Rekapitulace základních skupin mistrovství Evropy aneb hrdinové, odpadlíci a nečitelní chameleoni

06.09.2011 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 1806
vytvořeno 06.09.2011, upraveno 06.09.2011

Ještě, než vypukne ta pravá osmifinálová válka o trůn evropského basketbalového vladaře, ohlédneme se za bitvami v základních skupinách. Ty uklohnily spoustu zajímavého a vzrušujícího a výsledný pokrm posypaly dokonce i trochou překvapení. Proto nebude od věci, když si vše podstatné - rozčleněné na tři oddíly - připomeneme.

Ještě, než vypukne ta pravá osmifinálová válka o trůn evropského basketbalového vladaře, ohlédneme se za bitvami v základních skupinách. Ty uklohnily spoustu zajímavého a vzrušujícího a výsledný pokrm posypaly dokonce i trochou překvapení. Proto nebude od věci, když si vše podstatné - rozčleněné na tři oddíly - připomeneme.


HRDINOVÉ
Finikající Fini
Reprezentace Suomi byla na šampionátu za outsidera, což první dvě prohry (byť ta s Chorvaty byla těsná) potvrdily. Pak se ale znenadání severský chlad rozprostřel po celé skupině C a zalezl za nehty Bosně i Černé Hoře. Výsledek? Tým okolo mladého rozehrávače Koponena vyšachoval z postupové hry tři soupeře a jde dál! A to ještě čeká na ofenzivní probuzení Teemu Rannika (dosud střelba z pole: 23/4).

Tony Parker a jeho vlastní úroveň
Luol Deng v barvách Britů dělal, co mohl, Pau Gasol byl zase neochvějným lídrem Španělů, a když jednou do utkání nenastoupil, hned bylo zle. Přesto je to Tony Parker, jehož hra zdá se být nejvzdálenější všem zažitým konvencím. Francouzský rozehrávač na palubovce dominuje zcela ojedinělým způsobem a potvrzují to i statistiky: báječně střílí (23,2 b/z, trojky: 41,7%), suverénně najíždí do koše a především fenomenálně čte hru (5,4 as/z, jen 1,6 ztráty).

Řádící clutch players
Hned v několika zápasech se ukázalo, že i na starém kontinentu není nouze o muže s nervy pevnějšími, nežli přesvědčení zarputilce. Makedonec Vlado Ilievski porazil Chorvaty střelou 10 sekund před koncem (na 78-76) a Dardan Berisha z Polska otočil utkání s Turky 12 sekund před závěrečnou sirénou (na 84-83).

Ještě víc "clutch" byli Heiko Schaffartzik a jeho trojka v čase 39:54, díky které Němci udolali Lotyše (81-80), a tandem "sirénobijců" Bargnani - Monya. Italská hvězda poslala svou trojkou do prodloužení (nakonec stejně neúspěšný) zápas s Izraelem, Ruský borec těžkou střelou rozhodl o popravě Slovinska.

Litva? Od nynějška Třitva!
Domácí reprezentace hraje tak, jako by v průběhu několika posledních sezon tajně dojížděla na litevské palubovky ke střeleckým tréninkům. V pěti zápasech ve skupině tým kouče Kemzury proměnil 36 trojkových střel ze 74 pokusů, což dělá jedinečnou úspěšnost 48,6%! Pro zajímavost, takoví Bulhaři vsítili o 6 trojek méně, přestože zpoza oblouku vypálili o 31 střel víc...

Hrůzný Pero a jeho skvadra
Potkat v noci Pera Antiće jak si to šine proti vám, asi byste mu kvapně vyklidili cestu. To ale vůbec neznamená, že byste byli přehnaně bojácní - totéž učinily i reprezentace Chorvatska, Finska, Řecka a Bosny a navíc za dne! Díky čtyřem výhrám obsadili Makedonci, vedení kromě Antiće (13,4 b/z, 9,4 d/z) ještě McCalebbem (20,6 b/z, 4,2 as/z), první místo ve skupině C a jsou dokonce krok od postupu mezi elitní osmičku.

