Tak přednáší legenda Pesič! Glosováno koučem NBL

10.08.2011 - Redakce
počet přečtení: 2102
vytvořeno 10.08.2011, upraveno 10.08.2011

REPORT EXCLUSIVE  Stál uprostřed pardubické haly Dukla a pohledem přejížděl tribunu se zhruba 150 diváky své blížící se one-man-show. Přesněji přednášky na téma transition defense, tedy přechodové obrany. Když řekneme, že v hledišti seděla možná i půlka koučů z NBL, bylo jasné, že muž na ploše není žádné ořezávátko. V sobotu nedlouho před započetím semifinálových bitev ME kadetů, přijel se svou přednáškou do města perníku Svetislav Pesič, kouč, který vyhrál vesměs všechny myslitelné trofeje pod bezednými koši a naposledy provedl takřka zázračnou proměnu s týmem Valencie.

Stál uprostřed pardubické haly Dukla a pohledem přejížděl tribunu se zhruba 150 diváky své blížící se one-man-show. Přesněji přednášky na téma transition defense, tedy přechodové obrany. Když řekneme, že v hledišti seděla možná i půlka koučů z NBL, bylo jasné, že muž na ploše není žádné ořezávátko. V sobotu nedlouho před započetím semifinálových bitev ME kadetů, přijel se svou přednáškou do města perníku Svetislav Pesič, kouč, který vyhrál vesměs všechny myslitelné trofeje pod bezednými koši a naposledy provedl takřka zázračnou proměnu s týmem Valencie.
 
"Zavedení 24 sekund na útok před olympiádou v Aténách zásadně změnilo přechod do útoku i přechodovou obranu. Když jsem hrál já, do protiútoků jsme chodili ve třech, nejvýš ve čtyřech, teď se ho účastní celá pětice. A vy, pokud chcete vyhrát, musíte zabezpečit přechodovou obranu, v níž má každý přesně stanoven svůj úkol," zní v obsáhlém úvodu z úst Pesiče v angličtině, moderátorem překládané do češtiny.

V rámci uvedení do problematiky srovnává kouč basketbal s hokejem, který se podle něj hraje v permanentním přechodu do útoku, nebo obrany. Nezapomene dodat, že dřív právě v hokeji fandil Československu kvůli technické a vyváženě hře.

V basketbale Pesič vidí tři fáze: rychlý protiútok, sekundární protiútok a postupný útok. A základ dobré přechodové obrany spatřuje už v organizaci celého vašeho útoku.



Než se dostane k centru přednášky, při pohledu z druhé strany přiznává, že sám v rychlém protiútoku chce po týmu zakončit dvojtaktem do 6 až 8 vteřin. Když to není možné, žádá jako druhou variantu zakončení z trojky. Nejenže do nepostavené obrany bude střela z otevřené pozice, ale zároveň bude snadnější i útočný doskok.

"V mém týmu po obranném doskoku každý ví, co má dělat pro založení rychlého protiútoku. Všichni čtyři hráči bez míče vědí, kam mají běžet. Po obdržení koše nebo i po vhazování z autu používáme zase sekundární brejk, který je v podstatě součástí rychlého protiútoku.

A pak už se blíží větší detaily - využití útočného doskoku jako základu ke zvládnutí konceptu přechodové obrany. "Pravidlo je, že z každých deseti minutých střel musíte mít aspoň tři útočné doskoky," zdůrazní Pesič.

Stejně klade důraz na to, že doskakovat musí chodit především hráči ze slabé strany. "Ti jsou pro doskok nejdůležitější," říká Pesič a doplňuje trenérům dobře známá procenta: většina střel z 45 stupňů se odráží na druhou stranu, u střel z rohu to je nějakých 70procent. Při střelbě pivotů z vymezeného území se zpět do tohoto prostoru odráží rovněž většina pokusů.

"Když hrajete proti týmu s průměrnou transition offernse, chodíte na útočný doskok až ve čtyřech. Nebo tam jsou tři a shooting guard sbírá propadlé míče mezi čarou trestného hodu a trojkou. Pokud hrajete proti nadprůměrně kvalitní transition offense, shooting guard se stará o to, aby měl správné postavení v transition defense a vrací se zpět s prvním hráčem soupeře."

A máme za sebou zhruba 45 minut přednášky, během níž se při jednom zamotání se do vlastních slov slovutný trenér přizná, že odpoledne není právě jeho pracovní čas a že už od svých čtyřicátin odpoledne nepracuje, protože spí.

Ale zpět na hřiště. Pokud doskočí bránící tým, začíná první fáze přechodové obrany. "Hlavní je začít tuto obranu, co nejdřív to jde a co nejdřív dosáhnout postavení 5 na 5. Vaši hráči musí vědět, kdo má presovat míč, kdo bránit přijetí přihrávky nabíhajícím hráčům, kdo zastavit příhru dovnitř, jak zastavit přechodový pick and roll. Když nezískáte postavení 5 proti 5, nemůžete transition offense zastavit," zdvihá Pesič prst.

Hned také dodá, že kvůli eliminaci soupeřových brejků je prvotním předpokladem maximální limitace ztrát. A je tu další statistika: s 15 a více ztrátami vyhrajete na nejvyšší úrovni jen těžko, s 10 až 12 už máte slušnou šanci.

"Pokud už se ztráty dopustím, je mým prvním úkolem míč co nejdřív získat zpět. Co nejrychlejší reakce je tam klíčová. Stejně jako po obranném doskoku je nutné ihned letět tryskem zpět, dostat se před míč a zastavit hráče s ním, jak nejdřív to jde. Takže ho nejdřív předběhnu a pak jdu proti němu."

A pak už následují názorné ukázky situací 3 na 3 s šesticí místních dorostenců. Pesič chce, aby se bránící trojice dostala k jím vystřelenému míči, a když se jí to opakovaně nedaří, přeruší akci a začne vše znova. Když chlapci místo běhání jen chodí, dá jim to rovněž znát.
 


Po obraně chce, aby se zastavila na půlce, ani o krok dál. A přicházejí další úkoly. Rozehrávače donutit co nejdřív uhnout s míčem ze středu hřiště k jedné z postranních čar. Opakovaně k němu přiskakovat, zkoušet vypíchnout míč a ihned zase odskakovat, aby neměl klid.

Na po straně nabíhající křídlo, ke kterému byl nasměrován rozehrávač, se má hrát deny defense, aby nemohl přijmout míč. "Z dvou třetin bráníme přihrávku a z jedné třetiny hráče," názorně předvádí Pesič.

Toto postavení si obránce může dovolit riskovat, protože obránce protějšího křídla se v momentě prvního driblingu rozehrávače do (vytláčené) strany posouvá od svého útočníka ke středu hřiště a celou situaci a případný seběh útočníka, kolegou bráněného od míče, jistí.

Když po několikátém pokusu obě trojice vše udělají podle jeho představ, je Pesič spokojen. Je znát, jak mu záleží na každém správně provedeném detailu i při této obyčejné instruktáži.

Úderem třetí odpolední, po 75 minutách, Svetislav Pesič prezentaci transition defense rázně ukončuje. Z hlediště zní potlesk. Moderátor ještě vyzve trenéry k otázkám, ale ty nepřijdou...

"Tyhle kliniky jsou hrozně důležité hlavně jako motivační faktor. Každý přednášející ukazuje svůj pohled a je na trenérech, co si z toho vezmou, podle toho, co potřebuje jejich tým a co se jim zdá, že je, nebo není správné," říká kouč prostějovských Orlů Zbyněk Choleva, který si Pesiče v Pardubicích také nenechal ujít. Stejně jako třeba kolegové Slowiak, Feštr, Bálint, Scalabroni a další.

"Každý trenér má přes danou teorii nějakou svoji cestu, protože basketbal je velmi nevyzpytatelná hra a těch řešení je vždy x. Není nějaké jedno objektivně správné," dodává Choleva s tím, že klinika měla pokračovat dál, aby se ukázalo, jak vše funguje i v situacích 5 na 5.

"Jako ale všechno, tohle bylo jen malé okénko k nahlédnutí do kuchyně velkých trenérů. Ono to ovšem není žádná velká věda - jde o to být rychlý, agresivní. O tom sport je."

Trenér pardubického BK JIP Jan Slowiak přidal další postřeh. Při zahraniční přednášce mágů Scariola a Messiny si všiml, že až na výjimky si všichni posluchači dělali poznámky a prakticky vše si zapisovali. A to prý skutečně podnětné či zajímavé myšlenky zazněly za celou dobu tak tři čtyři. Na Pesičově přednášce Slowiaka překvapilo, že blok držel v ruce málokdo.

K tomu Choleva podotýká:

"My jsme všeobecně takoví, že se na všechno díváme jakoby z patra nebo s velkým nadhledem a moc nevnímáme detaily, které basket jako hra obnáší. Vesměs všechny tyto přednášky a kliniky velkých trenérů jsou ovšem právě o detailech, které je třeba si zapsat. Na nich to totiž celé stojí a jsou super důležité. A tito velcí trenéři je zdůrazňují, protože to je to nejdůležitější, kostra té hry."

"Jenže my ty detaily apriori moc neřešíme, nezdůrazňujeme. Tváříme se, že to známe a že jsou to strašně jednoduché prvky, a proto je přehlížíme. Zdá se nám, že je třeba v tom najít nějakou větší vědu, něco daleko hlubšího, a že to dělá ten úspěch. Jenže to není pravda!"

"Úspěch ve hře dělají právě ty maličkosti a zdánlivě jednoduché věci. Základy, které na každé klinice všichni opakují: uvolnění s míčem, bez míče, postavení nohou, rukou i prstů. To, co my nebereme jako to hlavní. Třeba v těch zemích bývalé Jugoslávie to vnímají víc a tam si skutečně na tribuně i podrobněji zapisují. Berou to jako podněty ke své práci."

Basketmag se kouče Orlů zeptal i na to, jak je pro trenéry v NBL právě oblast  transition defense důležitá, jak moc je v lize její koncept propracovaný, a zda je z hlediska pokrytí transition offense soupeřů v NBL vůbec tak nutné mít tuto strategii v malíku.

"Jde o to, co vůbec máte s týmem připravené, na co máte čas, protože je toho šíleně moc. Jde i o to, co hráči umí, jak jsou rychlí, jak rychlé máte dlouhé hráče, jak dobrého rozehrávače, jestli umí vytvářet tlak na hráče s míčem."

"Každý tým to musí řešit jinak. Je třeba to mít nějak postavené a jak říkal trenér Pesič, hráči musí vědět, co se po nich chce, a pak to jsou schopní na hřišti aplikovat. V naší lize se ale ještě před transition defense všeobecně musí řešit důležitější věci - klasický útok, klasická obrana a další standardní situace, které u nás ještě nejsou známé, i proto, že jsme - jak podotkl trenér Pesič - hlavně hokejová země."

"Tyhle další věci tedy tak propracované nejsou, je to už nadstavba. U euroligových týmů, kde je dalších pět trenérů, kteří se tím zabývají a jsou schopní to sledovat, to ale určitě možné je. A tam ty drobné detaily ve hře rozhodují o vítězství."


Petr Hamták