Syn legendy Rajniaka v dresu Lucemburska a ti druzí

19.09.2012 - Redakce
počet přečtení: 2588
vytvořeno 19.09.2012, upraveno 19.09.2012



TÉMA
 Basketmag po skončení kvalifikace mistrovství Evropy mužů zabrousil do soupisek všech 31 týmů, aby zkontroloval postup globalizačních trendů pod kontinentálními koši a zmapoval nové i staronové zahraniční posily v sestavách předních i nepředních reprezentací Evropy. Samozřejmě pominuta byla například jména v národních týmech ze zemí bývalé Jugoslávie, kde rodilí Chorvaté reprezentují Srbsko a podobně. Obecně lze říct, že ve většině uvedených případů jde o borce, kteří pro daný celek znamenali značný přínos, bodový či jiný. A který z nich byl možná nejzajímavější?

Basketmag po skončení kvalifikace mistrovství Evropy mužů zabrousil do soupisek všech 31 týmů, aby zkontroloval postup globalizačních trendů pod kontinentálními koši a zmapoval nové i staronové zahraniční posily v sestavách předních i nepředních reprezentací Evropy. Samozřejmě pominuta byla například jména v národních týmech ze zemí bývalé Jugoslávie, kde rodilí Chorvaté reprezentují Srbsko a podobně. Obecně lze říct, že ve většině uvedených případů jde o borce, kteří pro daný celek znamenali značný přínos, bodový či jiný. A který z nich byl možná nejzajímavější?

Nebude to žádná super hvězda evropského basketbalu, ale kupodivu chlapík narozený v Bratislavě, který samozřejmě Slovensko nereprezentuje. Jmenuje se Martin Rajniak (na snímku), aktuálně 34letý power forward lucemburské repre, jejíž barvy hájí už téměř deset let a v letošní kvalifikaci v šesti utkáních za v průměru 21 minut dával přes 8 bodů.

Pro později narozené - Martin je synem československé legendy a vicemistra Evropy 1985 Petera Rajniaka a jeden čas byl v lucemburském národním týmu společně s bratrem Peterem. S ním se už dříve rozhodli přijmout občanství své nové domoviny, kde kdysi delší dobu působil jejich otec.

Razantně se z amerických zdrojů před kvalifikací posílil Ázerbajdžán, který udělil pas poslednímu finalistovi Eurocupu (s Valencií) a nové tváři Maccabi Niku Caner-Medleymu, stejně jako super snajperovi z ACB Jayceemu Carrollovi.



Jen druhý z nich však do bojů o ME skutečně zasáhl, ovšem pouze ve dvou případech. Průměr 26,5 bodu však odpovídal jeho střeleckým schopnostem. Podle některých zdrojů s nabytím nového občanství byly nejdřív problémy, ovšem v situaci, kdy hvězda Realu Carroll začala zvažovat i pas Černé Hory, rázem se vše vyřešilo.

Zde je už přehled zajímavých posil, narozených jinde než v zemi, jejíž barvy v kvalifikaci velmi aktivně hájily. Některé z nich už mají občanství delší dobu a například Belgie toho pak může zhusta využívat.


Ázerbajdžán

Jaycee Carroll (narozen v USA)

Belgie
Beye Tabu-Eboma, Guy Muya, Wen Mukubu (všichni Demokratická republika Kongo, jež je bývalou belgickou kolonií)

Bělorusko
Dante Stiggers (USA)

Bosna
Zackary Wright (USA)

Bulharsko
Cedric Simmons (USA)

Černá Hora
Taylor Rochestie (USA)

Gruzie
Jacob Pullen (USA)

Island
Jon Stefansson (Švédsko), Pavel Ermolinskij (Ukrajina)

Izrael
Alexander Tyus (USA)

Kypr
Christopher Razis (Švýcarsko), Anthony King (USA), Simon Michail (Británie)

Lucembursko
Martin Rajniak (Slovensko), Raul Birenbaum (Brazílie), Pablo Genevo (Španělsko)

Maďarsko
Obie Trotter (USA)

Nizozemsko
Sean Cunningham (USA)

Rakousko
Davor Lamesič (Bosna), Rašid Maharbasič (Slovinsko)

Švédsko
Thomas Massamba (Demokratická republika Kongo), Erik Rush (USA), Dino Pita (Bosna)

Švýcarsko
Dušan Mladjan (Srbsko), Nicolas dos Santos, Florant Ramseier (oba Francie)

Turecko
Emir Preldzič (Bosna)

Ukrajina
Steven Burt (USA)


Petr Hamták