Rasová inkvizice v NBA má další úlovek: majitele Hawks, který se udal dokonce sám! Kvůli emailu

12.09.2014 - Redakce
počet přečtení: 1370
vytvořeno 12.09.2014, upraveno 12.09.2014



UDÁLOST V NBA  
 Žádný majitel klubu NBA už se nemůže cítit v bezpečí. Svaté tažení komisionáře Adama Silvera za vymýcením rasismu mezi námi nebere konce. A kvůli soukromému stanovisku z rasové oblasti tak během pár měsíců končí v nejlepší lize už druhý vlastník! Po Donaldu Sterlingovi, který nakonec umožnil Steveu Balmerovi odkoupit LA Clippers, se nyní musí poroučet i většinový majitel Atlanta Hawks Bruce Levenson. Ten americký "absurdistán" dovedl na novou úroveň, když se za dva roky starý email udal Adamu Silverovi sám, a rozhodl se klub prodat!

UDÁLOST V NBA    Žádný majitel klubu NBA už se nemůže cítit v bezpečí. Svaté tažení komisionáře Adama Silvera za vymýcením rasismu mezi námi nebere konce. A kvůli soukromému stanovisku z rasové oblasti tak během pár měsíců končí v nejlepší lize už druhý vlastník! Po Donaldu Sterlingovi, který nakonec umožnil Steveu Balmerovi odkoupit LA Clippers, se nyní musí poroučet i většinový majitel Atlanta Hawks Bruce Levenson. Ten americký "absurdistán" dovedl na novou úroveň, když se za dva roky starý email udal Adamu Silverovi sám, a rozhodl se klub prodat!

Co v onom psaní stálo?
Levenson se na Ameriku nevhodně vyjadřoval na adresu dominantně černošského publika na domácích zápasech. A s prodejem klubu souhlasil, i když ještě ani neproběhlo vyšetřování NBA.

"Jeho názory jsou zcela neakceptovatelné a v příkrém kontrastu se základními principy Národní basketbalové asociace," odcitoval tradiční mantru šéf ligy Silver, který na svůj první rok ve funkci dozajista nikdy nezapomene.

Dodal, že sám Levenson, který inkriminovaný email posílal generálnímu manažeru Dannymu Ferrymu a dvěma minoritním akcionářům, se mu obrovsky omlouval za svou špatnost a rány, jež všem kolem NBA způsobil. Atlantu zastupoval v Radě guvernérů (majitelé klubů) od roku 2004. Nyní jej nahradí jako dohlížitel nad chodem klubu provozní šéf Steve Koonin.

V kritickém emailu Levenson vyjadřoval touhu po pestřejší fanouškovské základně, jež by zahrnovala více bělochů z předměstí, a také prý používal stereotypní hlášky týkající se zájmů jednotlivých populačních skupin, jako třeba hip hop versus country, bílé versus černošské cheerleaders a tak dále. Navíc podotkl, že běloši v publiku by se mohli obávat svých černošských kolegů. Tímto vším prý chybně, jak nyní sám přiznal, nechtěně favorizoval bělošské fanoušky.



"Pokud jste na mě naštvaní, měli byste být. Sám jsem na sebe naštvaný taky. Byl to ode mě nesmysl," sype si popel na hlavu Levenson, který se omluvil fanouškům i zaměstnancům klubu.

Podle Atlanta Journal-Constitution se email objevil během interního vyšetřování, jež (nechtěně) vyprovokoval GM klubu Danny Ferry opakujícími se rasově necitlivými komentáři na adresu Luola Denga během konferenčního hovoru se spolumajiteli Hawks. Reportáž o tom přinesli na Yahoo Sports.  

Ferry měl na adresu Denga, súdánského rodáka ve službách reprezentace Velké Británie, říct mimo jiné následující: "Je to dobrý kluk, ale není dokonalý. Má v sobě něco afrického. A neříkám to nutně ve zlém."

Podle Koonina měl být Ferry za tyto opakované komentáře potrestán, a to vně organizace Hawks.

Levensonsonův email, který mimo jiné popisoval jeho osobní zápasovou zkušenost z Philips Areny, uvolnil samotný klub. Tady jsou detailní výňatky:

"Pokud jde o naše upoutávky na zápasy, první roky v klubu jsem je moc nesledoval. Pak se mi ale jednou rozsvítilo. Při zjišťování příčin malé základny majitelů permanentek mi řekli, že důvodem je to, že nedokážeme přitáhnout bílé chlapy mezi 35 a 55 lety a stejně tak velké firmy. To je přitom u klubů v lize základ úspěchu."

