První duel lvů ve Walbrzychu na ČT a se Satoranským! "Tajná" srdeční numera a vzpomínky na Dirka s Pauem

29.07.2015 - Redakce
počet přečtení: 973
vytvořeno 29.07.2015, upraveno 29.07.2015



29.7. 37 DNÍ DO EUROBASKETU MUŽŮ   
Už s rozehrávačem Barcelony Tomášem Satoranským v sestavě, a tedy již jen bez dua Veselý - Pumprla, vstoupí tuto sobotu a neděli repre mužů do prvního přípravného dvojutkání v polském Walbrzychu. Soupeřem jí bude domácí výběr, vedený bývalým lvím asistentem Mikem Taylorem a posílený o naturalizovaného guarda AJ Slaughtera, naposledy snajpra Panathinaikosu.



29.7. 37 DNÍ DO EUROBASKETU MUŽŮ    
Už s rozehrávačem Barcelony Tomášem Satoranským v sestavě, a tedy již jen bez dua Veselý - Pumprla, vstoupí tuto sobotu a neděli repre mužů do prvního přípravného dvojutkání v polském Walbrzychu. Soupeřem jí bude domácí výběr, vedený bývalým lvím asistentem Mikem Taylorem a posílený o naturalizovaného guarda AJ Slaughtera, naposledy snajpra Panathinaikosu.

"Do Polska pojedeme se 13 hráči, mezi nimiž už bude Tomáš Satoranský. Připojí se k nám v pátek a stihne tak jeden nebo dva tréninky. V obou utkáních ho tedy určitě využiju, nebude to ale na dlouhé úseky," slibuje kouč Ronen Ginzburg.

Power forward Petr Benda vzhledem k tomu, že jde o vůbec první utkání, podotýká, že budou věnována především vzájemnému seznamování se a sehrávání. "První přípravy jsou tímhle vždy specifické. Nacvičují se v nich spíš útočné a obranné systémy. Samozřejmě doufám, že Poláky porazíme, ale důležitější bude, abychom se co nejvíc sehráli."

Walbrzych s halou (na druhém snímku) pro dva tisíce diváků (adresa Ratuszowa 6) se nachází pouhých 50 kilometrů severovýchodně od Trutnova, kde se aktuálně reprezentační tým soustřeďuje. Lístky v ceně 20 zlotých (130 korun) na sobotní duel otevřený veřejnosti (od 13:00) jsou stále k mání a lze si je zajistit na tomto odkazu: abilet.pl/impreza/polska-czechy-2343



"Fanoušky bych samozřejmě pozval na Tomáše, ale hlavně na to, že jde o jedinečnou možnost vidět národní tým, když se hraje takhle blízko," láká Benda české příznivce na sobotní zápas, který navíc bude od 12:55 live přenášet i stanice ČT Sport.

Poláci ještě kvůli regulím NBA nebudou moci využít svou hlavní hvězdu Marcina Gortata, který se stejně jako další borci z nejlepší ligy smějí zapojit do přípravy až pět týdnů před startem Eurobasketu.

I kdyby ale centr nastoupit mohl, kouč Ginzburg by se tím moc nezaobíral. "Neřeším, jestli proti nám bude teď hrát Gortat nebo za další týden Nowitzki. Starám se jen o nás a chci vidět, jak se vyvíjí naše hra. V Polsku to nebude snadné, protože ještě nebudeme v plné sestavě a budeme mít za sebou nějaké tři tréninky, kdy spolu bude většina týmu."



To Petra Bendu by zápasová účast obou zmíněných hvězd zajímala trochu víc. S Dirkem Nowitzkim si to rozdal už na ME 2007, kde lvi hlavní německou star dlouho drželi relativně na uzdě a stáli kousek od setnutí těžkého soupeře.

A ve dvojutkání ve Wetzlaru (7. a 8. srpna) by si Benda s Nowitzkim mohli dát repete. "Na Evropě to byla ohromná zkušenost hrát proti borci, který byl jedním z nejlepších hráčů v NBA. Teď už je starší, stejně jako já, ale pohybově jsem na tom líp než on," směje se Benda, aby už vážněji dodal: "Nowitzki je legenda světového basketbalu, a pokud by byl připraven nastoupit, byl by to tak jako pro každého hráče svátek si proti němu zahrát."

Onen kondicionál je na místě. Z německých médií čerstvě vyplavala informace, že forward Dallasu se k německému týmu připojí až v půlce srpna. Tedy jak by řekli západní sousedé - "Schade".

Čechy po Němcích čeká ještě turnaj v Řecku se zápasy proti domácím, Rusům a Bosňanům. A před tímto kláním bude mít Benda jeden důležitý úkol pro vedoucího týmu Radka Nečase - zajistit na cestu dostatečný objem aktuálně platné měny. "Tohle necháme na Radka. Když tak nás založí," usměje se k (lehce) nadsazenému tématu power forward.

