Sága výluka: ztráty stovek milionů $, nový a slavný prostředník jednání a Carmelo hovoří o vlastní lize

13.10.2011 - Redakce
počet přečtení: 1454
vytvořeno 13.10.2011, upraveno 13.10.2011

Máme tu opět pár novinek z lůna americké telenovely z oblasti pracovně právních sporů ve světě vrcholového sportu. Přicházejí totiž už i první tvrdá čísla. Tím, že v rámci probíhající výluky v NBA byly vyautovány všechny přípravné zápasy, ztratili majitelé klubů - a tím i hráči - pěknou kupičku peněz. Podle vyjádření ligy zrušení rozehrávacích utkání stálo majitele klubů v souhrnu 200 milionů dolarů.

Máme tu opět pár novinek z lůna americké telenovely z oblasti pracovně právních sporů ve světě vrcholového sportu. Přicházejí totiž už i první tvrdá čísla. Tím, že v rámci probíhající výluky v NBA byly vyautovány všechny přípravné zápasy, ztratili majitelé klubů - a tím i hráči - pěknou kupičku peněz. Podle vyjádření ligy zrušení rozehrávacích utkání stálo majitele klubů v souhrnu 200 milionů dolarů.

Jenže NBA už je dál, neboť zrušeny byly i první dva týdny sezony, což znamená, že hráči začnou přicházet o první díly svých tu více, tu méně královských mezd. Podle propočtů vzešlých ze zámoří hráče ztráta prvních dvou týdnů připraví o 200 milionů dolarů - z toho 140,6 milionu připadne na 301 hráčů pod smlouvou, odhadem téměř 54 milionů na 129 volných hráčů, 4,4 milionu pro borce z prvního kola letošního draftu (včetně Jana Veselého) a 1,2 milionu pro hráče z druhého kola.

To máme ztrátu 200 milionů dolarů na každé straně. Zatím. Podle propočtů majitelé přijdou v průměru o milion dolarů za každý zrušený zápas, hráči pak v souhrnu o 350 milionů dolarů za každý neodehraný měsíc.

V jakém stavu jsou jednání? Stále v poměrně mrtvém. Poslední schůzka obou stran nezměnila prakticky nic. A ve vzduchu se již vznáší zrušení dalších týdnů soutěže.

Vedle zásadních rozporů ohledně rozdělení basketbalových příjmů ligy jsou na stole i systémové otázky. Jednou z nich je délka kontraktů - hráči údajně souhlasili se zkrácením z pětiletých a šestiletých na čtyř a pětileté, vedení ligy žádá ještě o rok méně.



Kromě některých dílčích bodů je pak zásadní věcí i spor kolem tvrdého platového stropu. Ten hráči tvrdě odmítají, a tak majitelé zkusili jinou taktiku - navrhnout zvýšení daně z luxusu, jinými slovy daně za překročení platového stropu (údajně až na 4 dolary za každý dolar přes). To hráči odmrštili s tím, že by to znamenalo totéž co tvrdý platový strop, protože navrhované zvýšení by i bohaté kluby od překračování stropu (tedy od vyšších výdajů na hráčské smlouvy) odradilo.

Poradce vedení NBA Jeffrey Kessler dokonce řekl, že sezonu nepotopí spor o rozdělení příjmů ligy, ale právě o tvrdý platový strop.

Jisté nyní je, že příští návrhy vedení ligy už budou zohledňovat ztráty utrpěné nezapočetím sezony.

Hráči vědí, že majitelé teď čekají, až vyměknou. Jenže ti to nemají v plánu a dali si práci s posíláním sms do médií, aby je ujistili, že zůstávají jednotní a kvůli ušlým mzdám jen tak neustoupí.

Novinkou je zpráva, že obě strany přijmou jako federálního prostředníka vyjednávání George Cohena, který se nedávno pokoušel (neúspěšně) urovnat stejný spor i v NFL. V kontaktu s hráči i ligou je navíc už několik měsíců. V této oblasti má zkušenosti i z vyjednávání ve fotbale (Major League Soccer) a baseballu - kupříkladu měl klíčovou roli v ukončení nejproslulejší stávky amerických sportovních dějin, kvůli které se neodehrála Světová série v baseballu v roce 1994 (neodehrání Světové série se do té doby přihodilo jen jednou, a to v roce 1904).  

Na závěr dejme slovo Carmelu Anthonymu (na snímku) z New York Knicks, který s kolegou Stoudemirem veřejně hovořil o možnosti nové ligy, založené hráči. A přestože je tento nápad vystaven častému posměchu, Carmelo trvá na tom, že: "Je to možné, dokonce velmi možné, díky všem kontaktům hráčů a jejich agentů."

Hmm...


Zpracoval
Petr Hamták