Těžké časy pro reprezentanty z NBA?

05.05.2010 - Redakce
počet přečtení: 1903
vytvořeno 05.05.2010, upraveno 05.05.2010

Majitelům a manažerům klubů NBA se už nějaký čas nelíbí, jak zvlášť některé štědře honorované hvězdy tráví celkem pravidelně velkou část léta pobytem s reprezentačními týmy. Nejedna se pak vrací s vážnými šrámy, zraněními, nakumulovanou únavou a do další sezony NBA vstupuje v horším stavu, než by měla.

 
Majitelům a manažerům klubů NBA se už nějaký čas nelíbí, jak zvlášť některé štědře honorované hvězdy tráví celkem pravidelně velkou část léta pobytem s reprezentačními týmy. Nejedna se pak vrací s vážnými šrámy, zraněními, nakumulovanou únavou a do další sezony NBA vstupuje v horším stavu, než by měla.
 
Podle některých zámořských zdrojů proto nyní zástupci NBA vyjednávají se světovou federací FIBA nové regule, které by omezily dobu, kterou hráči mohou pobývat na reprezentačních soustředěních.
 
Zatím sice nebyla schválena žádná dohoda, NBA a FIBA nicméně jednají o období maximálně čtyř týdnů přípravy, samozřejmě vedle akce samé. Tou se má na mysli především mistrovství Evropy, světa či olympiáda.
 
Zdroje zevnitř NBA tvrdí, že určité omezení bude platit už pro letošní mistrovství světa v Turecku.
 
Toto téma je žhavé hlavně pro několik majitelů klubů s velkými hvězdami, činnými v mezinárodním basketbalu. A tlak na šéfa Davida Sterna v tomto směru vzrůstá.  
 
Podle některých majitelů FIBA například neposkytuje hráčům NBA jednotnou zdravotní péči na všech svých akcích. Požadují, aby tato ochrana hráčů a péče o ně byla daleko striktněji vymezena. Poukazují třeba na to, že některé národní týmy nemívají k dispozici ani takové samozřejmosti jako led a tejpy.

Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že jejich hvězdy jsou nasazovány do zápasů navzdory nedoléčeným zraněním. To se mělo v minulosti týkat Yaa Minga, Paua Gasola, Manu Ginobiliho a Tonyho Parkera.

Zároveň vzrůstají obavy z toho, že v době, kdy stále více hráčů míří do NBA z chudších zemí, udržení kvalitní péče bude těžší a těžší.
 
Případ Ginobiliho, který si na olympiádě v Pekingu ještě zhoršil předchozí zranění kotníku, což ho pak v sezoně NBA donutilo jít na operaci a přispělo k brzkému vyřazení Spurs v play-off, podle některých názorů přiměl majitele Dallasu Marka Cubana, dlouhodobého odpůrce účasti hráčů NBA v mezinárodních turnajích, že se dohodl s Dirkem Nowitzkim na vynechání loňského mistrovství Evropy.  

NBA a FIBA mají podle dalších pozorovatelů mezi sebou nejednu třecí plochu. Loni vůbec poprvé FIBA nařizovala hráčům pod smlouvami s jednotlivými kluby, že se smí účastnit Letní ligy NBA pouze se souhlasem svého klubu. 

Poznal to například Nick Calathes, na něhož mají v NBA práva Mavericks. Jeho Panathinaikos mu Letní ligu nepovolil. "Měl jsem ji hrát, ale FIBA přišla s pravidlem, podle kterého jsem nakonec nemohl," mrzelo hráče. 

Petr Hamták