Prvoligová Stínadla se bouří! Kdo chce do NBL?

24.03.2015 - Redakce
počet přečtení: 1620
vytvořeno 24.03.2015, upraveno 24.03.2015



PRŮZKUM  
 Po letech stojatých prvoligových vod, kdy ani nebylo třeba baráže, neboť ji nikdo nechtěl hrát, působí letošní sezona jako zjevení. Považte sami - všechny čtyři nejlepší celky po nadstavbové fázi, tedy ty, které si automaticky zajistily účast ve čtvrtfinále, se buď přímo hlásí k ambici postupu do Kooperativa NBL, nebo by v případě průniku do baráže s Brnem minimálně tuto možnost zvažovaly, případně ji šmahem nezavrhují. Na blízké i vzdálenější plány se Basketmag zeptal šesti klubů ze skupiny A1. Opava B a JBC Brno ze zřejmých důvodů napojení na celky z NBL osloveny nebyly.

PRŮZKUM     Po letech stojatých prvoligových vod, kdy ani nebylo třeba baráže, neboť ji nikdo nechtěl hrát, působí letošní sezona jako zjevení. Považte sami - všechny čtyři nejlepší celky po nadstavbové fázi, tedy ty, které si automaticky zajistily účast ve čtvrtfinále, se buď přímo hlásí k ambici postupu do Kooperativa NBL, nebo by v případě průniku do baráže s Brnem minimálně tuto možnost zvažovaly, případně ji šmahem nezavrhují. Na blízké i vzdálenější plány se Basketmag zeptal šesti klubů ze skupiny A1. Opava B a JBC Brno ze zřejmých důvodů napojení na celky z NBL osloveny nebyly.

Litoměřice: postup neodmítají, hala otázkou

V sezoně dlouho neporažené Litoměřice půjdou do čtvrtfinálové série z pozice čísla 1. A pokud uspějí, budou mít jako hostitelé výhodu domácího prostředí i při turnaji Final-4, které je v soutěži spolu s prize money pro nejlepší letošní novinkou. Oba vítězové semifinále si vedle postupu do titulové bitvy zajistí i účast v baráži. Jak by s ní v Litoměřicích naložily?

"Asi bychom pak možnost ji hrát využili. Co by ale bylo dál, teď nemůžu říct, neboť to závisí na řadě věcí včetně financí," říká za klub jeden z hlavních činovníků Rudolf Šotnar. Nicméně dodává, že při souhře příznivých okolností by se klub posunu mezi tuzemskou elitu nebránil.

Stalo-li by se tak, byly by 24tisícové Litoměřice čtvrtým nejmenším sídlem NBL, po Nymburku (15), Svitavách (17) a Jindřichově Hradci (22). Zároveň by se opět na tři celky rozrostla severočeská "vozová hradba", v níž by Litoměřice od Děčína dělilo 55 kilometrů a od Ústí jen 30.



S menším městem souvisí i to, že aktuální domácí stánek na šesté ZŠ, kam podle Šotnara dochází mezi 200 a 250 diváky, a který jako jediný přichází v úvahu, by zřejmě musel dostat výjimku. Tak daleko ale myšlenky Litoměřických ještě rozhodně nejsou.

Na řadě je teprve čtvrtfinále. A s ním souvisí i otázka, čím to, že se týmu letos tak daří? "Hlavní je samozřejmě kvalita týmu, kde pod košem máme Klimeše se Soukupem a na perimetru Kubizňáka nebo syna Michala," připomene pyšný otec Šotnar, že tým zhusta využívá i služeb pilíře svitavských Turů.

"Kromě (ex-děčínského) Mirka Soukupa už třetím rokem hrajeme ve stejné sestavě, trenér Eisner je u toho už druhou sezonu a všechno do sebe zapadá," pochvaluje si Šotnar.

Hradec: nespokojení fanoušci žádají víc

Po letech prvoligového pohodlí se rozbouřily labské vody i na území osmého nejlidnatějšího města země, tedy ve 94tisícovém Hradci Králové. O pozadí nové vlny hovoří kouč Lubomír Peterka, který v posledních týdnech začíná hradecké ambice naplňovat už s oběma svými syny, Orlem Ondřejem a po divokém putování letošní sezonou i s mladším Martinem.

"My jsme dřív vždy dopředu deklarovali, že z první ligy postoupit nechceme. Zjistili jsme ale, že je to kontraproduktivní, i kvůli sponzorům a lidem kolem. Ti pak ve větším počtu nechodí, ani když vyhráváme, a vytýkají nám: "Vy to vyhrajete a stejně nechcete postoupit." I proto jsme náš přístup přehodnotili a postoupit chceme. Reálněji bych to ale viděl tak v horizontu dvou tří let."