Řecká podkošová frakce
Řeci zatím nehrají úplně špatný turnaj a to je s ohledem na absence Diamantidise a Spanoulise velice pěkný počin. Příčinou nadějné hry Řeků je krom pevné obrany (64,8 obdržených bodů na zápas) dobře fungující sestava pivotů. Právě Fotsis s Bourousisem doplněni o Koufose a Kaimakogla mají hlavní zásluhu na tom, že je řecký tým první ve statistice doskoků (40,4 d/z) a bloků (4,2 bl/z).


ODPADLÍCI
Výkon Chorvatů: příliš málo chorwattů
O tom, že Chorvati letos nemají kdovíjakou formu, se vědělo. Málokdo ale tušil, že by jejich účinkování na turnaji mohlo nabrat takhle rychlý konec. Z úvodních třech zápasů ještě mužstvo trenéra Vrankoviće vydolovalo dvě výhry, pak ale došlo na neúspěchy s Bosnou a Řeckem, které znamenaly krutý konec. Kéž by mohl být v týmu Roko-Leni Ukić. Kéž by Šarićovi s Hezonjou bylo o pár let víc...

Ti, pro něž je výhra synonymem Godota
Neodehráli úplně mizerná představení. Především Lotyši v těžké skupině B byli ve většině případů soupeři rovnocenným parťákem (prohry o 11, 15, 9, 3 a 1 bod). Jak by ale řekl klasik "hraje se na vítězství", a ta Belgii, Portugalsku a Lotyšsku zcela chyběla. Společná bilance: 15 utkání/15 proher.

Omarný Cook
Měl být klíčovou ingrediencí černohorské basketbalové gastronomie, namísto toho ale připomínal pochutinu nevýraznou a bez chuti. Omar Cook získal občanství balkánské země proto, aby týmu s Pekovićem, Dragičevićem a Dašićem dodal svůj pověstný rozehrávačský přehled a střeleckou jistotu. Na Euru však tápal a týmu nijak nepomohl: odehrál 33,2 min/z a zaznamenal 7,4 b/z (střelba z pole: 32,4%), 4,2 as/z a také 2,0 ztráty a všehovšudy jen 4 zisky.

Střelecké paže Danila s Marcem
Italský sen o postupu do osmifinále se rozplynul jako pára nad vychladlou minestrone. Jedním z klíčových důvodů byli míjející střelci Gallinari a Belinelli. Borci, kteří jsou i v zámořské NBA známi pro své skórerské nadání, byli na šampionátu až zarážejícím způsobem nepřesní. Společně stříleli z pole s bídnou úspěšností 36,4% (121/44) a především to vypadalo, jako by se paradoxně nedokázali adaptovat na bližší trojku (55/14, tj. 25,5%).


TAJEMNÍ A NEPŘEDVÍDATELNÍ
Turek: TUrista, či REK?
Jeli jen tak náhodně okolo, anebo mají v úmyslu zase šáhnout po jedné ze sad medailí? Toť otázka, jež se plíživě vkrádá na mysl, je -li řeč o Turcích. Rozpačitá a nevyrovnaná forma reprezentace od dvou průlivů se totiž z přípravy přenesla i na turnaj: někdy byla kvalita Turků značně (bo)sporná, jindy na tureckého soupeře čekala pořádná darda(nely). Prohra s oslabenými Poláky a naopak výhra nad Španěly (byť bez Paua Gasola) jsou dost rozdílné počiny, nemyslíte?

Přijde Dirkův čas?
Za průměrných 27,4 minut hry sází soupeřům v průměru 20,4 bodů. Báječně (ale příliš málo) střílí z trojky (9/5), klasicky skvělý je ve statistice trestných hodů (27/25). Dirk hraje velice dobře, ale... celé Německo čekalo, že jeho hra bude víc, než dobrá - že dosáhne úrovně z Finále NBA proti Miami. Potvrdí Nowitzki slova Joakima Noaha o tom, že je nejlepším hráčem planety, a v osmifinálové fázi předvede onen očekávaný uragán? Jistou odpověď momentálně neznáme.