V trendu regionálních evropských lig, zajišťujících tvrdší konkurenci pro špičkové týmy jednotlivých zemí a také vysoce atraktivní duely, má zájem pokračovat i Řecká basketbalová federace.
V trendu regionálních evropských lig, zajišťujících tvrdší konkurenci pro špičkové týmy jednotlivých zemí a také vysoce atraktivní duely, má zájem pokračovat i Řecká basketbalová federace.
A k ruce si vzala těžký kalibr, bývalého šéfa FIBA Europe Georgea Vasilakopoulose. Co mají za nápad? Nic menšího než vytvoření pořádně nadupané Středozemní ligy s top týmy z Řecka, Itálie, Srbska, Turecka, Izraele, Kypru a Bulharska.
Myšlenka na vznik takové soutěže už prý koluje po Evropě poměrně dlouho a má velkou podporu. Poté, co se právě nevydařil projekt Balkánské ligy, kterou nehrají velké evropské značky, některé federace jsou nyní připraveny jít do vážně kvalitní soutěže, dokonce možná už od příští sezony.
Důvod je zřejmý. V každé z uvedených zemí už roky dominují dva, nebo dokonce jediný klub a domácí soutěže ztrácejí atraktivitu pro fanoušky, televize i pro vládnoucí kluby, jimž chybí zdatná konkurence.
V Řecku nikdo nemá na Olympiacos, natož na Panathinaikos. V Turecku je pravidlem finále Fenerbahce - Efes Pilsen, v Itálii už Siena vytvořila něco na způsob neotřesitelné dynastie.
V Srbsku teď všemu šéfuje Partizan a v Izraeli až na řídké výjimky dané jednozápasovým formátem finále Maccabi Tel Aviv. Na Kypru se nikdo zase nevyrovná triu Limassol, Apoel Nicosia a Keravnos Strovolos.
Podle prvních návrhů by Středozemní ligu hrály špičky z každé z uvedených zemí, které by pak v ideálním případě nehrály základní část sezony ve své domácí soutěži a připojily se až pro play-off.
Pokud by podobná soutěž skutečně vznikla, její sestava by byla skutečně hvězdná. Mohla by v ní účinkovat esa jako Panathinaikos, Olympiacos, Montepaschi Siena, Maccabi Tel Aviv, Fenerbahce, Efes Pilsen, Galatasaray, Besiktas, Turk Telekom, Partizan, Hemofarm, Maroussi, Aris, AE Limassol, Apoel Nicosia či Hapoel Jerusalem.
Zájem televizních společností o takové duely v daných zemích by byl téměž zaručen, nemluvě o atraktivitě pro fanoušky.
Myšlenka soutěže jen potvrzuje současný trend, kdy národní ligy po stránce kvality a vyrovnanosti v drtivé většině nemohou konkurovat nadnárodním a celoevropským podnikům, snad s výjimkou ACB (kvalita a vyrovnanost), nebo bundesligy (vyrovnanost).
Problémem nadnárodních soutěží však zatím je, že jich je nyní příliš, nehraje v nich většinou mnoho týmů a drolí se potenciál, který by mohly mít při lepší koordinaci. Posuďte sami.
Zatím zřejmě nejdál je po všech stránkách NLB Liga, tedy Adriatická. Tu by měly v příští sezoně hrát následující kluby: Crvena Zvezda, Radnički Kragujevac, KK Igokea Aleksandrovac, KK Zadar, Krka Novo Město, Cibona, Partizan (na snímku při oslavě), Hemofarm Vršac, Široki Eronet, Cedevita Záhřeb, Olimpija Lublaň, Záhřeb CO, Budučnost Podgorica a ČEZ Nymburk
Nevelkou konkurencí NLB Lize je Eurohold Balkánská liga, kde svou účast pro další sezonu potvrdilo následujících 10 celků: z Bulharska Levski Sofia, Rilski Sportist a Balkan Botevgrad, z Bosny HKK Zrinjski Mostar, z Chorvatska Slavonski Brod, z Makedonie Feni Industries, z Černé Hory Lovcen Cetinje a Mornar Bar, z Rumunska Mures a ze Srbska OKK Bělehrad.
Na území bývalého Sovětského svazu jsou rozjeté dvě soutěže. První plnohodnotný ročník má za sebou VTB Liga, kterou v sezoně 2009/10 hrály kluby Kalev Tallin, VEF Riga, Žalgiris, CSKA a Chimki Moskva, UNICS Kazaň, Azovmash Mariupol a Donětsk. V plánu je rozšíření souteže na 16 týmů.
Ještě regionálněji koncentrovaná je Baltická liga, kterou v minulé sezoně hrály týmy Lietuvos Rytas, Žalgiris, Ventspils, Siauliai, Rock, VEF Riga, Kalev, Valmeira, Liepajas Lauvas a Nevezis.
Česku nejbližší je pak Středoevropská liga CEBL, která zatím bojuje s malým zájmem klubů a váznoucí organizací. V ročníku 2009/10 ji hrály Mlékárna Miltra Nový Jičín, Atomerömü SE Paks, Kapfenberg Bulls, U-Mobitel Cluj, BK Prostějov, Albacomp Szekesfehervar, BCM Elba Timisoara, Nyiregyhayi Klk a Arkadia Traiskirchen Lions.
Zdá se, že mnohým národním soutěžím pozvolna zvoní hrana a kvůli generaci zdrojů zájmu fanoušků, médií, sponzorů a samozřejmě větší konkurenci se hledají nové možnosti a formy.
V době, kdy se stále složiteji získávají ekonomicky zajištění zájemci o nejvyšší soutěž, třeba není ani příliš vzdálená možnost spojení české NBL a slovenské extraligy, nebo ještě většího celku s Rakouskem a Maďarskem do malé "CE-NBA", tedy "Středoevropské NBA".
Petr Hamták