Srbský přízrak Milan Mačvan slaví jedenadvacáté narozeniny a přitom si podmaňuje Evropu!

17.11.2010 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 1244
vytvořeno 17.11.2010, upraveno 17.11.2010

Rok 2011 bude v Číně rokem zajíce. Narozdíl od země asijského giganta, v Evropě ještě s jistotou nevíme, komu bude následující rok patřit. Mezi nejžhavější kandidáty ale patří jedenadvacetiletý fenomén Milan Mačvan. Kariéra srbského basketbalisty stoupá kolmo vzhůru a basketbalista Hemofarmu Vršac řádí už na sklonku roku draka.

Rok 2011 bude v Číně rokem zajíce. Narozdíl od země asijského giganta, v Evropě ještě s jistotou nevíme, komu bude následující rok patřit. Mezi nejžhavější kandidáty ale patří jedenadvacetiletý fenomén Milan Mačvan. Kariéra srbského basketbalisty stoupá kolmo vzhůru a basketbalista Hemofarmu Vršac řádí už na sklonku roku draka.

Když se podíváte na Milana Mačvana, neřekli byste, že tohle je týpek, který je jedním z největších příslibů současného evropského basketu. Srbský talent se svou charakteristicky "plochou" zadní částí hlavy vypadá jako basketbalista zralého věku, přitom 16. listopadu oslavil teprve své dvacátéprvní narozeniny!

Nehledě na svůj útlý věk Mačvan drancuje evropské palubovky jako Napoleon v dobách své největší slávy a jeho deník (má-li nějaký) nutně praská pod nekončícím přílivem zápisků typu "Opět skvělý výkon.", "Zase mě neubránili" a podobně.

Možná vám přijde, že ántré článku o Milanu Mačvanovi celou situaci nafukuje a zveličuje. V takovém případě bude nejlepší, pokud se podíváme na jeho statistiky z dosavadního průběhu sezony...

Mačvan zatím odehrál 12 soutěžních zápasů, přičemž všechny lze označit za utkání téměř nejvyšší evropské úrovně. Nejprve přišla čtyři klání v kvalifikaci o Euroligu, poté se rozběhla Adriatická liga (tam je zatím odehráno sedm kol) a úterního večera do toho přibyl ještě první střet v Eurocupu.

Jakpak si asi může hráč narozený na konci roku 1989 vést ve výborném týmu Hemofarmu Vršac? Pokud je dobrý, pravidelně nastupuje na slušné porce minut. Pokud je hodně dobrý, naskakuje do zápasů v základní sestavě. Pokud je výjimečně dobrý, patří mezi lídry celku.

Mačvan je však ještě něco víc nežli "výjimečně dobrý" - letos je zatím prakticky dokonalý. Jeho fantastické a neuvěřitelně stabilní výkony pravidelně vydávají za dva, ne-li za tři borce. Ostatně, o tom, že Mačvan hraje jako by byl víc než jen jeden, svědčí i jeho příjmení, v němž je pravda ukryta: Milan je MAČ more than VAN!

Ve čtyřech zápasech kvalifikace o Euroligu MM dosáhl na průměr 20,8 bodů (střelba 2b. 72,5%), 4,5 doskoků, 3 asistence a 1,3 bloku. Průměrná validita se zastavila na rovných 25!

V sedmi utkáních Adriatické ligy MM sázel v průměru 19,9 bodů (2b. 61,4%, 3b. 45,%, tr. hody 86,4%) a k tomu si připisoval i 5,6 doskoků, 2,1 asistence a 1,3 zisku. Průměrná validita se prozatím vyšplhala na úchvatnou cifru 27,6!

V den svých narozenin, tedy 16. listopadu, vstoupil MM i do bojů Eurocupu. V úvodním utkání byl hlavním motorem Hemofarmu při nesmírně cenné výhře na palubovce Besiktase Istanbul. Premiéru Allena Iversona v Evropě ovládl svými 17 body, 15 doskoky a 3 asistencemi. Celková validita se zastavila na kótě 32!

Suma sumárum, Mačvan letos hraje řečí čísel takhle:

Počet zápasů: 12
Průměrná minutáž: 34 min.
Průměr bodů: 19,9
Střelba 2b.: 64,7%
Střelba 3b.: 34,8%
Trestné hody: 85,3%
Průměr doskoků: 6,6
Průměr asistencí: 2,5
Průměr získaných faulů: 6,4
Průměr zisků/ ztrát: 0,9/2,4
Průměrná validita: 27,1

To je proti týmům jako jsou Partizan, Olimpija Lublaň, ALBA Berlín nebo Cibona Záhřeb slušná vizitka, nemyslíte? Přejme Milanu Mačvanovi, ať společně se svíčkami na narozeninovém dortu nesfoukne svoji momentální fazónu, protože to by byla věčná škoda!

Přestože snad není v lidských silách udržet taková numera po celou sezonu, pakliže bude statný Srb i nadále sebejistě kráčet po cestě ustavičného zlepšování se, může být v následujících letech "evropský kalendář" - narozdíl od toho čínského - hodně stereotypní: po roku Milana Mačvana bude vždycky přicházet rok Milana Mačvana.