Seznamte se s dalším zakázaným gestem. Tonymu Parkerovi zadělalo na průšvih na 3 roky staré fotce

04.01.2014 - Redakce
počet přečtení: 2465
vytvořeno 04.01.2014, upraveno 04.01.2014

AFÉRA   Na pohled se to jeví jako další bouře ve sklenici vody, ale v době extrémně citlivé, mediální a zveličující do nebývalých dimenzí i zdánlivé maličkosti, už lze podceňovat skutečně jen máloco. A když se k této nové kauze vyjadřuje i Centrum Simona Wiesenthala a zákazy vydává francouzská vláda, musí si na své ruce dát velký pozor i superstar jako Tony Parker nebo neméně slavný krajan ze zelených pažitů Nicolas Anelka.

Na pohled se to jeví jako další bouře ve sklenici vody, ale v době extrémně citlivé, mediální a zveličující do nebývalých dimenzí i zdánlivé maličkosti, už lze podceňovat skutečně jen máloco. A když se k této nové kauze vyjadřuje i Centrum Simona Wiesenthala a zákazy vydává francouzská vláda, musí si na své ruce dát velký pozor i superstar jako Tony Parker nebo neméně slavný krajan ze zelených pažitů Nicolas Anelka.   

A teď už konečně k důvodu celé politicko-sportovní aféry.

Rozehrávač Spurs se před třemi lety nechal vyfotit s francouzským komikem a aktivistou Dieudonnem M'Bala M'Balou, kdy oba předvádějí gesto s názvem "quenelle", jež má být podle řady úřadů a židovských organizací variací nechvalně známého nacistického pozdravu, jen tentokrát s pravou paží mířící dolů.

Do světel ramp gesto čerstvě přivedl Anelka (před deseti lety konvertoval k islámu), který jím oslavil svůj gól v anglické Premier League.  I útočník West Bromwich Albion se totiž přátelí s kontroverzním komikem, který "quenelle" vymyslel, "zpopularizoval" a byl už - nejen kvůli němu - soudně stíhaný za antisemitismus.

V Anglii začala Anelkovo gesto, jež způsobilo značný poprask, vyšetřovat i tamní fotbalová asociace a hráč už v předstihu slíbil, že jej více nepoužije, o což jej důrazně požádal i jeho klub. Anelka nicméně dodal, že gestem neměl v úmyslu vyjádřit cokoli antisemitského a chtěl prý jen pozdravit již zmíněného komika.



A protože leckdo si dal zřejmě práci "projet si" i další známé Francouze, netrvalo dlouho a světlo světa spatřila i tři roky stará fotografie Parkera s Dieudonnem. Přitom nebýt Anelkovy gólové oslavy, možná by se na veřejnosti nikdy ani neobjevila.    

I Tonymu pak nezbylo než vydat omluvné vyjádření: "Jelikož toto gesto je součástí francouzské kultury už řadu let, až donedávna jsem nevěděl o jeho negativních konsekvencích. Teď už vím, že jde o velmi významné gesto, které už nikdy znovu nepoužiju, a omlouvám se za nedorozumění či škody, jež jsem jím způsobil."

A potíže měli i další francouzští sportovci, shodou okolností fotbalisté z Premier League. Samir Nasri z Manchesteru City a Mamadou Sakho z Liverpoolu byli totiž rovněž na fotkách zachyceni, jak "quenellují". Nasri to zdůvodnil jako gesto značící odpor k systému, Sakho prohlásil, že byl do provedení gesta "vmanévrován".

Parker byl v minulých dnech dokonce vyzván k omluvě Centrem Simona Wiesenthala. A jeho spolupracovník měl podle některých médií prohlásit, že Parker jako sportovní ikona v Evropě i zámoří má zvláštní morální povinnost distancovat se od takového gesta, jež i francouzská vláda označila za antisemitské.  

Například ministryně sportu Valerie Fourneyron vyhlásila Anelkovu gólovou oslavu za nechutnou a šokující. A i když útočníka, jenž má za sebou v kariéře pěknou řádku průšvihů, hájil i zástupce jeho klubu, Evropský židovský kongres anglické úřady žádá o jeho potrestání.



Nikoli nezajímavá je i postava televizního komika Dieudonnea. Ten je už dlouho známý svými antisemitskými prohlášeními a několikrát byl i pokutován za hanobení, provokace k nenávisti a rasovou diskriminaci. Ve Francii, kde jsou antisemitské projevy tvrdě potírány, dokonce z úst ministra vnitra zaznělo, že se jeho vystoupení pokusí zakázat.    

Dieudonneova kariéra v zábavním průmyslu přitom začala na úplně jiném konci "politického spektra". Zkraje 90. let totiž vystupoval s Eliem Semounem, který má židovský původ. V roce 1997 však oba muži spolupráci ukončili, Dieudonne se vydal na sólovou dráhu a názorově se posunul hodně doprava.

V roce 2012 propagoval podle New York Times svůj film Antisemita, v jednom z vystoupení se oblékl i za ortodoxního rabína ve vojenské uniformě a začal se přátelit s nejrůznějšími extrémisty.

Gesto, které nyní přineslo potíže několika předním francouzským sportovcům (s paží směřující dolů byl vyfocen i Parkerův spoluhráč ze Spurs Boris Diaw, ale větší pozornost to nevzbudilo), "vymyslel" v roce 2005. A od té doby mu jeho fanoušci posílají fotky z míst, na kterých se s "quenelle" zvěčnili. A týká se to i lokací, jakými jsou bývalé koncentrační tábory, synagogy nebo pomníky holocaustu.  

Asi jen těžko bude někdo podsouvat Tonymu Parkerovi cokoli spojené s propagací antisemitismu. I on jako super známá figura "veřejného života" ale musí nyní ještě důkladněji zvažovat, kde a s kým se setkat, a hlavně - s kým se vyfotit.

 

-trh-