V Děčíně cílí na malého Guinnesse s dívčí repre U16!

22.05.2012 - Redakce
počet přečtení: 2052
vytvořeno 22.05.2012, upraveno 22.05.2012

22.5. V Děčíně se ode dneška do čtvrtka představí nejmladší ženská reprezentace. Sehraje tam tři duely proti tradičně silnému týmu z Ruska, první z nich už dnes od 18 hodin. A pořadatelský BK Děčín chce vytvořit návštěvnický rekord na domácích zápasech této kategorie!

22.5. V Děčíně se ode dneška do čtvrtka představí nejmladší ženská reprezentace. Sehraje tam tři duely proti tradičně silnému týmu z Ruska, první z nich už dnes od 18 hodin. A pořadatelský BK Děčín chce vytvořit návštěvnický rekord na domácích zápasech této kategorie!

"Dosud nejvyšší návštěva přišla podle slov realizačního týmu na dívky v této kategorii ve Zlíně asi před dvěma lety, a to v počtu 200 diváků na utkání proti Slovinsku. Děčín je basketbalové město, snažíme se reprezentaci vycházet vstříc co nejvíc. Rádi bychom jim aspoň přiblížili, jaká atmosféra bývá na zápasech našeho A-týmu a tento divácký rekord překonali. Symbolické vstupné 10 korun se k tomu přímo nabízí. Naši mládežníci mají vstup zdarma a zvýhodněné skupinové vstupné jsme nabídli také severočeským klubům a rozhodčím. Tradičně od nás vstupenky dostaly i školy a čtvrteční dopolední zápas je určen především pro školní návštěvy - například z Benešova nad Ploučnicí dorazí v tento den stovka dětí," řekl k pokusu o malý Guinnessův rekord sportovní manažer BK Děčín Jakub Důra.

Zápasy mládežnických reprezentací mívají velký náboj - všechny hráčky bojují o sestavu a nominaci na ME. Děčín žije v současnosti v basketbalové euforii a v klubu věří, že mladé sportovkyně přijde podpořit v jejich úsilí reprezentovat svoji zem velká návštěva. Zajímavostí bude i účast Roberta Landy - pivota BK Děčín, který u týmu působí jako asistent trenéra.

Nyní pro vás máme rozhovory s úspěšným hlavním trenérem týmu Richardem Fouskem a s jedním z jeho asistentů, již zmíněným Robertem Landou:

Richarde, předně gratulujeme k získanému zlatému doublu z domácích soutěží. Především v kadetkách jste dokázali ve Final Four překvapit celkového favorita Slovanku. Můžete krátce zhodnotit obě mistrovství?

Vítězství juniorek je pro mě velkým překvapením, neboť před dvěma lety se toto družstvo v kadetkách zachraňovalo a na poslední chvíli se dostalo do play-off. Samotné mistrovství bylo velmi vyrovnané, vyhrát titul v posledním zápase o 2 body, košem v prodloužení 5 vteřin před koncem, co víc si může trenér přát! V kadetkách byla situace jednodušší, družstva Frisca a Slovanky byla v této sezoně natolik dominantní, že se právě toto finále dalo očekávat. Sice jsme v průběhu sezony se Slovankou dvakrát prohráli (o 2 body a o bod), když jsme vždy v průběhu zápasu vedli výrazným rozdílem, finálový zápas jsme však zvládli a mohli slavit double. Pozitivem, vzhledem k reprezentaci, je fakt, že hráčky tohoto reprezentačního výběru hrály velmi důležitou roli nejen v kadetkách, ale byly i tahounkami v juniorkách. Totéž platí i o družstvech Slovanky Praha a Hradce Králové.          

Přesuňme se k výběru Česka do 16 let. V jaké fázi je nominace a kdy se rozhodne o definitivním složení pro ME?
V současné době máme v přípravě 17 hráček, které se budou společně připravovat až do poloviny června. Během této doby hráčky absolvují čtyři soustředění a odehrají šest přípravných zápasů, tři s Ruskem a tři s Tureckem. Následně bude nominace zúžena na 14 děvčat a po turnaji v Polsku, koncem června, děvčatům oznámíme konečnou nominaci na ME. Situaci nám značně komplikuje vážné zranění kolena Julie Reisingerové, u které nejsme schopni v současné době říci, zda-li bude tomuto výběru k dispozici.  



Máte v týmu hráčku působící už v tomto útlém věku v zahraničí? Je znatelná dominance počtu hráček z nějakého týmu?
 
