Texaská odysea Lamara Odoma skončila hádkou s majitelem aneb z hvězdy vyděděncem za pár měsíců

18.04.2012 - Martin Čarnecký
počet přečtení: 1790
vytvořeno 18.04.2012, upraveno 18.04.2012


SUPER STORY
   Kariéra Lamara Odoma nabrala v posledních měsících rychlý sešup, po ostré výměně názorů s Markem Cubanem jej Mavericks na začátku minulého týdne umístili na listinu neaktivních hráčů a jeho dny v Dallasu jsou nejspíše sečteny. Obzvláště když jej Mavs nepovolali do zbraně ani na palubovce jeho bývalého zaměstnavatele a klubu Lamarova srdce - Los Angeles Lakers.

Kariéra Lamara Odoma nabrala v posledních měsících rychlý sešup, po ostré výměně názorů s Markem Cubanem jej Mavericks na začátku minulého týdne umístili na listinu neaktivních hráčů a jeho dny v Dallasu jsou nejspíše sečteny. Obzvláště když jej Mavs nepovolali do zbraně ani na palubovce jeho bývalého zaměstnavatele a klubu Lamarova srdce - Los Angeles Lakers.

V létě 2010 byl Odom na vrcholu blaha. S Lakers obhájil titul šampióna NBA, v reprezentačním dresu získal zlato na mistrovství světa. Stal se tak prvním hráčem v historii, komu se povedlo obě tyto soutěže vyhrát v jednom roce.

V následující sezóně dokonce Odom zaznamenal životní maxima v procentech střelby z pole i v úspěšnosti tříbodové střelby a po zásluze byl vyhlášen nejlepším šestým (tedy střídajícím) hráčem ligy, dokonce jako první hráč Lakers v historii. V play off však byli Lakers smeteni Dallasem, v plné nahotě se projevily všechny jejich nedostatky.

Letní pauzu prodlouženou výlukou neměl Odom vůbec idylickou. Nejprve mu zastřelili bratrance, později zase z místa spolujezdce sledoval, jak jeho řidič naráží do motorky, která vzápětí usmrtila mladého cyklistu.

Následně byly raněny i jeho basketbalové city. Lakers jej chtěli poslat pryč v rámci příchodu Chrise Paula. Z výměny sice sešlo, ale uražená ješitnost vedla Odoma k žádosti o změnu dresu, jeho novým zaměstnavatelem se tak stal Dallas.

Co mělo být úlevou pro pošramocenou psychiku, stalo se úplným peklem. Odom se vůbec nedokázal sžít s týmem, zapadnout do systému. Přes neustálá vyjádření majitele Cubana či trenéra Carlisla, že Lamar bude v pořádku, samotný hráč chřadnul. Nedařilo se mu na pozici malého křídla, na kterou již nebyl z Los Angeles zvyklý, na pozici velkého křídla "zabíral" místo Dirk Nowitzki. Odomovy průměry se propadaly níže a níže, ke zlepšení nepomohly ani zdravotní potíže spoluhráčů. Potápělo jej i bučení diváků, kteří jej od začátku nepřijali nijak vřele a jeho mizerné výkony mu dali patřičně "sežrat".

Můžeme jen spekulovat, jaký vliv na jeho výkony měla televizní reality show "Khloé and Lamar", která odhalí téměř vše z Odomova soukromí. V době, kdy se člověk trápí, určitě mu neprospěje, když přijde domů, kde ho natáčejí kamery a sledují lidé v televizi. To však byla svobodná volba Lamara a jeho manželky, za kterou berou spoustu peněz.

Na konci února dokonce dostal Lamar volno na urovnání osobních záležitostí, ale ani to nepomohlo. A tak se obě strany dohodly na ukončení spolupráce, údajně to tak bude nejlepší pro klid duše všech zainteresovaných. Odom je dočasně na listině neaktivních hráčů, Mavericks ho dále platí a v létě se ho pokusí vyměnit, případně za zhruba 2,6 miliónu dolarů vyplatit ze smlouvy, která platí do konce sezóny 2012-13.

Přestože Odom nic nekomentoval a odmítal žádosti o rozhovory, vedení i hráči Mavericks se vyjadřovali vyhýbavě i při povinných rozhovorech, kousky špíny postupně vyplavaly na hladinu.

Odom se údajně nikdy nesrovnal s odchodem z Los Angeles, bral to jako svou degradaci a nikdy nebyl dostatečně zapálen pro hru. Dalším negativním prvkem byla Odomova (ne)dochvilnost. Údajně se stalo pravidlem, že Odom chodil všude poslední a v drtivé většině případů pozdě. Ať už šlo o odjezdy na zápasy, střelecké tréninky či porady u videa. Nešlo o nic extrémního, pouze o pár minut, ale každý pohár jednou přeteče. Především když se se stanete členem týmu, který před půl rokem vyhrál titul, poté vyměnil třetinu kádru, následně utrpěl několik velmi bolestivých porážek a neustále nebyl schopen nalézt potřebnou týmovou chemii.

Možná že Odom byl tím hlavním důvodem problémů Dallasu, možná byly nároky a očekávání Mavericks příliš velké. Ale každý, kdo Lamara v dresu Mavs sledoval, musel se ptát, jestli jej to vůbec baví, jestli je duchem na hřišti. Právě Odomovo nasazení a zápal do hry se stal předmětem hádky mezi hráčem a nejmocnějším mužem Mavericks, majitelem Markem Cubanem, během poločasového přestávky při utkání v Memphisu. O Cubanovi je známo, že udělá cokoli, aby jeho milovaný tým měl úspěch, zároveň ale není dobré mu příliš odporovat.

Odomův dallaský osud tak byl zpečetěn. Umístění na listinu neaktivních hráčů je vlastně pro Lamara vysvobozením. Nemusí hrát, trénovat ani se účastnit týmových akcí, dokonce mohl odletět domů do Los Angeles (dokonce byl na letišti v Dallasu spatřen ve zlatofialovém tričku, jenž bylo vyrobeno pouze pro členy mistrovského týmu Lakers), přesto dál bere plat v plné výši. Tato situace se vůbec nelíbila Charlesovi Barkleymu. "Mám rád Lamara jako člověka, ale on si prostě a jednoduše nezaslouží být placen za to, co letos předvedl. Považuji za vtip, že mu teď navíc budou několik měsíců platit jen za to, že bude sedět doma."

Nyní je na Dallasu, jak s Odomem naloží. Mavericks se budou snažit dostat za něj aspoň nějakou náhradu. Nejhlasitěji se mluví i zájmu Golden State Warriors, kteří jsou údajně ochotni Odomovi garantovat místo v základní sestavě. Podaří se milovníkovi sladkostí ještě oživit svou kariéru? Možná ano, možná ne. Životní minima v bodech, doskocích, asistencích, odehraných minutách, ziscích, blocích, úspěšnosti střelby za dva i tři body, stejně jako trestných hodů již Odomovi nikdo neodpáře.

A jestliže jen prací je živ člověk, pouze tvrdou prací se Lamar dokáže vrátit na vrchol. Ve 32 letech ještě ani zdaleka není pozdě.