09.08.2014 - Redakce
počet přečtení: 1074
vytvořeno 09.08.2014, upraveno 09.08.2014
SEMIFINÁLE ME KADETEK - DOPLNĚNY OHLASY Do roka a minus dne to lví kadetky dokázaly znovu! A pro období 2011-14 se i díky nim Česko může nazývat v kategorii U16 evropskou velmocí. Po klukovském stříbru z roku 2011 přišel loni stejný kov děvčat. A letos jejich následovnice, znovu vedeny nezastavitelnou Julií Reisingerovou, budou opět minimálně vicemistryněmi starého kontinentu!
Do roka a minus dne to lví kadetky dokázaly znovu! A pro období 2011-14 se i díky nim Česko může nazývat v kategorii U16 evropskou velmocí. Po klukovském stříbru z roku 2011 přišel loni stejný kov děvčat. A letos jejich následovnice, znovu vedeny nezastavitelnou Julií Reisingerovou, budou opět minimálně vicemistryněmi starého kontinentu!
V semifinále ME v maďarském Debrecenu zničily i osmého soupeře v řadě a po triumfu 62-49 nad Francií stanou v nedělním finále proti dosud rovněž nepokořeným Ruskám. Ty lámou řady protivníků jako nejlepší tým turnaje v útoku (78), obraně (44) i doskocích (55) a vedeny 190 vysokou moskevskou carevnou Marií Vadejevou, jež v semifinále složila Španělsko 23 body a 23 doskoky, útočí na mistrovskou trofej.
Je nyní na Reisingerové a jejích parťačkách, jež Ruskám prakticky ve všech turnajových statistikách šlapou na paty, aby Mariino komando, koučované ruskou ex-reprezentantkou a vdovou po někdejším bossovi Spartaku Moskva Annou Archipovou von Kalmanovič, jako vůbec první zastavily.
V neděli to bude den s velkým D také pro kouče Richarda Fouska, který stál i u loňského stříbra, jež proti Španělkám nemělo ve finále ke zlatu vůbec daleko, a stejně tak před měsícem u světového skorobronzu týmu U17. Během pouhého roku tak dosáhl se dvěma sestavami na dvě eurofinále a jedno světové semifinále!
Ač se týmy liší, jedno jméno zůstává stále: Julia Reisingerová.
Potenciální podkošová budoucnost seniorské reprezentace zazářila už loni, kdy dosáhla na All-Star turnaje. Letos pak táhla i tým U17 na domácím mistrovství světa a na Evropě v Debrecenu řádí znovu - jako hlavní vyzyvatelka Marie Vadejevy. Pro přesnost je třeba dodat, že všemi třemi celky se prolínají i jména letos mnohem výraznějších Michaely Krejzové a Lucie Hoškové. Ty za dominantní Julií (průměry 16 bodů a 10 doskoků) rozkvetly do rolí druhé (Krejzová 9 bodů) a třetí nejproduktivnější hráčky (Hošková 8,3 bodu a 7 doskoků).
Semifinále s Francií bylo v moci 16letých lvic s drobnými odbočkami od startu do cíle. Už během druhé čtvrtiny hlavně díky bodům Reisingerové nastavily vedení na 23-13 a od té doby se neohlížely zpět. Vedle opět drtivé obrany si pomohly lepšími trojkami (7-3, Krejzová i Neubauerová 5/3), méně ztrácely a standardem bylo opět přes 50 doskoků (52).
Další super výkon vystřihla Reisingerová, jíž sice Francouzky ztěžovaly práci, jak mohly (z pole 20/6), ale od 16 bodů, 18 doskoků, 4 asistencí, 5 zisků a 6 získaných faulů ji stejně neodstavily.
Po 11 bodech přidaly Krejzová a Neubauerová, 7 přišlo z rukou Stoupalové.
"Důsledně jsme se připravovali, abychom chytili začátek utkání. Měli jsme výborný vstup, fungovala nám obrana. Soupeř dal za poločas 24 bodů, což je pro nás v zápase s Francií skvělá vizitka. V průběhu celého utkání jsme byli hodně nahoře a jednoznačně lepší a suverénnější," pravil kouč Richard Fousek k mnohdy problematickým vstupům týmu do zápasů.
Jeho svěřenkyně zvládnuly skolit Francouzky na turnaji už podruhé, když poprvé to dokázaly v osmifinálové skupině.
"Tam to bylo utkání s jiným začátkem. První čtvrtinu jsme prohráli 9-21. Stálo nás hodně sil dostat se zpět. Dnes jsme od začátku diktovali tempo, v průběhu celého zápasu jsme byli ve vedení a dominantní. Byli jsme na tom herně i mentálně lépe než soupeř."
Fousek si pochvaloval, že tým se na šampionátu jednoznačně může spolehnout na defenzivní práci. "Z osmi zápasů jsme šestkrát soupeře udrželi pod 50 body. Jsme zde jedno z nejlépe bránících družstev a navíc z obrany jsme schopní vyrážet do rychlých protiútoků. Máme tým vyvážený na všech postech a jsme schopní koš ohrozit z vymezeného území i perimetru."
Základní otázkou finále bude, jak se s devátým zápasem v 11 dnech vypořádá především základní kvartet Hošková (32), Neubauerová (29), Krejzová (28) a Reisingerová (24), na nichž leží největší tíha většiny duelů. Větší minuty už pak točí jen Stoupalová (20), Veronika Šípová (18) a Vitásková (16), zbylá pětice hrává 10 a méně. V případě Rusek je největší průměrné číslo 25, když výraznější minuty koučka Archipova rozkládá mezi osmičku hráček. Zbývající kvartet si dělí mezi osmi až dvanácti.
Tohle všechno jsou však jen čísla. Nejdůležitější jsou srdce, vůle a odvaha. Tyhle ingredience vedle basketbalového umu v nedělním finále rozhodnou...
"Rusky jsou jednoznačný favorit. Zatímco my máme Julii Reisingerovou, tak ony mají takové hráčky čtyři, navíc i výborná křídla a rozehrávačky. Hrají tady jinou ligu, ale každý je k poražení. Rozhodně to chceme zkusit," říká Richard Fousek k nedělnímu duelu o evropský trůn.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz