Štěstí Turků a výhody evropského hand checkingu

12.09.2010 - Redakce
počet přečtení: 2017
vytvořeno 12.09.2010, upraveno 12.09.2010

12.9. Srbští mladíci přitlačili domácí Turky ke zdi. Stáli čtyři vteřiny od triumfu a historického postupu do finále mistrovství světa. Po výhozu soupeře Turkoglu už dokonce přišel o míč, jenže se k němu dostal Tunceri, který se prosmýkl kolem srbského protivníka a z bodové porážky udělal v mžiku bodové vítězství 83-82.

 
12.9. Srbští mladíci přitlačili domácí Turky ke zdi. Stáli čtyři vteřiny od triumfu a historického postupu do finále mistrovství světa. Po výhozu soupeře Turkoglu už dokonce přišel o míč, jenže se k němu dostal Tunceri (na snímku), který se prosmýkl kolem srbského protivníka a z bodové porážky udělal v mžiku bodové vítězství 83-82.
 
Půl vteřiny před koncem Srbové ještě narýsovali zoufalý pas přímo pod koš, kde však byl Veličkovič zblokován.
 
To znamená pro domácí vysněný scénář a finále s USA, které až příliš snadno porazily Litvu 89-74. Snad ani není třeba dodávat, že se jedná o první finálovou účast Turků v dějinách MS. První medaili už mají zajištěnou, teď jde o její hodnotu.
 
Srby dnes čeká duel o bronz se stejně zklamanými Litevci.


 
Do té doby nevýrazný Tunceri se do věcí vložil pro Turky v pravý čas, když většinu ze svých 12 bodů zajistil právě v dramatické koncovce. Například sám otáčel ze 71-75 na 76-75.
 
Absolutní finiš přinesl řadu emocí. Teodošič, který v poslední čtvrtině hrál s Turky hru jeden proti pěti, vzal při faulu rukou přes obličej pivota Asika, jenž se nechal dopravit na lavičku, a podle Srbů úmyslně umožnil střílet šestky nejjistějšímu exekutorovi týmu.
 
Turci tím šli do vedení 79-77. Tři šestky však vzápětí daly půl minuty před koncem bodové vedení Srbům. Tunceri ale 17 vteřin do sirény nabil na smeč Erdenovi - 81-80.
 
Famózní akce Srbů a zakončení Veličkoviče za dalších 13 vteřin dalo už téměř vítězství Srbům, kteří byli většinu zápasu vpředu. Jen ne po jeho skončení.
 
Nezužitkovali opět fantastické procento trojek, jichž trefili 12 z 29 pokusů. Zahodili vedení 72-64 pět a půl minuty do konce a nakonec nevytěžili nic z fenomenální show Teodošiče, který vedle 13 bodů, 11 asistencí, 6 doskoků a jediné ztráty za 36 minut svými neskutečnými pasy do jasných střeleckých pozic v útoku téměř sám držel tým ve hře o finále.

Na jeho stopu v turnaji se bude Ricky Rubio dívat z uctivé vzdálenosti.
 
"Poslední čtyři vteřiny nebyly o taktice, ale jen a jen o štěstí. Srbové byli lepší a my jsme v závěru vytáhli z rukávu zázrak," ulevil si kouč Turků Bogdan Tanjevič.

"Ve druhé půli už jsme zápas tolik nekontrolovali a bohužel v posledních minutách jsme kvůli velkému tlaku situace nebyli tak soustředění. Možná nám chybělo štěstí, protože jsme byli lepší a výhru bychom si zasloužili," přemítal srbský trenér Dušan Ivkovič.

Jeho tým v utkání vyhrál doskok 36-33. Nejlépe střílel trojkař od Pána Boha Kešelj (18, trojky 7/4), dále Krstič (15), Savanovič (15) a Teodošič. U Turků, kteří ztratili pouhých 10 míčů, to byli Turkoglu (16), Onan (14) a duo Tunceri, Arslan (oba 12).
 
Finálový soupeř Turků z USA měl daleko lehčí práci s Litevci. Zápas odehrál tempem start - cíl. Američané si tak po 16 letech konečně zahrají titulový duel. Tři poslední se jich netýkaly.
 
S trochou nadsázky lze říct, že Litevce porazil jediný muž. Kevin Durant. Vystřelil, kdy chtěl. Dal koš, kdy chtěl. Najel do koše, kdy chtěl. A hlavně sázel koše z dálky. Svými neuvěřitelnými 38 body nejenže překonal dosavadní Scolův rekord turnaje, ale také trumfl americký rekord MS Carmela Anthonyho (35 na MS 2006).
 
Jen v první čtvrtce zajistil 17 bodů, a i když si postupně horšil procento z trojek, poslal zpoza oblouku do koše 5 z celkových 8 tref svého týmu.

Naopak Litevci, ve čtvrtfinále trojkující jako zběsilí s prvními osmi proměněnými pokusy, tentokrát začali cílit přesně, až když už bylo pozdě (nakonec 28/11). Celkově měli střelbu z pole jen 70/27.
 
A tak Martynasovi Počiusovi, s 13 body a 7 doskoky druhému nej Litevci, nezbylo než shrnout: "Musíte doufat, že Američani se nebudou trefovat. Jen tak můžete mít v zápase šanci."
 
Jeho spoluhráč Kleiza, opěrný sloup Litevců, se tentokrát vůbec neprosadil. Skončil na čtyřech bodech, čtyřech ztrátách a střelbě 11/1. Statný chasník Andre Iguodala mu tvrdě odebíral jeden míč za druhým. 
 
"V NBA nesmíte mít na hráči ruku (tolik jako v Evropě), takže tam ty kluky nejde ubránit. V Evropě vám rozhodčí dovolí bránit přece jen o něco víc," všiml si a náležitě využil Iguodala.
 
Mluvil o takzvaném hand checkingu, který je v NBA definován a omezen takto: "Obránce nesmí vložit a ponechat ruku na těle útočníka, pokud není v blízkosti koše a zády k němu. Obránce se smí na malou chvíli dotknout útočníka rukou kdekoliv na hřišti, pokud nijak neomezí jeho pohyb: rychlost, rovnováhu a podobně."
 
Kouč Mike Krzyzewski, který po OH dovedl USA i do finále MS, podotkl, že nikdo na turnaji nehrál víc srdcem, než Litevci. "A my jsme se jim v tom v utkání s nimi vyrovnali."
 
Durantovi nejlépe sekundoval Odom s 13 body a 10 doskoky, na druhé straně vynikl Javtokas s 15 body a 9 doskoky. Američané vyhráli doskok 45-39 a zaznamenali pouhých 11 ztrát.


Petr Hamták
Foto: FIBA