Kouč je ve svých vyhlášeních spíš opatrný, pokud by se však Hradec dostal do Final-4, což byl letošní základní cíl, a poté uspěl i v semifinále, baráž by hrál i s výhledem na postup do NBL. "A co kdyby to vyšlo i v baráži? To už je otázka na vedení. Pravda ale je, že v něm jsou teď lidé, kteří mají zájem, aby Hradec nejvyšší soutěž hrál."

Peterka si je vědom, že po zvládnutí čtvrtfinále by další překážkou mohl být už ošidný model Final-4, kde jeden nevyvedený úsek může zkazit celý zápas."Bude to těžký turnaj, kde bude naprosto klíčovým zápasem semifinále."

A kdyby se zadařilo ve Final-4, čekala by pak Hradec baráž s druhým finalistou první ligy a s Brnem, jež skončí poslední v NBL. "Víme, že Brno je momentálně na jiné úrovni. S celky z NBL jsme odehráli nějaké přípravy, máme za sebou i pohár s Pardubicemi a to jsou všechno soupeři o patro výš."

Při úvahách o hradeckém působení v NBL nejde vynechat ani blízkost pouhých 25 kilometrů vzdálené zavedené ligové značky BK JIP Pardubice. Z jejích zdrojů sousedé v první lize v minulých sezonách využívali řadu hráčů, ale letošek situaci dramaticky změnil.



"Až asi na čtyři zápasy, v nichž několik hráčů z Pardubic nastoupilo, hrajeme od října už bez nich. Poslední rok k nám ještě může pendlovat syn Ondřej z Prostějova, jinak ale fungujeme se svými hráči. Pardubice teď samy hodně sázejí na mladé, navíc měly v téhle sezoně velkou marodku, takže nám hráče moc neuvolňovaly a teď vlastně od spolupráce s námi odstoupily i oficiálně. Nově ji naopak rozvíjíme s Nymburkem, který má zájem obehrávat u nás své mladé, takže tu máme Svobodu, Dlugoše nebo Senohradského," vypočítává trenér posily z Nymburka, vzdáleného jen 70 kilometrů, navíc rychle překonatelných po dálnici.

Nečekaným a především hodně kvalitním žolíkem sestavy se v závěru nadstavby stal Martin Peterka, který za první tři aklimatizační zápasy zapsal průměry 15 bodů a 9 doskoků. "Po dohodě s Pardubicemi naštěstí může sezonu dohrát tady," říká otec na adresu syna, který přípravu na sezonu zahájil v Miláně, na podzim pak hrál za USK a po měsíční stáži v Trentu zakotvil v Hradci.  

V hradecké hale Třebeš, kde se konalo i úspěšné ME kadetů 2011, se v první lize fanoušci netísní, po zapojení rodičů mládežníků už prý ale průměr alespoň na stovku vyšplhal. "Na podzim jsme tu měli mládežnický turnaj, kde na finále byla hala plná. A pohárový zápas s Pardubicemi v téhle sezoně ukázal, že na špičkové týmy NBL by bylo vyprodáno, což u nás znamená kolem pěti set lidí. Navíc atmosféra na Pardubicích byla nejlepší, co jsem tu za pět let trénování zažil."

Zlín: jednou tu ligu chce!

Touhu po NBL aktuálně netají ani ve 12. nejlidnatějším městě země, 76tisícovém Zlíně. "Musíme a chceme být dál stabilními účastníky první ligy s dobrými výsledky. A jedním z našich cílů je mít ve Zlíně jednou i nejvyšší soutěž," hlásí s až bojovým odhodláním šéf klubu Jaroslav Kotala.

Ihned však dodává, že letos ještě velký rok R pro třetí tým A1 určitě nenastane, už proto, že Hradec a Litoměřice jsou aktuálně nad zlínské síly. "Pokud bychom ale postoupili do Final-4, tam už se může stát všechno," nevzdává nakonec ani letošní naděje.

Pokud to neklapne tentokrát, bude podle Kotaly i pro příští sezonu platit stejný scénář postupných cílů. Nejdřív A1, pak čtvrtfinále a Final-4. "A když bude soupiska dost silná na to, abychom mohli mít i vyšší cíle, nebudeme se tomu bránit a uvidíme, jestli jsme schopní se posunout dál."

