20.02.2013 - Redakce
počet přečtení: 1258
vytvořeno 20.02.2013, upraveno 20.02.2013
TÉMA Prosincové rozhodnutí Central Boardu FIBA, učiněné v dalekém Kuala Lumpuru, v Evropě nepřestává budit bouři nevole. Pořádat kontinentální mistrovství jen jednou za čtyři roky a hrát kvalifikace ME a MS průběžně jako ve fotbale, to jsou změny, které se staly rudým praporem před očima mnohých evropských činovníků. A pro zlobu těch, zastupujících zájmy klubů, snad ani neexistuje dostatečně přiléhavá metafora.
Prosincové rozhodnutí Central Boardu FIBA, učiněné v dalekém Kuala Lumpuru, v Evropě nepřestává budit bouři nevole. Pořádat kontinentální mistrovství jen jednou za čtyři roky a hrát kvalifikace ME a MS průběžně jako ve fotbale, to jsou změny, které se staly rudým praporem před očima mnohých evropských činovníků. A pro zlobu těch, zastupujících zájmy klubů, snad ani neexistuje dostatečně přiléhavá metafora.
Jedním z těch, kdo se ozvali hodně hlasitě, je šéf německé ligy (Beko BBL) Jan Pommer, zároveň člen vedení Euroligy, který už prohlásil, že si dokáže představit situaci, kdy by ligové kluby mohly porušit dohodu s Německou federací a nepustit své hráče do reprezentace.
Pommer zdůraznil, že FIBA nyní musí počítat s mohutným odporem.
"Jako většina zástupců evropských ligových soutěží a také Euroligy jsme byli tímto krokem zdrceni. Ligám to bylo podáno, jako že my tomuto rozhodnutí otevíráme okna, ve skutečnosti se k nám ale vlámali dveřmi."
Šéf BBL dodal, že jeho liga i další evropské soutěže organizací svých lig nesou i rizika, platí hráče a zdarma je poskytují národním federacím (rozuměj reprezentacím), které na tom pak ještě vydělávají.
"Přerušit soutěže kvůli reprezentačním blokům v listopadu, únoru a červnu je zhola nemožné a my budeme důrazně bojovat proti tomu."
Pommer byl obzvlášť dotčen, že ligy od FIBA nedostaly ani nejmenší informace o tom, jak by plán byl implementován do již tak nabité sezony a jaké by byly ekonomické důsledky a výhody.
"Zeptal jsem se na předběžné kalkulace, kolik by se tímto krokem mohlo vydělat, jaká by byla situace s TV právy, kolik diváků by se mohlo objevit v halách. Takové odhady musí existovat, ale nám nikdo nic nepřednesl, stejně jako nikdo neřekl, co by to pro nás jako ligy znamenalo."
Opakující se mantrou prý byla zkušenost z fotbalu, kde vše úspěšně funguje. A když není problém tam, a to jde o důležitější sport, nemůže to nic špatného přinést ani basketbalu. Taková argumentace je však podle Pommera podpásová. Nelíbila se mu ani odpověď, že případný zisk z kvalifikačních zápasů by si ponechaly národní federace.
BBL má smlouvu s Německou federací až do roku 2022. Prosincové rozhodnutí FIBA však i tuto dohodu staví do potenciálního ohrožení. Říká se v ní, že kluby jsou povinny uvolnit německé ale i zahraniční hráče pro potřeby reprezentací, ale jen za předpokladu, že se tyto bloky konají jen jednou ročně. Nyní se však podmínky změnily.
Prezident Německé federace Ingo Weiss však zatím zůstává v klidu. "Téměř všichni zástupci v mezinárodním basketbale, kteří chtějí zvýraznit pozici tohoto sportu na trhu, toto rozhodnutí FIBA podporují," řekl.
Pommerovi se však stále nelíbí, že FIBA rozhodla bez jakékoli konzultace a vstupů ze strany klubů a ligových soutěží. Totéž se podle něj stalo při snížení limitu na útok na 24 vteřin nebo při změně trojkového oblouku. "A proto je tu tenhle spor."
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz