dolehl už tlak blízkosti MS na tým plnou silou?
"Šly jsme do toho z plné přípravy. Spíš je to tak, že se ještě pořád hledáme, což mě celkem překvapuje," přiznává reprezentantka. "Máme ale ještě několik dnů na to se sehrát líp."
I podkošovou hráčku místy docela překvapilo, že se tým hlavně v první půli nestíhal vracet do obrany při brejcích soupeře.
"Trošku nám hapruje to sehrání, chybí cit k tomu, kdy si můžeme dovolit jít doskakovat v útoku ve více hráčkách. Když tam jdeme, chybíme při návratu do obrany. A když tam zase nejdeme, nemáme ty odražené míče."
Ivana přiznává, že bude ještě třeba zapracovat i na proměňování střel z podkošových pozic.
"V případě Číny byly ale soupeřky masivnější, větší, praví pivoti. Pak se tohle stává. Je to taková naše specialita, ale jde o to se pak podržet, říct si, že to spadne příště."
"Zápasy navíc vyhrává hlavně obrana. A to, že se nedá zpod koše, je lepší než "zahodit" střelu z dálky, odkud to není tolik vidět," srovnává.
Pokud jste v přípravě národní tým podrobně nesledovali, připravte se, že jeho hra bude zaměřená na co nejrychlejší přechod do útoku a bude v něm méně hry přes pivoty.
"Snažíme se hlavně o protiútoky a z toho pak vychází i to, že se nedostáváme tolik do těch pozic, co byli dřív všichni zvyklí. S Čínou se nejvíc zakončovalo z protiútoků a to je dobře."
"Při hře pod koš v postupném útoku je teď navíc trend, že se v obraně na pivoty vypomáhá víc zespodu," vypočítává Večeřová důvody nesnadnosti hry přes podkošové hráčky.
Na otázku, zda tým dostatečně využívá clon pro hráče s míčem pro infiltraci podkošového prostoru, Ivana podotýká, že tým celkově nedohrává akce do pozic, kam by mohl, a nevyužívá tyto clony tolik. "Ale i s Čínou jsme se o to snažily a hrály to."
Přestože se proti Číně dvojciferně prosadila i Elhotová, útočné fázi obvykle dominuje především produkce dua Horáková - Vítečková. Kdo má hlavní úkol držet tým bodově, pokud obě oddychují na lavičce?
"Ony jsou hlavně útočné hráčky, a když nebudou na hřišti, musíme hlavně ubránit, udržet skore a dávat z rychlých protiútoků, kdy se bude běhat, budou fauly. Je vidět, že Eva s Hankou jsou dvě nejlepší skórerky, ale i když to s Čínou nepadalo, do útočné hry se bude zapojovat víc lidí."
Petr Hamták
Foto: ČBF