To v samém závěru přípravy, 30. srpna, už budou mít Češi docela jiný typ problémů. V Zaragoze se jim postaví nadupaný domácí tým soustředěný kolem další eurolegendy Paua Gasola. A v tomto případě už bude vysoce pravděpodobně v plné zbroji.



"I proti Španělům a Pauu Gasolovi to bude trochu opakovačka roku 2007, kdy jsme proti nim taky hráli těsně před ME, a 30 minut to bylo vyrovnané. Kdyby se to opakovalo letos, určitě bych se nezlobil," opět zavzpomíná veterán Benda, který si až na dobu po ME nechává odpověď na otázku, o níž už sám přemýšlí - zda i pro něj to bude už poslední Eurobasket kariéry.

Španělé před sebou mají rehabilitační mistrovství Evropy, a to z důvodu domácího selhání na loňském Světovém poháru. A v Zaragoze se tak před zřejmě plným domem budou snažit, jako by už šlo o samotné ME. A i s tímto záměrem zápas vybíral i kouč Ginzburg.

"Nehrajeme tam proto, že bych tak rád nastoupil proti Španělsku, ale proto, že na ME nás ve skupině v Rize čekají tři (Estonsko, Lotyšsko, Litva) nebo možná čtyři (plus Ukrajina) z pěti zápasů, které budou mít podobu klasických utkání venku. Proto jsem v přípravě vzal nejlepší možné zápasy, jaké jsme mohli sehnat, aby hráči byli co nejlíp nachystáni na očekávaný typ atmosféry."

Ronen Ginzburg byl tento týden spokojen i s tím, v jaké fyzické a basketbalové formě se jeho tým nachází. Však se hráči už před ostrým nástupem snažili - kupříkladu 35letý co-kapitán se i jako čerstvý otec chystal už měsíc dopředu a na Facebooku se pochlubil i "činkovací" scénkou z posilovny.

"Kondičně jsme na tom po týdnu a půl přípravy v pořádku. Hráči jsou profesionálové a 95 procent jich do kempu přišlo v dobré formě vzhledem k tomu, s čím jsme chtěli začít. Něco tedy každý dělal už předem, ať jde o veterány, nebo mladší hráče. A po basketbalové stránce pracujeme na tom, abychom tým vrátili do herního rytmu po měsíci, kdy hráči neměli žádné zápasy. Dosud vše běží, jak má," hlásí kormidelník.



Pokud by někdo v požadované formě nebyl, okamžitě by se to dozvěděl, neboť každý hráč na úvod přípravy nosí speciální pás, z něhož se přenášejí data o výkonu těla do chytrých mašinek izraelského kondičního kouče Ronena Gottlieba. Ty v každý moment tréninku ukazují aktuální zátěž organismu a také srdeční frekvenci.

"Ano, pomáhá nám to. Často už ale díky zkušenostem poznáme i bez přístrojů, když hráč třeba není ve formě. Pokud ale máte "na papíře" tvrdá data, která ukazují, že hráč musí přidat, nebo někdy i ubrat, je to jistě lepší," glosuje hi-tech přípravu Ginzburg.

Když se ale zeptáte Petra Bendy, jaké hodnoty mu první dva týdny vycházely, neuspějete. "Ty hodnoty nezná nikdo z hráčů, jen kondiční kouč. My se je možná dozvíme až po celém reprezentačním bloku. Sice se o ně zajímáme, ale bohužel - jsou drženy hodně v tajnosti."

Jsou tedy čísla skutečně tajná? "Tajná nejsou, ale prostě slouží pro naše potřeby. A věřte mi, že když má hráč s něčím problém, nebo je třeba unavený, dáme mu to vědět," odpovídá hlavní trenér.

Ronen Gottlieb, který letos bude s týmem po celou přípravu i během ME, je podle Petra Bendy "klasickým izraelským kondičním koučem". "V Nymburce už jsem dva zažil. Jsou zvyklí hodně posilovat s vlastním tělem, ale jinak basketbalová cvičení jsou stejná."

Kde kolegovy vědomosti head coach nejvíc využije?



"Kondiční specialista je už dnes nutností. Zaprvé je potřebný na začátku přípravy, kde mu patří vedení velké části tréninků. A potřeba je i potom. Jak v přípravě, tak v zápasech nám může dát svůj pohled na hráče, zda jsou unavení, přetrénovaní nebo naopak nedotrénovaní. Je důležité, aby s námi byl pořád a mohl mě informovat v jakoukoli minutu o kondiční situaci hráčů. Pracoval jsem už s mnoha kondičními trenéry a vždy jsem jim naslouchal," probírá detaily Ginzburg a přidá i jednu "historku" z nymburského působení.

