PREVIEW na startu: Dvanáct ran na komoru aneb kluby Ženské basketbalové ligy bez růžových brýlí

21.09.2011 - Redakce
počet přečtení: 6150
vytvořeno 21.09.2011, upraveno 21.09.2011

EXKLUZIVNĚ   Středa 21. září je začátkem dvanácti příběhů, které se budou navzájem proplétat a ovlivňovat. Některé skončí happy endem, jiné nabídnou thriller, ba dokonce horor. A možná, že některé skončí pohádkou. Tou sportovní. Počkejme si na ně do dubna 2012, kdy se Excelsior Ženská basketbalová liga uzavře. Ať ji "napíší" hráčky svými výkony. Teď však na pohádky čas není, na růžový basket se podívejme bez růžových brýlí.

Středa 21. září je začátkem dvanácti příběhů, které se budou navzájem proplétat a ovlivňovat. Některé skončí happy endem, jiné nabídnou thriller, ba dokonce horor. A možná, že některé skončí pohádkou. Tou sportovní. Počkejme si na ně do dubna 2012, kdy se Excelsior Ženská basketbalová liga uzavře. Ať ji "napíší" hráčky svými výkony. Teď však na pohádky čas není, na růžový basket se podívejme bez růžových brýlí.

Sezona 2010/11:  1. místo - ZVVZ USK Praha   

Vládce. Ještě nikdy se basketbalistky USK Praha tak výrazně neohlížely směrem k Eurolize jako nyní. A poprvé v tomto tisíciletí platí, že cokoli než stoprocentní ligová bilance bude pro tým z Folimanky neúspěch.

V něčem se v Praze poučili. Už nebudou hrát všechno za trojkovou čáru a ze zákrytu ostřelovat soupeře. Už nepůjdou pod koš bez síly, vždyť získali pivotky Ilonu Burgrovou a Annu Montaňanovou. Už nebudou jen souborem veteránek náchylných ke zranění.

Přesto USK při skládání kádru znovu zaváhal. Zase vsadil na jedenáct hráček. A s ohledem na to, že ze svého béčka jménem VŠ Praha převelel Adélu Nečáskovou, kterou těžko označit byť jen za ligový průměr, má trenér Lubor Blažek hráček jenom deset. Pokud přijdou zranění, může nastat odpočítávání jako ve slavné knize od Agathy Christie.



2. - Frisco Brno   

Sázka na riziko. Frisco Brno po sezoně přišlo o všechny čtyři cizinky. Zvlášť ztráta rozehrávačky Jeleny Škerovičové, která vyloženě profilovala hru týmu, v Brně bolí. Zatím přišly čtyři zahraniční hráčky, znovu dvě Švédky, Američanka a talentovaná Slovenka. Jenže nejstarší z nich je 22 let a "veteránkou" týmu je šestadvacetiletá Romana Stehlíková.

Nikdo nepochybuje o tom, že se pod tvrdou rukou kouče Jana Bobrovského hráčky před Českem i před Evropou předvedou. Zazáří. Jako vždycky. Ale bude to stačit na titul? Určitě ne. A na české finále?

3. - Czech coal Aldast Strakonice

Historická. Takový přívlastek už navždy bude mít ve Strakonicích sezona 2010/11. Zisk třetího místa v Českém poháru následovalo strhující play-off a na jeho konci bronzové medaile. Strakonice prostě měly úspěšný tým.

Už ale nemají. Z hlavní osy Michaela Uhrová - Darina Johnová - Petra Reisingerová zůstala jen první uvedená. Paradoxně ta, která toho má ve svém životě s klubem od Otavy nejméně společného. Na dlouholeté stabilní vazby, neřku-li vnitřní vztah hráčky ke klubu a obráceně, se letos na jihu nehrálo.

Místo Johnové a Reisingerové přišly Zuzana Mračnová a Kateřina Křížová. Vloni k bronzu Valosun dotlačit nedokázaly, letos to mají zvládnout ve Strakonicích.



4. - Valosun Brno                                  

Rozpad. Ve Valosunu nastalo léto odchodů. Klub dostal jedinou sezonu k tomu, aby uspěl. Neuspěl, byť mu chyběla jediná výhra, v pátém souboji o bronz se Strakonicemi. Vlastně už během tohoto zápasu se kádr začal rozpadat.