"Když jsem se ptal na další důvody, naši manažeři už jen krčili rameny. Tak jsem se při zápasech sám začal dívat do publika a zjistil, že - ze 70 procent je černošské. Taky máme černošské cheerleaderky, pouštíme jen hip hop, obsluha v občerstvení je z 90 procent černošská a na zápasy chodí málo otců se syny. Po zápasech pořádáme koncerty, abychom přitáhli víc diváků a tam se hraje buď hip hop nebo gosply."



"Při utkáních venku je to přitom úplně jinak. Dokonce i ve Washingtonu s jeho zámožnou černoškou komunitou netvoří černoši víc než 15 procent publika."

"Po tom, co jsme koupili Hawks, jsme kvůli naplnění haly, což je požadavek vedení NBA, rozdávali tisíce a tisíce lístků, především mezi černoškou komunitu, čímž jsme následně ještě zvýšili její podíl."

"Moje teorie ale je, že černošské publikum zaplašilo bělochy, přičemž ve městě není dost zámožných černošských fandů, co by dali dohromady významnou základnu permanentkářů. Neberte to teď ve zlém, nikdy jsem v hale neměl nějaké obavy, jen tuším, že jižanští běloši se v hale nebo v barech necítí jako menšina v pohodě."

"Na fanouškových fórech jsem četl, jak je to v okolí arény nebezpečné, přitom za 9 let v klubu jsem tu neslyšel ani o kapesních zlodějích. Tohle jsou jen rasistické kecy. A když slyším, že hala stojí na špatném místě, chce se tím prostě jen naznačit, že na zápasech je moc černochů."

"Našim manažerům jsem tohle otevřeně řekl. A požadoval jsem několik bělošských cheerleaderek a taky hudbu, bez ohledu na barvu pleti umělce, co bude konvenovat 40letému bílému chlapovi, pokud to má být základ naší návštěvnosti. Proto jsem také zabránil tomu, aby každý fanoušek vybraný do střelecké soutěže byl černoch. A stejně jsem nadával i na to, že "černá" je i naše KissCam (kamera zabírající páry a vyzývající je k políbení)."

"Postupně se věci začaly měnit a podle mého odhadu teď naše publikum tvoří černoši ze 40 procent. To je ale pořád asi čtyřikrát víc než u jiných týmů a řadě našich bělošských fanoušků to pořád připadá, jako by to bylo 70. Navíc v barech stále převažuje černošská klientela. A pořád to zůstává důvodem číslo 1 pro naše nízké prodeje permanentek."

"Malá kupní síla našeho černošského publika taky stojí za nízkými příjmy z prodeje suvenýrů. Přitom na zápasech Thrashers (atlantský tým v NHL), kde je publikum pouze bělošské, jsou příjmy trojnásobné, byť - pravda - v hokeji je mezi třetinami jedna větší pauza navíc."



"Další věc je, že bez ohledu na začátek utkání naši fandové přicházejí do hlediště nejpozději z celé ligy. Když tým přibíhá na palubovku, často hala vypadá prázdná a ztichlá. Pak máme i mdlou představovačku. Sice je hlučná, ale kvůli pozdě přicházejícím fandům - a ve srovnání s bělochy i kvůli malému nadšení spousty černošských příznivců - to není nic extra. I když jsme se třeba vrátili z vítězné šňůry 4 zápasů venku, byl jsem skoro jediný, kdo v hale na začátku stál a tleskal. Jeden z našich manažerů navrhl, aby naše základní pětka místo z lavičky vybíhala uličkou z hlediště. To zní jako super nápad, jenže pak by to ještě víc upozornilo na naše prázdné hlediště na začátku zápasů."

Tohle byl docela slušný exkurz do fungování jednoho klubu nejlepší ligy a stavu mysli jeho majitele. Teď však přijde to nejlepší. Levenson, který napsal svým zaměstnancům tohle všechno, byl přitom letos v dubnu jedním z nejtvrdších kritiků Donalda Sterlinga při jeho aféře s uniklou "rasistickou" nahrávkou. A hlasitě podpořil Adama Silvera v jeho úsilí vyloučit majitele Clippers z ligy. Teď se mu to vrátilo jako bumerang.