Šéf klubu z krajského města věří, že právě krajská samospráva by byla schopna v budoucnu podporovat působení týmu v NBL. "Stejný příslib máme i od města a já věřím, že by se našlo i několik subjektů, které by nám ve chvíli, kdy bychom si NBL uhráli v baráži, pomohly s financováním účasti v soutěži."
 
Jako u všech ostatních by byl i ve Zlíně tématem fanouškovský potenciál a odpovídající hala. Ta podle propozic musí disponovat hledištěm s minimální kapacitou 500 diváků.

"V této sezoně, kdy jsme kvůli "pendlům" z NBL museli v základní části hrát domácí zápasy v pátek, a šli jsme proti extraligovým hokejistům (Zlín v letošní sezoně vystupoval jako obhájce titulu), to nebylo slavné. Jakmile jsme ale v A1 přešli na dříve tradiční neděle, na vedoucí Litoměřice přišla plná hala, což je kolem tří set lidí. A na výhru po dvou prodlouženích s Plzní to byly dobré dvě stovky," osvětluje situaci Kotala.

"Byly tu i doby, kdy hala praskala ve švech, a kdy ji 350 až 400 lidí úplně narvalo. A třeba na pohár s Novým Jičínem už se sedělo kdekoli," vzpomíná předseda, který doufá, že z 80 procent by současný stánek ligové parametry splňoval. A kdyby ne, záložní varianty prý existují.



Plzeň: na Západě plánují návrat


Tři největší české a moravské metropole (Praha, Brno, Ostrava) už NBL mají, ta čtvrtá - západočeská - ji chce zpět. Ano, ve stosedmdesátitisícové Plzni si řekli, že od dvou NBL-sezon (2010-12) už proteklo v Radbuze mnoho vody a je čas na poučený comeback.

"Máme zájem se vrátit, ale zda budeme schopní dosáhnout na baráž už letos, teď nedokážu říct. Chtěli jsme se přes play-off kvalifikovat do Final-4, ale zatím jsme ještě nerozhodli, jestli bychom se chtěli zúčastnit baráže," informoval předseda klubu Pavel Froněk o dílčích plánech čtvrtého týmu po nadstavbové části.

Lokomotiva už před třemi lety musela při působení v NBL čelit obrovské konkurenci plzeňského sportovního čísla 1 (fotbalu) i čísla 2 (hokeje), což trvá nadále. Navíc házenkáři čerstvě vyhráli dlouhodobou část tuzemské extraligy.

"Sportovní fanoušek tu má výběr stále ohromný. A teď nedokážu posoudit, zda by návštěvnost byla lepší než ve dvou letech v NBL. Máme z té doby ale nějaké zkušenosti a věřím, že bychom diváků přilákali víc," je přesvědčen Froněk, podle něhož návratu mezi elitu nahrává i fakt, že po loňských komunálních volbách se dá s podporou města počítat v dlouhodobějším horizontu.



Trutnov: příliš malý na dvě profi soutěže

Téma baráž leží letos mimo záběr klubového radaru v Trutnově. A jak vyplývá ze slov kouče Ladislava Malého, neplatí to jen pro tuto sezonu.

"Zdravotní stav našeho týmu je aktuálně dost tragický, proto se musíme zaměřit hlavně na důstojné dohrání sezony. Sešlo se nám čtyři pět zranění klíčových hráčů, využíváme tak služeb dorostenců nebo méně vytěžovaných hráčů. Jinak bychom zbytek soutěže ani nemohli odehrát," říká trenér, na jehož tým se chodí dívat 200 až 250 fanoušků.

K dlouhodobému výhledu mužů v 31tisicícovém městě pak Malý podotýká: "Trutnov je moc malé město na to, aby uživil dvě profi soutěže. Máme to tu zaměřené hlavně na ženskou složku a na útok na NBL proto nepomýšlíme."

Sokol pražský: výchova nadějí pro elitu

Nuselský USK bude asi ještě dlouho jediným zástupce v Kooperativa NBL v milionovém hlavním městě. Na Vinohradech sídlící Sokol pražský totiž minimálně v nejbližších letech atak nejvyšší soutěže neplánuje.

"O NBL skutečně neuvažujeme. Neměli bychom ji kde hrát, protože na naši halu bychom potřebovali výjimku, a navíc bychom na ni neměli peníze. Koncentrujeme se proto na výchovu mladých hráčů a spolupracujeme s kluby NBL, aktuálně především s Děčínem," vysvětluje šéfka Sokola a česká Basketbalistka století Milena Jindrová.

Bude teď zajímavé sledovat, jak letos nebo napřesrok zejména top čtyřka dlouhodobé části této sezony dopadne, a jak se jí podaří naplnit mnohdy smělé plány.