"Jako trenér toho chcete při tréninku stihnout co nejvíc a mnohdy s kondičním trenérem nesouhlasíte. Stávalo se mi to třeba s Yuvalem Higgerem, když jsem něco chtěl dělat, a on přišel s tím, že ten a ten hráč nemusí makat tolik. Byl to případ třeba Treho Simmonse, ale i některých dalších. Myslel jsem si, že musí trénovat víc, ale Yuval tvrdil, že ne. Někdy jsme se i hádali, přesto jsem mu naslouchal."

Ginzburg přiznává, že limitem reprezentační přípravy stejně jako u ostatních národních týmů je její krátkost. "Většinu týmu budeme mít před ME jen na nějakých 20 až 22 tréninků. Navíc tři čtyři hráči se připojí dost pozdě. My tak zaprvé musíme pracovat na týmové chemii. Po basketbalové stránce víme, že máme hráče, co mohou předvádět rychlou přechodovou hru, které je dnes hodně zapotřebí. Mým cílem také je, abychom určité procento hry směřovali na naše dlouhé a aby si dolů chodili i naši vysocí guardi (Welsch a Satoranský). Nemáme ani špatné střelce, vše záleží jen na jejich sebevědomí."

Soupeři ve skupině na rozdíl od Čechů počítají velké ztráty. Litevcům budou podle dosavadních informací chybět Motiejunas, Kleiza, Darjus Lavrinovič a Počius, Lotyšům Porzingis, Silinš a Davis Bertans, Ukrajinci byli nuceni nahradit rozehrávače Jetera jiným Američanem a navíc je opustil slavný kouč Fratello.

O tom, co to všechno může znamenat, ale kouč lvů ještě neměl čas přemýšlet. "Zaprvé mám v hlavě nás, aby všichni přijeli a byli ve formě, bez zranění. U soupeřů čekám až na výsledky prvních - a z hlediska relevance sestav spíš pozdějších příprav. Reprezentace není typický tým, jeho výkonnost závisí na spoustě faktorů. Vše se děje v krátké době, někdy potřebná vnitřní chemie přijde rychle a je to skvělé, jindy se ale dostaví až později."



Izraelský lodivod také rámcově nastínil plán pro zužování týmu: před dvojzápasem s Polskem sestava (se Satoranským 16členná) zeštíhlí o jednoho až dva muže, po připojení Veselého s Pumprlou to bude o další dva. Před výjezdem do Řecka už by chtěl mít kouč užší třináctku. "Když je někdo z přípravy propuštěn, nemusí to ale znamenat, že je to navždy, protože může dojít na zranění."

Posuňme se nyní ještě o několik týdnů zpět - k reprezentačnímu B-kempu. Ten letos trval jen sedm dní. Z jakého důvodu? "Zápasy byly dohodnuty na tři dny po sobě, a protože víc utkání jsme neměli, po zápasové části nebyl důvod pokračovat dál. Celkově to byl produktivní týden a v případě Dánska šlo navíc o solidního soupeře. V zápasech jsem viděl, co jsem potřeboval, a získal o hráčích dostatečné informace," řekl trenér.

Jedním z cílů kempu bylo získat pro A-výběr potenciálně využitelné guardy. Těmi se nakonec stali Radim Klečka a Tomáš Vyoral. Ani v béčku se tak neobjevili tahoun rozehrávky USK Lukáš Feštr a lídr na stejné pozici v Nové huti Adam Číž. "Oba jsou to dobří hráči, ale já jsem zvolil Klečku s Vyoralem, kteří měli výbornou sezonu. Hledal jsem také guardy, kteří mají něco, co chybí našim dvěma vysokým rozehrávačům (Satoranskému s Welschem)."

A ještě jedno téma nešlo s reprezentačním lodivodem vynechat - skvělou italskou jízdu mladších lvů na ME U20. Jak Ginzburg vidí jejich budoucnost a šanci třeba se i vyšvihnout na top evropskou úroveň?

"Sledoval jsem je hodně, mluvil i s jejich trenéry a je to pro Česko dobrá generace. Pět šest těch kluků může být dobrými hráči v NBL nebo v jiné evropské soutěži řekněme střední kvality. A pokud se jim bude vše i nadále dařit, dva nebo tři mohou hrát v blízké budoucnosti i za národní tým mužů," věští trenér, který mezi ty s nejvýraznějším potenciálem zařadil Dragouna, Peterku, Pecháčka, Škrance a Svobodu. "Sleduju stále i izraelskou U20 a musím říct, že Češi teď mají v této kategorii mnohem lepší tým i lepší vyhlídky jeho hráčů."