Posezonní účtování? Velezkušená Ivana Večeřová ukončila kariéru. Pryč jsou Michaela Zrůstová, Kateřina Křížová, Zuzana Mračnová, Miloslava Svobodová. Zmenšila se i role partnera poslední jmenované Martina Šibala - z klubového šéfa je "jen" hlavní sponzor. A to se spekulovalo i o odchodu střelkyně Veroniky Vlkové. Není to náhoda, o nesouladu mezi hráčkami si neštěbetali jenom vrabci na střeše brněnské haly Vodova.

Kdo na jejich místo? Především juniorky, k nim pár cizinek pod koš a zkušené Irena Borecká a Lucie Kysilková na rozehrávku. Tajným trumfem se může stát Pavla Švrdlíková, která v konkurenčním Friscu moc šancí nedostala - ale když je měla, nebylo to vůbec špatné.

5. - Slovanka MB

Začalo to omylem. 15. března 2011, www.basketslovanka.cz, František Chmela (manažer): "Začínám věřit v medaili." Krutá zmýlená! Slovanka vstupovala do play-off ze třetího místa, ale pakovala se už po čtvrtfinále. Zraněná a vyčerpaná kapitánka Hana Nezdařilová na vše nestačila, ostatní bez formy nepomohly.

Přes léto navíc přišlo oslabení - drajv a nadšení Adély Filařové bude v posledních letech uvadající Katarína Hrabáková jen těžko nahrazovat, zkušenosti Mirky Vodrážkové pak Zuzana Kohoutová a Iva Mergancová nedají dohromady, ani kdyby si jedna druhé stoupla na ramena. Hráčku, kterou se vyplatí sledovat víc než loni, ale Slovanka má. Moniku Satoranskou.



6. - Kara Trutnov                                

Vítěz léta. Po USK Praha je tu jen jeden další z tradičních klubů, který se může cítit jako jednoznačný vítěz v letní přestupové loterii: Kara Trutnov. Klub ztratil neproduktivní pivotku Adélu Věchtovou a na její místo získal zkušenou Lenku Větrovcovou. Přišli o Danu Kušlitovou, udrželi však vzpurnou Petru Záplatovou a omladili o finskou naději Anni Mäkitalovou a tři juniorky z vlastních zdrojů. Všechny ústřední opory zůstaly.

Touha vydobýt letos ztracené pozice se zdá být naplnitelnou. Otazníky? Snad jediný: v jaké formě nastoupí Východočešky do sezony? Loni tým poškodilo působení Martina Petrovického u národního týmu, ten pak v říjnu nepřevzal tým v takové formě, jakou by si představoval.

A tuhle ztrátu na konkurenci Trutnov nedohnal do konce sezony. Letos se Petrovického cestování s reprezentací opakovalo, chyby v přípravě však nikoli, jak lze vyčíst mezi řádky. A taky z výsledků z přípravy, ve které Trutnov udolal polský velkoklub Wisla Krakov.

7. - BK Lokomotiva Karlovy Vary                     

Jaký pán, takový krám. Karlovarská Lokomotiva je specifický klub. Stejně jako její manažer Roman Maleček je specifický člověk. Pro basket v lázních by udělal cokoliv, a stejně to nějak nestačí. Lokomotiva ještě nikdy ve své ligové historii nehrála semifinále a důvodů domnívat se, že by to letos mělo být jiné, mnoho není.

Podkošová jistota v podobě nadprůměrné ligové dvojice Lenka Větrovcová - Michaela Magerčiaková je ta tam, návdavkem odešla také Katarína Hrabáková. Hráčky jako Šárka Pospíšilová, Michaela Muchová nebo Jana Houdková zatím nepřesvědčily o tom, že by mohly rozhodovat ligové zápasy, ale chudé časy karlovarského basketu jim dávají jedinečnou možnost se to naučit. Nová tvář - Slovenka Lucia Krč-Turbová - zápasy rozhodovat už umí, teď jen aby to ukázala i v Čechách. Každopádně díky jejímu příchodu mají ve Varech tip na interpreta nové klubové hymny.

8. - Sokol Hradec Králové

Výměna stráží. Prezident klubu Miroslav Volejník po dalším propadáku ve čtvrtfinále vyvodil důsledky a z hlavního trenéra Miroslava Volejníka učinil pouze asistenta. Lavičce bude šéfovat Romana Ptáčková, doteď první žena vyhlášené basketbalové líně. S sebou bere další tři dorostenky, nyní jich má v týmu šest. Snad se některá z jejích písklat přerodí v labuť euroligových parametrů.