Již několik let jsou největšími dodavateli do výběru U16 družstva Slovanky Praha (nyní 4), Frisca Brno (3), Sokola Hradec Králové(3) a USK Praha (letos pouze 1). Pokud se podíváme několik let nazpět, tak právě tato družstva pravidelně startují na mistrovství republiky kadetek a juniorek. Je ale třeba ocenit práci ve všech klubech, které se podílejí na tvorbě těchto výběrů. V zahraničí nepůsobí v současné době žádná hráčka a nepředpokládám, že by se to v brzké budoucnosti mělo změnit. U děvčat je přece jen situace jiná než u chlapců. 

Jak dlouho působíte u ženské reprezentace do 16 let? A jakých výsledků jste zatím dosáhli?
U reprezentačních výběrů působím už 10 let, z toho posledních šest let jako hlavní trenér výběru U16. Mezi nejlepší výsledky patří třetí místo na ME kadetek 2007 (ročník 1991). V ostatních letech se výběry kadetek umisťovaly v rozmezí 8. až 10. místa.  

Dají se už nyní odhadnout šance týmu na červencovém ME? S jakými ambicemi tam pojedete?
Šance týmu v tomto věku se neodhadují lehce. Na jednu stranu máme za sebou dobré výsledky na turnajích v Maďarsku a Francii, kdy zejména výsledek na turnaji ve Francii bývá určitým měřítkem případného úspěchu či neúspěchu, na druhou stranu musíme brát v potaz nezkušenost a určitou psychickou labilitu takto mladých děvčat. Proto jsme rádi, že se nám podařilo zajistit takové množství kvalitních přípravných utkání, ve kterých chceme získat jistotu a odolnost. Jde o soupeře jako Francie, Španělsko, Rusko či Turecko, což jsou dlouhodobě špičková evropská družstva této kategorie. Přiznejme si ovšem, že tento ročník je kvalitní, proto našim jednoznačným cílem je postup do play-off a osobně bych byl spokojený s umístěním do 5. příčky.  

Znáte sílu soupeřů v základní skupině ME? A jak silné je Rusko - váš soupeř v Děčíně? 
V základní skupině hrajeme s Francií, Chorvatskem a Anglií. S velmi silným výběrem Francie jsme odehráli výborný zápas o Velikonocích, kdy jsme sice prohráli o 9 bodů, ale po většinu zápasu jsme hráli vyrovnanou partii a před poslední čtvrtinou jsme vedli o 7 bodů. Pak nás ale postihl obrovský výpadek a poslední čtvrtinu jsme prohráli 26-10. Tam se právě projevila ta nezkušenost a labilita, které se snad podaří odstranit. Anglie a Chorvatsko jsou pro nás velkou neznámou, jejich sílu můžeme pouze odhadovat podle hráček, které startovaly na posledním ME. Tady máme určitě výhodu, jelikož v našem družstvu zůstalo z loňska šest děvčat. Rusky, to je tradiční evropská špička, každým rokem přijedou s družstvem, které ohromuje svoji výškovou převahou. Nemáme však o nich bližší informace, osobně jsem velmi zvědav, jak se dokážeme s touto předností soupeře vypořádat.  

Jaký bude váš další program? A jak dívky kloubí školu a reprezentační povinnosti? 
Po návratu z Děčína nás čeká kondiční soustředění na Benecku a poté další ve Zlíně, které bude čistě basketbalové. Pak následují přípravné zápasy s Tureckem v Luhačovicích, turnaj v Polsku a poslední akcí před ME bude týdenní soustředění v Nymburce, kde odehrajeme dva přípravné zápasy s Polskem. Skloubení školy a reprezentačních povinností je každoročním problémem. Holky dlouho dopředu upozorňujeme, aby si uzavřely klasifikaci ještě před začátkem přípravy. Nemusí se pak trápit naháněním učitelů, aby je vyzkoušeli, a mohou se soustředit pouze na basketbal. Někdo na to slyší a má potom klid, někdo to hodí za hlavu a teď má problémy. Ne vždy je ale problém na straně holek, jelikož ne každý kantor je příznivcem sportu. Největším paradoxem však je, když vám hází klacky pod nohy sportovní gymnázia! 

Trénování různých kategorií, mužské a ženské složky - vždy je to trochu jiné. Můžete ale naznačit specifika práce s nejmladšími reprezentantkami? 
Označil bych toto prostředí jako "nejčistší", co se týče chování a přístupu hráček k povinnostem a kolektivu. Práce je tím daleko jednodušší, jelikož nemusíte řešit určitá negativa, která se projevují v pozdějším věku. U každé nominované hráčky je to první kontakt s vyšším basketbalem a na každé je vidět, jak moc se chce prosadit a nominovat na ME.  

