Nar Zanolin je zkrátka potížista. Nebo vizionář. Rozhodně se tento věhlasný činovník nevydal snadnou cestou, když začal víceméně individuálně prosazovat své nápady a návrhy, jak s basketem v budoucnu. Teď má mezinárodní federace na stole jeden z nich.
Nar Zanolin je zkrátka potížista. Nebo vizionář. Rozhodně se tento věhlasný činovník nevydal snadnou cestou, když začal víceméně individuálně prosazovat své nápady a návrhy, jak s basketem v budoucnu. Teď má mezinárodní federace na stole jeden z nich.
Generální sekretář evropské divize FIBA si myslí, že národní týmy by měly mít na velkých turnajích k dispozici čtrnáctičlenné kádry. A ne v nějaké vzdálené budoucnosti, ale už letos na evropských šampionátech žen i mužů.
Zanolin tvrdí, že jedná na základě vyslechnutých přání a žádostí zástupců mnoha národních svazů. Soukromě o záležitosti diskutoval s generálním sekretářem řídicí organizace Patrickem Baumannem a pak rozeslal dopis představitelům evropských týmů, které se obou mistrovství zúčastní, že rozšíření je na dobré cestě.
Baumann byl nucel vysvětlovat, že taková změna je nepřijatelná zejména proto, jak poškozuje hráčky a hráče. "Proti hovoří fakt, že už i desátý, jedenáctý a dvanáctý člen soupisky hrají velice málo," citoval vysokého funkcionáře FIBA server eurobasket.com.
Dále pak své zamítavé stanovisko podpořil tvrzením, že rozšíření soupisek by zhoršilo konkurenci, protože silnější týmy by byly ještě silnější a slabší naopak.
Technicky vzato by se muselo změnit příslušné ustanovení obecně uznávaných pravidel - Official Basketball Rules (OBR). V nich se jasně hovoří o možnosti využít v jednom zápase pouze dvanácti hráčů.
Takové věci si hlídá například Mezinárodní olympijský výbor a i kdyby trenéři dostali možnost napsat na konkrétní utkání vždy tucet jmen, a přitom by v dějišti turnaje pod hlavičkou FIBA měli čtrnáct mužů či žen, na hrách pod pěti kruhy by to nebylo možné. Při olympiádách se přísně hlídají účastnické kvóty a MOV by zcela jistě basketbalu nepovolil jakékoli zvyšování počtu účastníků.
Baumann však není vůči Zanolinovi nijak striktní. Podle něj má generální sekretář, tedy placený zaměstnanec, právo své návrhy předestřít oficiálně na půdě FIBA voleným orgánům a dát podnět k jednání o nich.
"Všechny změny musí být uplatněny souběžně na všech kontinentech," upozorňuje dále Švýcar svého kolegu, jenž je ostatně národností Kanaďan.
Zanolin je v mezinárodní basketbalové politice známou figurou, často řeční, pracuje s médii, cestuje a udržuje kontakt s lidmi z jiných sportovních organizací. Byl to například on, kdo zamítl izraelskou žádost, aby ortodoxní židovka Náma Šafirová směla na ME oblékat pod dresem tričko s rukávy.