Ruský bohatýr a nej Evropan Kirilenko dal sbohem repre, poklonil se Parkerovi a píchl do ankety FIBA

06.03.2013 - Redakce
počet přečtení: 2578
vytvořeno 06.03.2013, upraveno 06.03.2013



UDÁLOST
 PLUS BONUS VIDEO S NADPOZEMSKÝM VÝKONEM  Andrej Kirilenko je frajer. Ač by jako úřadující nejlepší hráč Evropy v anketě FIBA Europe mohl zvolit diplomatické fráze, pro ruská média bez skrupulí prohlásil, že v roce jeho prvního triumfu (2007) FIBA ignorovala MVP Finále NBA Tonyho Parkera, podle Kirilenka nejlepšího rozehrávače na světě a také nejpodceňovanější hvězdu dneška. Ruský fenomén tím poukázal mimo jiné na to, že výsledky a úspěchy dosažené v NBA jsou v této anketě - minimálně u některých - zohledňovány s menším důrazem.

Andrej Kirilenko je frajer. Ač by jako úřadující nejlepší hráč Evropy v anketě FIBA Europe mohl zvolit diplomatické fráze, pro ruská média bez skrupulí prohlásil, že v roce jeho prvního triumfu (2007) FIBA ignorovala MVP Finále NBA Tonyho Parkera, podle Kirilenka nejlepšího rozehrávače na světě a také nejpodceňovanější hvězdu dneška. Ruský fenomén tím poukázal mimo jiné na to, že výsledky a úspěchy dosažené v NBA jsou v této anketě - minimálně u některých - zohledňovány s menším důrazem.

Sám Kirilenko by mezi nejlepší tři Evropany roku 2012 vybral tyto muže: rozehrávače Spanoulise, který dovedl Olympiacos až k triumfu v Eurolize, Paua Gasola a - Tonyho Parkera.

"Jen se podívejte na San Antonio! I když dvě další hvězdy Duncan a Ginobili byli zranění, Tony stejně táhl Spurs ke snadným vítězstvím. A stříbro na ME 2011 získala Francie jen díky němu," nemůže najít dost pochvalných slov na adresu aktuálně zraněného top skórera Spurs.

Jen pro připomenutí: v roce 2007 byl Kirilenko zvolen jako evropské číslo 1 hlavně díky titulu mistrů Evropy s Ruskem a trofeji MVP. Až druhý však tehdy skončil MVP NBA Dirk Nowitzki a až čtvrtý Parker, jenž byl předskočen Josem Calderonem.



A ocenění za rok 2012?

Kirilenko vyhrál před Pauem Gasolem, Spanoulisem, Parkerem, Marcem Gasolem, Gallinarim, Goranem Dragičem, Gortatem, Pekovičem a Asikem. Mimo desítku tak skončili například Francouzi Batum (první půlku roku 2012 v NBA 14 bodů a 4,6 doskoku, druhou půlku 15,4 bodu, 6 doskoků, 5 asistencí) a Noah (v roce 2012 v NBA průměr double-double), Španěl Calderon (v roce 2012 v NBA téměř 11 bodů a přes 8 asistencí plus stříbro na OH) nebo Brit Deng (v roce 2012 v NBA téměř 16 bodů a 6,6 doskoku a s identickými čísly i lídr repre na OH).

Kirilenko rázně odmítl srovnávat své dva triumfy v anketě. "Volba nebyla na mně. V roce 2007 se povedlo úžasné ME celému národnímu týmu a výborně šlapal i Utah, ale pro mě osobně to nejlepší rok nebyl. Loni to skončilo úspěchem na úrovni klubu i reprezentace," narazil forward mimo jiné i na olympijský bronz z Londýna.

Zajímavý názor má na hodnotu obou medailí - evropské zlato a olympijský bronz. "Ta hodnota je přibližně stejná, ale pro mě osobně znamená olympijský kov o něco víc. Hry považuju za vrchol kariéry každého sportovce. Kdybych si měl vybrat mezi prstenem pro vítěze NBA a olympijským zlatem, vybral bych si to druhé, ačkoli vyhrát NBA je těžší."

Další úspěch v dresu národního týmu už však Andrej podle všeho nezíská. Před pár dny oznámil prezidentovi Ruské basketbalové federace Krasněnkovi, že v reprezentaci končí a nebude tak už ani na letošním Eurobasketu. Po kouči Blattovi, jehož u sborné nahradil Řek Katsikaris, tak ruský národní tým opustila další velká persona.

Andrejovy důvody? Rodina. A únava.

"Náročná sezona NBA, trvající minimálně šest a půl měsíce, znamená, že strašně moc času strávím bez rodiny. A já chci být tím nejlepším tátou, který se bude víc starat o výchovu svých dětí. Chci je vidět vyrůstat a ne abych jim vyprávěl pohádky v deset nebo jedenáct v noci, do kdy na mě čekají vzhůru," řekl muž stojící na prahu Kristových let.

"Už nechci většinu léta místo rodiny věnovat národnímu týmu. Kdyby šlo zkombinovat obojí, určitě bych to udělal. Dřív jsme to řešili kompromisy a žena s dětmi se mnou byly v místě přípravy reprezentace. Ale já už bych je tam neměl tahat. Mají svůj vlastní program, kterému bych se naopak měl přizpůsobit já."



Bronzový medailista z ME 2011 svým rozhodnutím jistě způsobil vrásky novému kouči Katsikarisovi, nicméně sám černé svědomí nemá. Barvám rodné země už obětoval dost. Přesně 12 let mezi dospělými. Jinak vůbec poprvé měl na sobě národní dres jako kadet v roce 1997.

Kirilenko nakonec přece jen udělal jeden ústupek, i když ten na všem změní jen pramálo.

"Prezident Krasněnkov mě požádal, abych své rozhodnutí nevydával za definitivní a směroval ho jen k letošnímu mistrovství Evropy. A mohli jsme se tak k tématu reprezentace vrátit za rok nebo dva."

Andrej však tuší, že vnitřně se už nyní rozhodl skončit nadobro...


-trh-