Režisér organizované anarchie v Žalgirisu jede dál. Aneb jak vypadalo absurdní finále litevské ligy

22.07.2010 - Redakce
počet přečtení: 2127
vytvořeno 22.07.2010, upraveno 22.07.2010

Padesátiletý srbský trenér Aco Petrovič musel zřejmě hodně chtít získat první angažmá v euroligovém klubu v roli head coache, když teď v létě kývl boháči a neskutečnému majiteli Žalgirisu Kaunas Vladimiru Romanovovi. A ještě u toho říkal věty jako: "Každý by chtěl pracovat v klubu s tak bohatou historií."

 
Padesátiletý srbský trenér Aco Petrovič musel zřejmě hodně chtít získat první angažmá v euroligovém klubu v roli head coache, když kývl boháči a neskutečnému majiteli Žalgirisu Kaunas Vladimiru Romanovovi. A ještě u toho říkal věty jako: "Každý by chtěl pracovat v klubu s tak bohatou historií."
 
I kdyby svá slova myslel smrtelně vážně, bude po uplynulé sezoně jeho názor sdílet jen hrstka podivínů a jen málokterý kouč v Evropě.

Proč?
   
To, co prováděl Romanov s trenéry i dalšími zaměstnanci klubu, by vydalo na dobrý námět i scénář buď na neuvěřitelnou komedii, vynikající parodii, nebo i zdrcující thriller. Ostatně posuďte sami.
 
 
Bankéř Romanov, který loni koupí zachránil Žalgiris před bankrotem, dosáhl litevského rekordu, když v jediné sezoně vyhodil hned tři hlavní trenéry.
 
První z nich, Gintaras Krapikas, se musel poroučet v prosinci po sedmizápasové sérii porážek v Eurolize. Jeho nástupce, exkouč litevské reprezentace Ramunas Butautas, dostává padáka v únoru navzdory vedoucí příčce v domácí lize a klíčovým dvěma výhrám v Eurolize znamenajícím postup do TOP 16.
 
S Butautasem se navíc po pouhých dvou měsících ve funkci musel pakovat i sportovní ředitel Algirdas Brazys. Ten trval na tom, že jediným problémem klubu je Romanov, kterého obvinil z nevídaného zasahování do práce trenérů.

"Došlo to tak daleko, že nařizoval, kdy a koho střídat, a kdo v jakém zápase bude hrát. To jsem nikdy nezažil!"
 
Už třetím hlavním trenérem se pak stává dosavadní asistent Darius Maskoliunas.
 
A pak přichází na řadu nejabsurdnější finálová série, jakou basketbalumilovná Litva mohla zažít. Před třetím zápasem série s Lietuvos Rytas, za stavu 1-1, vyplouvají na povrch informace o další krizi v Žalgirisu a odvolání kouče Maskoliunase. Ten nakonec navzdory majiteli odjíždí s týmem ke třetímu utkání do Vilniusu.
 
Po utkání, které těsně vyhraje Lietuvos a obrací tak z 0-1 na 2-1, některé opory Žalgirisu odmítají hovořit s novináři. Napětí se stupňuje. Další den má Maskoliunas odepřen vstup na trénink Žalgirisu. Vzápětí je oficiálně odvolán, údajně pro porušení smlouvy.
 
Hráči mají zákaz cokoliv komentovat pod pokutou téměř 15 000 eur. Podle některých médií sice zvažují na podporu trenéra nenastoupit k Utkání 4, ale nakonec tak neučiní.
 
Když odmítne převzít roli kouče asistent Markevičius, nabídne Romanov funkci do konce sezony veteránu Marcusi Brownovi. 
 
Fanoušci Žalgirisu se mezi tím vzbouří a zorganizují protestní demonstraci před Romanovovou Ukio Bankas a mohutně protestují i při čtvrtém utkání v domácí aréně.
 
Romanov přilil olej do ohně tím, že obvinil Maskoliunase z úmyslné porážky ve třetím utkání. Obvinil i majitele soupeřova klubu, jimž patří i největší deník v zemi a také televizní stanice, že se chtěli k titulu probít přes uplacení jeho osoby.
 
Šéf představenstva klubu Lietuvos Rytas Jonas Vainauskas se chce nařčení bránit soudní cestou. Stejně odmítavě se postaví k obviněním i kouč Maskoliunas.

Na druhé straně se množí dohady, že odvoláním kouče Žalgirisu je jasné, jak finále dopadne a spekuluje se o dohodě vedení obou klubů. Žalgiris má totiž jistou účast v Eurolize, zatímco soupeř si ji může vybojovat jen jako mistr země.
 
Do toho se vkládá Litevská basketbalová federace, požadující od ligy vyšetření pozadí Maskoliunasova odvolání a zajištění férového konce ligové soutěže.

Kouč Lietuvos, legendární Rimas Kurtinaitis, v sérii dvakrát poražený týmem bez trenéra, je celou situací doslova konsternován:

"Cítím se uražen jako trenér. Celou sezonu se snažíme tvrdě pracovat a pak musíme poslouchat, kdo to prodal, nebo koupil. Je ostuda, že mi lidi z celé Evropy telefonují a ptají se na tohle, místo na výsledky zápasů."
 
Pak konečně nastane čtvrtý zápas, během něhož Romanov určí hráče Salengu jako trenéra. Žalgiris k údivu všech doma vítězí a do éteru letí záběry protestujících fanoušků a hráčů kreslících si diagramy a radících si navzájem na lavičce. Je to prý první případ, kdy některý tým nevede v utkání litevské ligy profesionální trenér.

Před šestým utkáním, za stavu 2-3, se přece jen dostane i na Browna, který má na příkaz Romanova vést tým jako trenér. A Žalgiris znovu vyrovnává.
 
V sedmém duelu doma nakonec o devět bodů vítězí Lietuvos a stává se podruhé v řadě mistrem.
 
Steponas Babrauskas z týmu šampionů ujišťuje soupeře Mantase Kelnietise, že Rytas si titul nekoupil. Kalnietis odpovídá: "A my jsme ho neprodali." 

Basketbalem posedlá Litva se musela po takovém finále cítit v šoku. Evropská média situaci v Žalgirisu a způsob Romanovova vedení popisují jako "pečlivě režírovanou anarchii" či "destrukci litevské národní hrdosti".
 
Nakonec je to však jen důkaz toho, že i ve světě sportu platí, že "nic není nemožné".
 
A jako dovětek snad tohle. Dnes již exředitel Žalgirisu Brazys po svém vyhazovu v sezoně prorokoval: "S touhle politikou čeká klub temná budoucnost. Dalším krokem bude vyhození Maskoliunase. A pak to bude ještě zajímavější."
 
Nemýlil se. A tehdy navíc dodal, že do takto řízeného klubu bude velmi složité vůbec najít dalšího kouče. "Mohli by přivést nějakého idiota. Normální, inteligentní člověk tohle místo nevezme."
 
No, hodně štěstí, Aco Petroviči!


Petr Hamták