Ještě trocha statistik: Hawks nízká návštěvnost skutečně trápí, neboť navzdory 7 play-off sezonám v řadě jim patřilo v uplynulé sezoně až 28. místo v lize (před Sixers a Bucks). V TOP 15 Atlanta nebyla už deset let. A časopis Forbes ohodnotil aktuální cenu klubu na skromných 425 milionů dolarů, což jej řadí až na 27. pozici v lize.

Další zajímavostí je, že Levenson už v roce 2011 zkoušel Hawks prodat kalifornskému obchodníkovi Alexi Meruelovi, a objevily se tak i názory, že momentální situace mu nemusí být až tolik proti srsti. Zvlášť když se udal vlastně sám, byť možná v obavě, aby email nevynesl někdo jiný.

Ceny klubů od roku 2011 vzrostly, což potvrdila cena 2 miliard dolarů, za něž Steve Balmer nedávno koupil Clippers. "Podle mě viděl, za kolik se teď dá klub prodat, a chtěl něco trhnout. Co řekl, byla chyba, ale zdá se mi to spíš jako výmluva, aby mohl klub prodat," poznamenal pod rouškou anonymity exekutivec z konkurenčního klubu.

Je fakt, že i nový šéf Hawks Steve Coonin se podivil, jak rychle se mu začali hlásit první zájemci, a z jaké extra kategorie (dolarových multimiliardářů) byli.

Na druhé straně však vyvstává i otázka, zda Levenson nebyl k prodeji Silverem a spol. donucen. Pokud by to tak bylo, znamenalo by to hodně zajímavou situaci, protože průšvih majitele Hawks je o řády níž než v případě Sterlinga, navíc dosud neměl na kontě žádný škraloup.



Jak se dalo očekávat, v zámoří se hned připomínalo dubnové stanovisko majitele Dallasu Marka Cubana, který prohlásil: "Musíte být opravdu hodně opatrní, když děláte paušální odsudek toho, co lidé říkají a co si myslí, oproti tomu, co skutečně dělají. Je to velmi velmi tenký led."  

Vedle Cubana už obavy z dalšího vývoje "protirasistického tažení" v lize přiznali i další majitelé. Protože nějakého toho kostlivce může mít ve skříni každý z nich. A strach budí i to, že věty vyřčené v soukromí se najednou mohou tak snadno dostat na veřejnost a na základě nich pak lze ztratit takto cenný majetek.

Své si k nové kauze stejně jako v případě Sterlinga řekl i legendární centr Kareem Abdul-Jabbar. Ten se vlastníka Hawks zastal. Podle něj inkriminovaný email vůbec není rasistický a Levenson jako obchodník klade svým manažerům legitimní otázky.

Do světel reflektorů se samozřejmě dostal i GM Ferry. Ten se hájil, že jen citoval informace shromážděné od agentů a dalších lidí, přesto už se veřejně omluvil a zavolal i samotnému Luolu Dengovi, který už rovněž ke kauze vydal vlastní prohlášení.

Zajímavé je, že zatímco jeden z menšinových majitelů Atlanty se už dožaduje vyhazovu Ferryho, šéf NBA Silver si nemyslí, že jeho komentáře do telefonu by jej měly stát místo. Nicméně i Silver při svém vyjádření k případu poznamenal, že úsilí NBA vymýtit podobné chování a věty bude i nadále pokračovat a všichni zaměstnanci ligy i jednotlivých klubů musí proto docházet na každoroční kurzy týkající se horkého rasového tématu.

Mimochodem, 47letý Danny Ferry není jen tak nějaký neznámý manažer. Jde o dvojku draftu 1989 s 13letou kariérou v dresu Cavaliers a Spurs.

V celé kauze hraje podle zámořských pozorovatelů roli i to, že mezi spolumajiteli Hawks to příliš nefunguje a jde v tomto směru o jednu z nejhorších organizací ligy. Interní situace tak mohla výrazně přispět k odstoupení Levensona a naopak k dosavadnímu udržení se Ferryho.

A poznámka pod čarou: sága Donalda Sterlinga i přes zdánlivé vyřešení pokračuje stále dál. Sterling se aktuálně soudí s NBA ve dvou sporech na státní i federální úrovni, kdy žádá odškodnění za utrpěné škody...