Race to MVP: na čele CP3 a dlouhán Pau!!

23.11.2010 - Michal Gabaš
počet přečtení: 2043
vytvořeno 23.11.2010, upraveno 23.11.2010

V průběžném pořadí hodnocení letošní NBA MVP, tedy Most Valuable Player, bychom marně hledali v čele listiny Kobe Bryanta nebo Kevin Duranta. LeBron James a Dwyane Wade se dokonce v hodnocení po čtyřech odehraných týdnech  nedostali ani do první desítky nejlepších. Pojďme se podívat, kdo zatím exceluje.

Čekali byste, že o trůn pro nejužitečnějšího hráče základní části se budou prát hvězdy formátu Kevin Durant, Kobe Bryant, loňský vítěz v této kategorii LeBron James nebo Dwyane Wade? Jaký omyl!! NBA má za sebou první odehraný měsíc a při pohledu na průběžné pořadí této ceny jsou výše zmíněná jména ne úplně v dohledu.

Vedle individuálních ukazatelů, jako jsou nastřílený bodový průměr na zápas, doskoky, asistence, validita atd., je v této kategorii důležitá především bilance týmu ve kterém dotyčný potenciální kandidát hraje.

Při hodnocení se berou v potaz výjimečné individuální výkony jedinců a vliv jaký má hodnocený hráč na herní projev svého týmu.

Logicky se tak v této kategorii nemůže vysoko pohybovat smečař Blake Griffin, který je za a) rookie a za b) a to hlavně - jeho Clippers mají letošní bilanci zatím 1/13 a jsou suveréně první od konce v celé NBA.

Griffinovi je tak málo platné, že se může přetrhnout, udunkovat a podávat výkony jako z jiného světa (viz. sobotních 44 bodů, 15 doskoků a 7 asistencí v zápase proti Knicks). Tým Los Angeles Clippers zatím sux ass big time, a tak Blake nemá šanci pomýšlet ani na umístění "alespoň" mezi prvními deseti nejlepšími.

Když se podíváme tabulku soutěže po prvním odehraném měsíci, na špici stojí New Orleans Hornets a San Antonio Spurs se shodnou bilancí jedenácti výher a pouze jediné prohry. Hned v závěsu jsou s jednou porážkou navíc loňští šampióni LA Lakers.

Selský rozum nám tak velí hledat v čele průběžného hodnocení MVP tahouny těchto týmů. Pojďme se tedy na žebříček podívat:

 

1) Chris Paul, New Orleans Hornets 11/1

16,8 b./z. 4,9 d./z. 10,5 a./z. Validita: +26,42

V čele nemůže být nikdo jiný než strůjce New Orleanského zázraku osobně. A že už se nějaký ten pátek na špici drží. Paul zatím předvádí jeden skvělý výkon za druhým, double double v osobních statistikách přehlédnout nelze a je to on, kdo dává perfektně do sebe zapadajícím hráčským článkům Hornets myšlenku. Rozehrávač New Orleans je zároveň velice efektivní, když zvládne tato čísla vyprodukovat a ještě strávit čtvrthodinku odpočinkem na střídačce. (Kouč Hornets chce Paula šetřit, aby se vyhnul zraněním.)

 

2) Pau Gasol, Los Angeles Lakers 12/2

22,8 b./z. 12,1 d./z. 4,1 a./z. Validita: +31,71

Kdo z vás na druhém místě čekal Kobeho? Ruku nahoru! Gasolovi patří druhá příčka naprostým právem. Jedná se o dalšího double doubléra, opět velice efektivního, který zcela naplňuje pověst nejlépe technicky vybaveného centra v lize. Na pozici číslo 2 nemusí být Gasolův konec! Kdo viděl jeho včerejší vystoupení v zápase Lakers proti Warriors - Gasol měl 100% úspěšnost střelby z pole a z čáry trestného hodu, zaznamenal 28 bodů 9 doskoků a 5 asistencí - bude určitě souhlasit, že už teď se pod Paulem trůn pěkně otřásá.