Vidíte už nyní hráčky, které jsou natolik talentované, že mají předpoklad dostat se do ženské seniorské reprezentace? Co vše to může ovlivnit? 
Určitě se zde tyto hráčky najdou a překvapivě jich není málo. Nechtěl bych však konkretizovat, nemuselo by to mít pozitivní dopad na kolektiv. Každá hráčka je na začátku své reprezentační kariéry a záleží hlavně na ní, kam až to dotáhne. Vlivů na kariéru každé je spousta, nejdůležitějším je ctižádost jednotlivce a chuť obětovat sportu maximum, což je přínos jednotlivce. Důležitým faktorem je kvalita prostředí, ve kterém hráčky vyrůstají a příležitosti, které od trenérů dostanou. Negativně mohou vývoj hráčky ovlivnit různá mimosportovní lákadla a samozřejmě zranění.



Landa: Využíváme i cvičení našeho mužského týmu!

Roberte, jak jste si užil zisk druhé bronzové medaile ve dvou letech, kdy jste v Děčíně?

Za dva roky jsme posbírali dvě bronzové medaile z ligy a k tomu ještě bronz a letošní stříbro z poháru. To máme krásné čtyři úspěchy ve dvou letech. Jsem samozřejmě nadšený. Chci pokračovat, vítězit, odvést maximum a z umístění 3 a 3, letos 3 a 2 třeba udělat 2 a 2 v příští sezoně.

Cítíte posun ve svém druhém zaměstnání v Děčíně, tedy jako trenér mladších žáků U14?
V první sezoně v Děčíně jsem pomáhal Sokymu (spoluhráči Sokupovi) u jeho U17, letos jsem měl vlastní odpovědnost za organizaci, trénování a výsledky U14. Společně s Jakubem Houškou a Radkem Kroupou se nám podařilo vytvořit fungující tým, jak trenérů, tak hráčů. Nesplnili jsme všechno, co jsme si předsevzali, protože zejména na basketbalové úrovni jsme měli vyšší cíle, na druhou stranu mám velmi dobrý pocit a radost z kluků - z toho jak se na trénincích i zápasech chovali, z toho, že vesměs dobře a poctivě pracovali. Návyk poctivé a zodpovědné práce může být pro některé z nich tou nevětší devizou do života. A hlavně mě to bavilo, je to činnost, která energii většinou dodává.

Jak jste se dostal k funkci asistenta reprezentace žen U16?

Vedení repre mělo zájem o trenérské doplnění týmu aktivním basketbalistou, pivotem, nejlépe s trenérskými zkušenostmi. Obrátil se na mne vedoucí družstva pan Švec s nabídkou spolupráce a já ji s radostí přijal.

Dá se porovnat trénování mladých kluků a holek? V čem jsou pro vás největší rozdíly?

Hlavní rozdíl je basketbalová úroveň mladších žáků ligy U14 a reprezentace, tedy celorepublikového výběru žen U16. Zajímavé je také nasazení holek, které bojují o místo na mistrovství Evropy. Naši kluci mají jistotu - trénovat budou, hrát budou a to může svádět k lenosti, podcenění. Jen ti nejlepší z nich mají dostatečně silnou vnitřní disciplínu a motivaci na sobě neustále pracovat. V repre holky o možnost reprezentovat tvrdě bojují.

Jak vidíte sílu letošního výběru?
U16 je první reprezentační kategorií a tedy první konfrontací hráček na oficiální mezinárodní úrovni. Kvality soupeřek zůstávají utajeny a soudit lze jen podle výsledků přípravných turnajů. Tým dosáhl fantastického výsledku na velikonočním turnaji ve Francii, kde porazil Španělsko, Nizozemí a jen těsně podlehl Francii. Sílu týmu teď v Děčíně prověří na mezinárodní úrovni zatím neznámé družstvo Ruska.

Už jste se bavili s hlavním trenérem Fouskem o jeho zlatém doublu v domácích ženských soutěžích U17 a U19?

On mě hecoval už během naší semifinálové série s Prostějovem. Nicméně, Richard má dvě zlaté, já bronz a stříbro, oba sety by bylo nejlepší doplnit ještě jednou medailí. Mně by zlatá krásně doplnila řadu a Richardovi ladila k dvěma předchozím.

Jak se dají pro mládež obecně využít zkušenosti z NBL? Jde to i po taktické stránce, nebo je to příliš velký rozdíl?

S Koubou (Jakubem Houškou) často využíváme některá cvičení na rozběhání A-týmu jako hlavní průpravná a někdy i herní cvičení u U14. Trenér Budínský je znám opravdu pestrou skladbou tréninků a my často prvky z naší dopolední fáze přenášíme do večerních tréninků U14. Samozřejmě, vše je zjednodušeno, zpomaleno a upraveno schopnostem dětí. Účast v NBL, jak na trénincích, tak zápasech, je nekonečným zdrojem inspirace, zkušeností a zážitků.