Sotva má Kanada ligu, už myslí na expanzi do USA

30.06.2011 - Václav
počet přečtení: 1801
vytvořeno 30.06.2011, upraveno 30.06.2011

Kanada si na tu slávu počkala docela dlouho, ale teď si zlomový okamžik vychutnává: největší severoamerická země má konečně vlastní basketbalovou ligu. "Je to fajn pocit," řekl Andre Levingston, vlastník týmu Halifax Rainmen.

Kanada si na tu slávu počkala docela dlouho, ale teď si zlomový okamžik vychutnává: největší severoamerická země má konečně vlastní basketbalovou ligu. "Je to fajn pocit," řekl Andre Levingston, vlastník týmu Halifax Rainmen.

Právě on se maximálně angažoval ve zřízení soutěže, jež nese oficiální název The National Basketball League of Canada. Ustavující schůze se konala v Grand Hotelu v Torontu a glosář mnohahodinového jednání mohli fanoušci sledovat na oficiálním webu, ale i na Twitteru.

Vytvoření národní soutěže je logickým krokem v době velkého kanadského basketbalového boomu. Členská základna je velice mladá, ale počet registrovaných hráčů od patnácti let výš už přesáhl 600 tisíc, neustále roste a hlavně skýtá perspektivu zkvalitňování na úrovni dospělých.

"Začali jsme vlastně teprve v dubnu a to, co jsme od té doby vytvořili, se zdá skoro neuvěřitelné," pokračoval v oslavném duchu Levingston, jenž se stal zároveň šéfem ligy.

Teprve na konci dubna oznámil on a s ním spříznění zástupci klubů Saint John Mill Rats a Quebec Kebs, že vystupují z Premier Basketball League, kterou do té doby hrály všechny tři.

Kanadská liga bude patrně osmičlenná. Ke třem zakladatelským franšízám, jak se v zámořských kolektivních sportech říká po vzoru běžného byznysu, by měla přistoupit ještě další mužstva. V jednání jsou haly v Charlottetownu, Londonu, Oshawy, Kingstonu a Barrie.

Ustavující schůze dohodla tak důležité věci jako je platový strop (150 tisíc dolarů) a přítomní se shodli, že jedna sezona nebude jedinou. "Bezpochyby budeme pokračovat ročníkem 2012/13," stojí v prohlášení.

"Věříme, že naše liga se stane zábavou pro kanadské rodiny," vyzval Levingston veřejnost k hojným návštěvám budoucích zápasů. "Chceme nabídnout vysokou kvalitu," dodal přesvědčivě.

Nebyl by to severoamerický kontinent, kdyby leitmotivem nebyly peníze. Kanadští hráči totiž v současné době odcházejí zejména do Spojených států amerických, aniž by získali zkušenosti doma. A odcházejí tudíž pod cenou. Po vzniku NBLC však budou mít ve svém curriculu vitae starty a statistiku ze soutěže, která se chce stavět jako silná.

Dokonce se v preambuli hovoří o případné expanzi, a to nejen do jiných kanadských měst a provincií, ale případně i do USA, bude-li zájem například blízko hranice.

Levingston ovšem popřel, že by se do akce pouštěl s úmyslem vydělat. "Pro mě je to otázka pokroku. Pro nás pro všechny je to příležitost, aby za námi zbylo cosi, co jsme udělali pro svou vlast," řekl.

Úspěšný obchodník si je vědom, že basketbal v Kanadě nikdy nezastíní hokej, přesto se o něm zmínil: "Potřebujeme individuality, jaké mají hokejisté."

S tím souhlasí Ian McCarthy, prezident a generální manažer Saint John Mill Rats. "Mladí potřebují vzory. My jim je dáme. Nechceme jít cestou rychlého růstu, ale dlouhodobé stability," doplnil kolegu.