 

3) Kobe Bryant, Los Angeles Lakers 12/2

25,6 b./z. 6,3 d./z. 4,8 a./z. Validita: +22,71

Kobe si uhájil alespoň třetí příčku. I když se musel sklonit před parťákem Pauem, stále je jedním z hlavních důvodů skvělé bilance Lakers v letošní sezóně (12/2). Všech výše vypsaných čísel dosahuje s nejnižší minutáží od sezóny 98/99, kdy mu ještě teklo v NBA mléko po bradě. Stejně jako Paula i jeho se snaží trenér týmu co nejvíce šetřit, ostatně sezóna bude ještě dlouhá, a tak Kobe hraje v průměru "pouhých" 32 minut na zápas.

 

4) Dwight Howard, Orlando Magic 9/3

21,4 b./z. 11,1 d./z. 2,7 b./z. Validita: +23,50

Dwight se posunul z osmé příčky průběžného pořadí MVP na pozici číslo čtyři z jednoho prostého důvodu. Orlando konečně zabralo a šňůrou 4/0 se vyhouplo na špici východní konference s nejlepší bilancí 9/3. Jak je u Howarda zvykem, má na tom lví podíl doskakováním, blokováním a nekompromisními dunky, plus jako bonus rozdáva supermanovské úsměvy na všechny strany.

 

5) Deron Williams, Utah Jazz 9/5

21,6 b./z. 4,4 d./z. 9,8 a./z. Validita: + 23,21

Deron Williams byl před týdnem na druhé pozici poté, co Jazz ztrapnili road šňůrou 5/0 silné týmy z východní konference. Pokles o tři pozice v naší tabulce znamená tak největší současný skok směrem dolů. Popravdě řečeno za něj Williams příliš nemůže. Jeho statistiky se oproti minulému týdnu nezměnily a Utah i nadále šlape - bilance od pověstného road tripu je skvělých 3/1. Za propadem stojí asi hlavně výrazné zlepšení ostatních.

 

Při pohledu na prvních pět aktérů se hned nabízí otázka: A co Spurs? Zapomněl někdo na San Antonio?

Odpověď zní jednoduše: Spurs nemají ani jednoho výrazného tahouna. Skvělé výkony podává tradičně silná čtveřice Parker, Ginobili, Jefferson a Duncan. Žádný z nich nevyčnívá tak výrazně, aby se dostal až mezi smetánku Kia NBA MVP Award.

Tim Duncan sice nedávno překonal Davida Robinsona a s 20 805 nastřílenými body je historicky nejlepším střelcem klubu. Se svým průměrem 13,7 bodů a 9,6 doskoků na zápas však výše pomýšlet nemůže.

Zároveň fakt, že mají Spurs čtyři vyrovnané tahouny, stojí za současnou bilancí 11 výher a 1 prohry. Jak již bylo zmíněno, sezóna je velice dlouhá a i když se náhodou stane, že jeden ze silné čtveřice vypadne, ostatní jeho podíl  zvýšeným úsilím o to lehčeji nahradí.

 

A jak vypadá Race to MVP dále?

 

6) Rajon Rondo, Boston Celtics                            11,2 b./z. 4,8 d./z. 14,3 a./z. Validita: +23,08

7) Kevin Durant, Oklahoma City Thunder              28 b./z. 6,4 d./z. 2,6 a./z. Validita: +22,45

8) Derrick Rose, Chicago Bulls                              25,2 b./z. 3,6 d./z. 8,5 a./z. Validita: +22,73

9) Russel Westbrook, Oklahoma City Thunder      23,5 b./z. 5,2 d./z. 7,8 a./z. Validita: +24,69

10) Dirk Nowitzki, Dallas Mavericks                        24,4 b./z. 8,4 d./z. 1,8 a./z. Validita: +23,67