Český mistr v 6. a rozhodujícím kole porazil VEF Riga přesvědčivě 90-79 a díky ne právě očekávané výhře 84-70 nakonec rovněž postupující Sevilly v Jeruzalému dokonce vyhrál jednu z vůbec nejvyrovnanějších skupin soutěže s bilancí 4-2. V duelech tria silných jen Nymburk nad Hapoelem a Hapoel nad Nymburkem dokázaly vyhrát doma.
"To, že vyhrajeme skupinu, nikdo nečekal. Po posledních dvou vítězstvích Rigy nad Sevillou a Hapoelem se najednou všichni o postup začali bát. My jsme se při tom všem cestování za zápasy dvou soutěží v posledních týdnech docela natrápili. Nakonec jsme ale postoupili ze skupiny už druhou sezonu za sebou, a to bude v Evropě slyšet," prohlásil velmi spokojený kouč Ronen Ginzburg.
"A za ten postup jsem nejvíc šťastný kvůli Petru Bendovi, protože ještě dostane šanci si v téhle sezoně soutěž zahrát. A chtěl bych vyzdvihnout i to, že jsme postup vydřeli i bez něj jako jednoho z klíčových hráčů."
"Možná si toho moc lidí nevšimlo, ale nepamatuju si, kdy jsme tu zažili sezonu, ve které by dva české týmy byly v evropských pohárech i po Vánocích," nezapomněl Ladislav Sokolovský pochválit i postup BK Prostějov v Eurochallenge Cupu.
Středočeši před více než 3100 diváky klíčovou partii zahájili velmi nervózně a jen za první půlku poztráceli 10 míčů, z nichž rezultovalo 8 zisků soupeře. Navíc minuli 8 z 18 šestek, což kontrastovalo se solidní trojkovou bilancí 11/4.
"Ten tlak tam byl velký, neznali jsme vývoj utkání v Jeruzalémě," podotkl Ginzburg. Jeho tým po nedobrém vstupu ztrácel už 14-22 a právě v hale Hapoelu v tu dobu Sevilla vedla už 20-8, což jako průběžná skore Nymburku vůbec nevyhovovalo.
A to si na klíčovém střelci hostů Janicenoksovi udělal klíčový muž defenzivy Nečas za necelé čtyři minuty hned dva fauly a vzápětí přidal třetí. Přesto v zápase po chvíli oddechu hrál dál a vydržel ještě dalších dvacet minut.
Domácí páchali příliš chyb, a když hosté zakončovali své útoky nejrychleji, jak to šlo, vedli. Ale pak si řekl, že to už by stačilo, nymburský kapitán. Nejdřív uspěl i přes faul s těžkým zakončením levou rukou. A pak se sirénou první čtvrtiny trefil z rohu trojku na 22-26 přes několik rukou obránců.
Ani on nemohl tušit, že to bude start rozhodující šňůry 19-0, až na 38-26 po více neř 16 minutách. Riga ve druhé čtvrtce dala pouhých 5 bodů, první punkty zvládla až po více než šesti minutách a tuto desítku prohrála 5-20.
"Museli jsme hrát na čtyři malé hráče, protože dlouzí nám chybí. Je to pro nás zkušenost. Nymburk je tým, který umí hrát celých 40 minut. My jsme ve druhé čtvrtině zaostali a pak už nebyla šance to dohnat," řekl Kurtinaitis.
"My jsme vystřídali některé hráče, stabilizovali hru a začali jsme hrát, co jsme chtěli," dodal Ronen Ginzburg.
Do poločasu (42-31) tým nejvíc potáhl 10 body Sokolovský. Jeho těžká trojka byla první ze čtyř Nymburka v řadě. Při opět střídavě oblačné hře Nissima (5 ztrát), který přesto stihl 10 bodů, lépe fungoval druhý rozehrávač Lenzly, který odehrál 34 minut s 13 body, 3 trojkami z 5 pokusů, 6 doskoky, 4 získanými fauly a - s nulou v kolonce ztrát.
A zbytek už byl na Češích, protože Simmons se ani s Rigou nevymanil z matnosti posledních dnů a v druhém poločase už prakticky nehrál. Stejně jako pivoti Štimac s Chánem (v první půlce vsítil 7 bodů a celkem měl 9), protože kouč Ginzburg opět vsadil na svou fintu této sezony - "malou" a většinou úspěšnou sestavu, kterou po skončení zápasů trenéři soupeřů obvykle zmiňují jako první mezi faktory s vlivem na výsledek.
