06.01.2011 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 2877
vytvořeno 06.01.2011, upraveno 06.01.2011
Smečování je v podstatě marginální basketbalovou záležitostí. Vítězit mohou týmy, jejichž hráči nezatloukají jeden balón za druhým, a naopak družstva plná "dunkerů" nemají v žádném případě jistotu úspěchu. Tak proč se vlastně soutěži ve smečování věnovat? Přeci prostě proto, že smečování je krásné! A navíc, v zámořské NBA má zcela specifickou, výjimečnou pozici.
Smečování je v podstatě marginální basketbalovou záležitostí. Vítězit mohou týmy, jejichž hráči nezatloukají jeden balón za druhým, a naopak družstva plná "dunkerů" nemají v žádném případě jistotu úspěchu. Tak proč se vlastně soutěži ve smečování věnovat? Přeci prostě proto, že smečování je krásné! A navíc, v zámořské NBA má zcela specifickou, výjimečnou pozici.
Vynikající smečaře v zámoří velebí skoro jako svaté; kdo jednou zvítězí v dunkerském klání, má nadobro zajištěnou slávu a uznání. Příčin téhle situace je jistě několik. Tou prvotní je fakt, že hraví Afroameričané milují kombinaci soutěže, veselí a show - tedy přesně to, čím je smečařská soutěž. A protože to jsou oni, kdo do značné míry formuje celou basketovou kulturu, ostatní fanoušci jejich nadšení "přebírají".
To se náramně hodí vedení NBA. Ve Spojených státech si totiž dobře uvědomují fantastický marketingový potenciál Slam dunk contestu: smečování samo o sobě, navíc podpořené skvělou show, jíž účastníci umí zpravidla vytvořit, může k basketbalu přivést další a další masy lidí.
Proto je tradiční Slam dunk contest vždy jedním z vrcholů All-Star víkendu, olbřímí společensko-sportovní akce, která každoročně na dva dny paralyzuje velkou část Spojených států.
Loni se však objevil problém. Nadšení ze smečařské soutěže sjelo ze zaběhlých výšin jako po tobogánu potřeném máslem až k šedivé hladině nudnosti. "Už není kam pokračovat, všechno už bylo předvedeno," hlásali mnozí. "Soutěž ve smečování už nikdy nebude jako dřív. Vítězstvím Supermana Howarda (nebo při troše dobré vůle o rok později Kryptonatea Robinsona) Slam dunk contest prakticky skončil," prorokovali další.
Spojené státy se ovšem nechtějí s úpadkem svojí chlouby smířit, a tak se s velkou netrpělivostí čekalo, kteří borci se v roce 2011 pokusí pověst Slam dunk contestu rehabilitovat. Před sezonou se zraky všech upíraly k LeBronu Jamesovi - King, adresou nově na South Beach, by atraktivitu klání bezepsoru vyšponoval na maximum.
Stačilo ale pár zápasů nové sezony a v čele imaginárního žebříčku spasitelů soutěže stanul nováček Blake Griffin. "Ten tam prostě musí být," volaly směrem k očekávané nominaci dunkerů spousty fanoušků... Nominace byla zveřejněna 5. prosince a TEN tam prostě je! Znamená to však automaticky, že sestava smečařů s Griffinem v čele navrátí soutěži ztracenou atraktivitu?
Těřko říct, odpovídáme si obratem. Nahlédněme krátce na kompletní "startovní listinu" pro letošní All-Star Game v Los Angeles a zvažme, kolik "atraktivity a efektnosti" může každý z borců do soutěže přinést.
BLAKE GRIFFIN (LA Clippers)
Pozitiva: O tom snad není třeba jakkoliv diskutovat. Blakeova síla, dynamika, energie, entuziasmus, s ohledem na jeho výšku i mimořádná šikovnost a pochopitelně monstrózní výskok mají být tím, co spasí Slam dunk contest.
Negativa: Málokdo si to uvědomuje, ale Blake je do určité míry zhoubou smečařské soutěže. Smyslem leteckého klání je přeci ukázat divákům něco, co by normálně nemohli spatřit, jenže Griffin předvádí zázračné kousky pravidelně už v zápasech, a tím je podstata celého Slam dunk contestu značně napadena.
JAVALE McGEE (Washington Wizards)
Pozitiva: Výskok jako Stefan Holm zkřížený s antilopou skákavou, výška až vás z ní bolí za krkem a takové rozpětí paží, že z jednoho konce sotva vidíte na druhý... Pivot Washingtonu by měl být černým koněm soutěže.
Navíc Griffinovy šance může srazit přílišné, až absurdní, očekávání publika. Když vezmeme v potaz, co hvězda Clippers produkuje v zápasech, a k tomu přičteme dnešní virtuální dobu (jež v lidském vědomí maže hranici mezi realitou a fikcí), začneme tušit, že nejeden fanoušek bude od Griffina čekat trojité otočky nebo smeč, co bude zakončena zavěšením se bradou za obroučku (vylepšený Vince Carter a jeho "směšný" loket)...
Negativa: Bude mít JaVale sdostatek invence? Toť otázka. (I když my se domníváme, že ano)
BRANDON JENNINGS (Milwaukee Bucks)
Pozitiva: Zbylí tři borci měří 208, 209 a 213 centimetrů, Jennings (185 cm) bude jediným zástupcem "nižšího stavu" a jeho výskok může v konfrontaci s kolohnáty působit jako ještě vyšší než ve skutečnosti je. To bude jistě oživení.
Negativa: Jennings momentálně nehraje, je po operaci chodidla. A navíc - viděl už někdo z vás Brandona opravdu mimořádným a dechberoucím způsobem zasmečovat?
SERGE IBAKA (Oklahoma City Thunder)
Pozitiva: Nominace Ibaky je poměrně překvapivá, nic zásadního se od něj nebude čekat, a tak může Serge úroveň klání jenom povýšit. A že se umí do výskoku opřít snad netřeba připomínat.
Negativa: Oklahomský "The shot blocka" je z trojice vysokých tím nejméně nápadným. Proto bude muset proti podobně vzrostlým borcům vysypat ze své mošny pořádnou dávku kreativity. Není jisté, zdali dokáže předvést něco, čeho Blake s JaValem nebudou schopni.
Jestli soutěže ve smečování hltáte, anebo vám připadají jako kýčovitá a se sportem nepříliš související show, necháme na vás. Jisté ale je, že pro NBA bude mít blížící se Slam dunk contest neobvykle velký význam.
Večírek mohutných odrazů a nekonečně dlouho trvajících letových fází se odehraje ve slovutném Staples Centru v sobotu 19. února
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz