Smrt Američana v Rumunsku a její smutné okolnosti

12.10.2011 - Václav
počet přečtení: 1839
vytvořeno 12.10.2011, upraveno 12.10.2011

Informace o té tragické události vylézají na světlo světa jako zatuchlé stíny. Možná je jedno, za jakých okolností Chauncey Hardy zemřel, protože mu život nikdo nevrátí. Ale určitě je dobré se zamyslet nad tím, co všechno může přinést kočovný život "nájemných" amerických basketbalistů druhé a třetí kategorie.


Informace o té tragické události vylézají na světlo světa jako zatuchlé stíny. Možná je jedno, za jakých okolností Chauncey Hardy zemřel, protože mu život nikdo nevrátí. Ale určitě je dobré se zamyslet nad tím, co všechno může přinést kočovný život "nájemných" amerických basketbalistů druhé a třetí kategorie.

Protože tím Hardy byl. Ale dokázal si najít svou úroveň, na které byl jedním z nejlepších a rozdával radost divákům. Naposledy to mohl udělat minulou sobotu, kdy dal v zápase rumunské ligy 22 bodů, na hřišti kraloval a výrazně pomohl svému týmu CSS Giurgiu k výhře nad Dinamem Bukurešť.

Giurgiu není žádný zapadákov, je to sedmdesátitisícové hlavní město jihorumunské župy, kudy kráčely dějiny. Jeden čas ho ovládali turci a říkali mu Yerköy. Nemohlo se vyhnout ani bulharské správě a za těch dob se jmenovalo Gjurgevo. Zdejší pevnost založili Janované, po Dunaji sem připlouvali Maďaři. Řeklo by se - kosmopolitní metropole.

A tady nalezl smrt třiadvacetiletý Afroameričan z Middletownu v Connecticutu. Valnou část života strávil v rodném státě, vystudoval Sacred Heart University v nedalekém Fairfieldu a za její tým hrál až do loňska NCAA. Na rumunskou štaci dorazil teprve letos v srpnu.

Co se vlastně stalo? Hardy a jeho pět spoluhráčů oslavovali vítězství v jednom z místních barů. Informace z amerických zdrojů hovoří o tom, že flirtoval, nasadil svou čepici na hlavu dívce, jejíž přítel s tím nebyl srozuměn.

Útočníkem, který bez přípravy hráče napadl, byl snad ještě někdo jiný, v tom se zprávy liší. Jisté je, že byl identifikován jako Ionut Adrian Tannasoaia, policie ho zatkla a teď stráví měsíc v cele předběžného zadržení, než se dočká soudního procesu.

Rumun zbil Američana tak, že mu způsobil četné fraktury lebky. Tento úraz a krvácení do mozku odhalila pitva. Jak referují americká média, neodhadli ovšem takové riziko zdravotníci, kteří poskytli Hardymu první ošetření. Údajně se domnívali, že je prostě jen hodně opilý. Teprve když se objevily komplikace, byl napadený převezen do BUkurešti. Až po čtyřicetikilometrové cestě se dočkal odborného zákroku, ale jeho organismus nevydržel. Po druhém infarktu mladík ze vzdáleného zámoří zemřel.

"Jsme zděšeni násilnými okolnostmi smrti amerického občana a budeme bedlivě sledovat vyšetřování," praví se v prohlášení americké amabsády.

"Nejde jen o to, že byl basketbalistou, byl lidskou osobou. Cítíme hluboký smutek se ztrátou, kterou utrpěla Chaunceyho rodina, s níž cítíme," uvedl Dave Bike, bývalý vysokoškolský trenér zemřelého.

Tomu už není nic platné, že rumunský ministr zdravotnictví nařídil prošetřit počínání lékařů a že pachatel byl ihned dopaden. Jeho už nezajímají okolnosti oné noci, které jsou přinejmenším smutné a vyvolávají rozhořčení i vztek.

Na webových stránkách rumunského svazu se k události vyjádřují mnozí cizinci, američtí i evropští, působící v tamní Divizii A. Ta normálně pokračuje, ale ve stínu tohoto neštěstí. Všichni by byli rádi, aby nepadl na celé Rumunsko jako na necivilizovanou zemi, kde číhá nebezpečí smrti na každoém kroku.

Kdo by snad chtěl událost vysvětlit myšlenkovou zkratkou, že od Balkánu se nedá nic jiného čekat, měl by mít na paměti všechna úmrtí sportovců v USA a také se třeba seznámit se situací, jaká panuje v barech a na diskotékách českých měst, kde působi basketbalové kluby. Také tam se chodí bavit Američané, také tam se o ně zajímají domácí dívky a také tam jsou vysocí, urostlí, úspěšní a - ehm - často černí hráči důvodem stoupající hladiny adrenalinu v organismech lokálních bouchačů.