Kdo exceloval?
Po záhřebské show byl se 17 body, 7 doskoky a 5 získanými fauly nejlepším střelcem týmu, a také hráčem, kterému se při posledním střídání dostalo velkých ovací, Pavel Pumprla. Jestli na ostatních je vidět únava z náročného programu, na něm nikdy. V obraně stíhá svého hráče a při tom neustále číhá, kde by mohl vychytat přihrávku soupeře. Získává fauly, tahá protiútoky a leckdy supluje roli pivotů. Když se nedaří zahraničním hvězdám, stává se z něj pomalu, ale jistě hlavní ofenzivní hrozba týmu.
"Do hry dává pokaždé sto procent a letos udělal ve své hře veliký pokrok. V útoku musí hrát z určitých pozic, které mu také chystáme, a tam pak je pro soupeře nebezpečím," potvrdil nymburský trenér.
Nenápadnou hrou se k na chlup stejnému ratingu (19) jako Pumprla propracoval Křemen. A důležitých 15 bodů přidal Sokolovský.
Univerzál Nečas 7 body nečněl, ale v mnoha útocích to byl on, kdo je dirigoval, posouval míč i spoluhráče a 6 asistencemi stvrdil, že je víc než generálním ředitelem obrany.
Nymburk nepřipustil, aby Riga mohla zopakovat svou střeleckou (80 pokusů z pole) a doskakovací (50) smršť proti Hapoelu. Obranný doskok si pohlídal a v odražených míčích vyhrál 40-31. Hosté nakonec měli 66 střel, ale především z trojek se příliš netrefovali (20/5).
"Chtěli jsme se pokusit o totéž, co s Hapoelem, ale dnes to nevyšlo," přiznal kouč Rigy.
"Riga hraje strašně rychle a my jsme museli přerušovat její přechod do útoku. Tím pak měli i méně střel a samozřejmě méně bodů. Riga se prostě musí zpomalit, to je u nich klíč," vysvětlil kormidelník českého mistra, který za dobrou práci při skautingu a rozboru soupeře pochválil asistenta Amiela.
"Rád si vyslechnu jeho názor a někdy na něj dám. Takhle jsme to dělali i s Mulim Katzurinem. Oren navíc udržoval tým v psychické pohodě po předchozí porážce v NLB," veřejně pochválil svého asistenta Ginzburg, což je rovněž neobvyklý jev.
V zápase bylo i později stále lehce nejisto jen proto, že domácí sráželo 12 neproměněných šestek a děsuplných 20 ztracených míčů, především po nůších chyb na přihrávce.
Rize nijak zvlášť nepomohl ani match-upový typ zóny. Její elitní střelec Janicenoks se sice v první části odpoutal k 9 bodům, ale v druhé klíčové desítce vyschl a rozjel se až v druhé půlce, kdy už bylo trochu pozdě.
Přesto se stále agresivněji hrající hosté díky nabídkám po ztrátách domácích ještě stihli přiblížit na 48-44. Už ve třetí čtvrtce se však vyfauoval jeden z jejich mála vyšších mužů Parachovski, a když několika dobrými zákroky v útoku pomohl Nečas, Nymburk už soupeři, který si po štěstí šlapal 16 ztrátami, další šanci nedal.
"Bylo dobré, že jsme dokázali udržet stejnou energii a tím jsme na konci třetí čtvrtiny defintivně rozhodli," všiml si nymburský kouč.
A tak zbýval čas na poslední otázku právě pro izraelského lodivoda: Co se teď děje v Jeruzalému? Hapoel byl nejdřív jasný favorit na postup, ale po spláchnutí od Cajasolu, který se revanšoval za zápas doma, končí.
"Pro mě to je vážně neuvěřitelné, že tam Sevilla vyhrála, když my ji v její hale porazili o 21 bodů. Hapoel investoval velké peníze, odhaduji to na sedm osm milionů dolarů, a očekával, že se dostane dál než my. A věřte mi, že když se pak tohle stane, a my tu hovoříme o Středním východě, tak tam teď nastalo zemětřesení."
Petr Hamták
Foto: ČEZ Nymburk