Tak pravil Jordi Bertomeu. Boss Euroligy chce změny pravidel a odmítá Eurochallenge i kvalifikace v zimě

09.07.2012 - Redakce
počet přečtení: 1966
vytvořeno 09.07.2012, upraveno 09.07.2012

Vedení mužské Euroligy v soutěžní pauze rozhodně nezahálí a jedním z jeho nejnovějších výstupů byl takzvaný Pravidlový summit, na němž skupina expertů ze všech úrovní hry, včetně televize a dalších médií, došla k několika důležitým návrhům, jak pravidla pozměnit a u některých také upravit výklad. Důvod? Učinit basketbal v Eurolize a Eurocupu ještě zajímavější pro miliony fanoušků.

Vedení mužské Euroligy v soutěžní pauze rozhodně nezahálí a jedním z jeho nejnovějších výstupů byl takzvaný Pravidlový summit, na němž skupina expertů ze všech úrovní hry, včetně televize a dalších médií, došla k několika důležitým návrhům, jak pravidla pozměnit a u některých také upravit výklad. Důvod? Učinit basketbal v Eurolize a Eurocupu ještě zajímavější pro miliony fanoušků.

A nejsou to nezajímavé změny. Jejich cílem je dát větší svobodu pohybu hráčům. Proto mezi návrhy patří rozšíření hřiště a uvolnění pravidel týkajících se "kroků".

K ještě většímu urychlení hry, jakoby už nyní neměly zápasy dost velký spád, by mělo sloužit i zkrácení prodlev před exekucí trestných hodů, během střídání a také timeoutů.

Další návrhy směřují k větší férovosti hry, proto budou sudí v posledních dvou minutách častěji využívat video. A rozskok byl navržen jako lepší herní varianta než nyní standardní alternativní držení míče (kdy se týmy při rozskokových situacích v držení míče během zápasu střídají).

Některá pravidla by dále měla být interpretována tak, aby ofenzivní hráči dostali větší volnost a hra získala ještě větší spád. Přísnější budou rozhodčí při vyhodnocování faulů zastavujících rychlé protiútoky a znovu bude zdůrazněna výhoda útočícího hráče v "ochranném" půlkruhu pod košem.



Tyto návrhy budou probírány i na pravidelném mítinku euroligových koučů, aby nové interpretace stávajících pravidel mohly vstoupit v užívání už v nové sezoně. Pokud by i návrhy novinek dostaly v rámci celého hnutí Euroligy zelenou, budou diskutovány na úrovni FIBA a ULEB.
  
Panel expertů tvořili velikáni jako kouč Obradovič, Reneses či Messina nebo rozehrávač Theo Papaloukas.

Co se změní v Eurolize dál?

Zápasy se v nové sezoně přesunou na čtvrtky a pátky. Šéf Euroleague Basketball Jordi Bertomeu si pochvaluje především páteční termíny, neboť zápasy budou moct navštěvovat i děti, které nemusejí v sobotu do školy. Problém sice nastane pro národní soutěže, které se obvykle hrávají o víkendu, a stejně tak se budou přizpůsobovat i televizní společnosti, ale to vše je prý v běhu jednání.

Novinkou je i větší počet zápasů v druhé fázi soutěže (14), o což podle Bertomeua žádaly samy kluby. A novotou je také dosud bezprecedentní rozhodnutí uspořádat letos i příští rok Final Four Euroligy ve stejném městě. Touto výjimkou se stal Londýn, a to kvůli snaze podpořit tamní basketbalový trh a vygenerovat z něj do budoucna účastníka soutěže.

Bertomeu dále řekl na adresu změn pravidel:

"Máme problém s tím, jak dlouho trvá, než FIBA zavede nové věci. Chápeme, že musí zohledňovat všechny úrovně basketbalu na celém světě, ale nemůžeme vždycky čekat tak dlouho. Určitě budeme žádat o rozšíření hřiště. Stejně tak budeme chtít, aby se po technické chybě házel jen jeden trestný hod. Po útočném doskoku bychom chtěli čas na nový útok nastavit jen na 14 vteřin, aby se hra zrychlila. A prakticky každý, s kým mluvíme, žádá návrat rozskoku namísto nynějšího alternativního držení míče, tedy s výjimkou začátků čtvrtin."

Bertomeu má také v plánu zkrátit nyní dvouminutovou přestávku mezi čtvrtinami a zavést dodatečný 30vteřinový timeout do koncovek výměnou za jeden plný z prvního poločasu. Pro posílení dramatického efektu by diváci v arénách měli mít možnost na velkých video projekcích sledovat, jak budou sudí v posledních dvou minutách řešit sporné situace typu, zda střela byla za 2 nebo 3 body, kdo má vhazovat, nebo zda bylo porušeno pravidlo 24 vteřin na útok.



Euroliga chce být také vstřícnější k médiím a poskytovat jim více času s hvězdami týmů i trenéry, než tomu bylo doposud.

A pak je tu ještě něco zásadnějšího.

"S FIBA budeme diskutovat otázku kvalifikací MS a ME, kdy nesouhlasíme s plánem hrát zápasy i během zimy, což je podle naší dohody s FIBA období rezervované pro klubové soutěže. Tohle nikdy nebude fungovat. Je jasné, že NBA na takové zápasy své hráče nebude pouštět a stejně je nepustíme ani my. Uvidíme, na čem se budeme schopni dohodnout," zahrozil šéf Euroligy.

Ten má s federací FIBA i další problém.

"V Evropě by neměly být víc než dvě klubové soutěže. Tři nedávají smysl. V říjnu jsme navrhli reorganizaci, FIBA Europe však procházela poslední rok složitým obdobím, během něhož se proměnilo její vedení a další věci. K diskusi tak nemohlo dojít. FIBA Europe vždy hovořila o tom, že se zruší Eurochallenge Cup a že Eurocup bude řídit sama. Ale tak to nestojí, Eurocup si vede dobře tak, jak je. Problém je Eurochallenge. Aby se pohnulo aspoň něco, rozhodli jsme se zrušit kvalifikaci Eurocupu. Kluby nemohly čekat až do října na to, jakou soutěž budou hrát. Ty, co propadly z kvalifikace Eurocupu do Eurochallenge, měly pak velmi drahé cestování, protože mnozí účastníci soutěže jsou ze vzdálenějších lokací na východě Evropy. To byl velmi špatný systém. A my musíme jednat dál."

Jordi Bertomeu odpověděl i na hojně diskutovanou otázku, proč byla divoká karta pro základní fázi Euroligy nyní udělena Albě Berlín, která bude v soutěži druhým německým celkem vedle Bambergu.

"Lidé snad pochopí, že nám jde o globální rozvoj našich soutěží. Dnes je jasné, že basketbal se musí rozvíjet směrem na sever, proto silná prezence ve Francii, Německu a Velké Británii je pro nás zásadní. Abychom učinili další velký skok, musíme tyto trhy včlenit do našeho systému soutěží. Německu a Francii nechybí kvalitní organizace, ale potřebují pozvednout úroveň své konkurenceschopnosti. V Německu je druhá největší návštěvnost basketbalu po Španělsku. Základy tam proto jsou dobré a divoká karta pro Albu (klub s průměrnou návštěvností téměř 11 tisíc) je tak v souladu s našimi záměry."  


Petr Hamták