Těžký život basketbalu na Brunei. Na jeho tým si brousí zuby Malajsie

21.03.2011 - Václav
počet přečtení: 2345
vytvořeno 21.03.2011, upraveno 21.03.2011

Byla to velká sláva, když sultanát Brunei získal svůj první profesionální basketbalový tým. Teď to vypadá, že o něj přijde. Barakudy se mají stěhovat do Malajsie.


Byla to velká sláva, když sultanát Brunei získal svůj první profesionální basketbalový tým. Teď to vypadá, že o něj přijde. Barakudy se mají stěhovat do Malajsie.

Klub ztratil podporu vlády i místního privátního sektoru a po dvou letech mu hrozí stěhování, takže z Brunei Barracudas by měly být Borneo Barracudas. "Je to jedna z nejsmutnějších věcí, jaké jsem kdy musel oznámit," řekl Tony Fernandes, zástupce AirAsia, titulárního sponzora Asean Basketball League (ABL).

Soutěž má za sebou velice úspěšné období a prosperuje. Nedávno se v malajském Subangu uskutečnil slavnostní večer s udílením cen nejlepším týmům i jednotlivcům. Přítomna byla i majitelka Barakud Azma Azízová, známá nejen ve sportovním prostředí jako "Nadzaty".

"Vinou absence sponzorů jsem měla problémy získávat hráče. Většina basketbalistů z Brunei chodí do práce, takže nemohou naplno trénovat," vykreslila situaci podnikatelka, jejížpříjmy ze sportovního podnikání se omezily na vstupné z domácích zápasů a na merchandising. Náklady to zdaleka nepokryje.

Trénink Barracudas vypadal tak, že zahraniční posily (čtyři Američané a dva Filipínci) trénovaly přes den a domácí zbytek pozdě večer. V pozdních hodinách se však vyskytl problém s pronájmem haly. Nesehraný celek klesl na poslední místo ABL.

"Nadzaty od nás dostala dva měsíce, aby zkusila vymyslet způsob, jak tým udržet na Brunei. Musím říct, že mě samotného by stěhování zkazilo náladu, ale není to nic ve srovnání s tím, jakého zklamání by se dočkali fanoušci," dodal Fernandes.

Nejde jen o ztrátu zábavy, kterou si pravidelně dopřávaly dva až tři tisíce obyvatel malého státečku na severu ostrova Borneo. Jde také o lokální rivalitu. Strádající basketbalový klub se chystají převzít vlastníci ze země velkého souseda Malajsie.

V úvahu přicházejí Miri, což je čtvrť Sarawaku, Kita Kinabalu (dříve Jesselton), nebo Kuching (též Koo-ching se silnou čínskou enklávou). Ani jedna z variant by Brunejce nepotěšila, mnozí by se cítili poníženi.

Jenže rozhoduje ekonomika. Fernandes už hovořil o převzetí klubu se zástupcem ministerstva pro Sarawak, jenž dal jasně najevo, že statutární orgány by projekt podpořily. Jako příklad posloužil přesun týmu Seattle SuperSonics do Oklahoma City v ročníku 2008/09 americké NBA.

Zpráva o stěhování mužstva by měla zapůsobit na orgány Brunei v tom smyslu, že když už nemají zájem o basketbal, mohly by aspoň zabránit, aby mu ho silný soused uzmul. "Nevím. Snad to někoho napadne a podpoří nás," řekla Nadzaty. "Pokoušíme se tady dělat něco pro Brunejce, vyšlapávat jim cesty k novým kariérám. Jsou to konkrétní kroky, žádné akademické sliby."


Václav Peřina