Otázka rozehrávačky trápila Hradec Králové minulou sezonu a letos tomu asi těžko může být jinak. Klub už nepočítá s Lucií Kysilkovou, přestup Michaely Uhrové zůstal v rovině spekulací. A tak se o řízení hry budou starat mladé Kateřina Zavázalová s Lenkou Bartákovou.

Rukopis trenérky Ptáčkové slibuje, že se od obnovených hradeckých Lvic dočkáme dynamického a běhavého basketbalu. A možná i několika výsledkových překvapení. Tedy pokud reprezentační pivotku Michalu Hartigovou zase někde nepíchne...

9. - VŠ Praha 

Restart. VŠ Praha stojí na prahu své třetí sezony v lize, ale je to jako nový začátek. Ten první se nepovedl. Dvě devátá místa a stagnace svěřenkyň zlomily vaz kouči Zdeňku Sýkorovi a nebavily kapitánku Kamilu Štěpánovou, která si vyrazila vyzkoušet FIBA Cup do slovenského Ružomberoku.

Obsazení trenérské židle se VŠ povedlo. Ženská složka zase jednou přetáhla mužům talentovaného trenéra a Petr Treml - čerstvě ověnčený evropským úspěchem - má před sebou novou výzvu. Aby zvládl partu teenagerek, dostal na pomoc zkušenou Petru Reisingerovou, která by celé řadě spoluhráček mohla bez obtíží dělat matku. Bude to chvíli trvat, ale mohlo by to fungovat.                              

10. - BK Pliska Studánka Pardubice                   

Rodinný podnik manželů Chocholoušových. A všeobecně sympatický rodinný podnik. Vždyť se mu vyhla i kritika za to, že na sebe vzal návrh na rozšíření soutěže, z něhož následně vytěžil záchranu. Klub z města basketbalu hledal "posily" hlavně v juniorce, o sobě však umí dát vědět. Těší se z nové haly, slaví mládežnické úspěchy v nejmenších kategoriích, vyzkoušel (nakonec neúspěšně) rozšířit trenérskou baterii o Evu Horákovou.

Ale to hlavní, čím může zaujmout, budou výkony a výsledky. Nováčkovská omluvenka Studánce propadla, výrazně vylepšit loňské dvě výhry prostě v Pardubicích musejí.

Postupující z první ligy - BLK VŠE Praha   

Vypadalo to, že se VŠE Praha zapojí do ligy díky divoké kartě, trenérka Martina Balaštíková se nakonec radovala z přirozeného postupu. Třetí žena na lavičku klubu z nejvyšší soutěže zatím neusedne. U premiéry VŠE ji nahradí Jiří Bárta. Bude se zodpovídat muži, který je už 13 let šéfem českého tenisu. A teď nově i bossem ligového klubu. Ivo Kaderka. A motivace? Dcera Eva. Ligu si vyzkoušela už ve Spartě, teď má dostat ještě víc šancí.

VŠE Praha má zajímavý tým v čele s nejlepší střelkyní minulého ročníku ligy Darinou Johnovou. Díky ní a Adéle Filařové se ekonomky s konkurencí na křídlech srovnají a pod košem zřejmě také. Otázkou je rozehrávačka. Faktem zůstává, že nová se dá pořídit až do 28. února 2012.

Divoká karta - DSK Basketball                                

Comeback. DSK Basketball, ještě nedávno DSK Karlín, je výsledkem osobní ctižádosti Dana Kurucze. Před mnoha a mnoha lety se musel pakovat z USK Praha, teď se dokázal vrátit zpět do nejvyšších pater českého basketbalu. S raketovým vzestupem jeho Karlína je ale spjata jedna nepříjemnost: v první lize byl až čtvrtý, postupuje díky divoké kartě. Tohle si budou fandové pamatovat.

A ještě něco: DSK Karlín nemá žádnou základnu, územní ani personální. Hrát bude v Radotíně. A z juniorky kádr doplňovat nebude. Žádnou totiž nemá, pouze béčko pro zkušené hráčky, někdy i bývalé reprezentantky, které se basketem ještě chtějí bavit.

Vnější tlaky ale na Karlín nebudou. Celek "odpadlic" z pražských i mimopražských klubů může vlastně jenom překvapovat a sázet na zkušenost svého kádru.


Tomáš Budka, Česká televize
Petr Koten, iDNES.cz
Foto: ZVVZ USK Praha a Kara Trutnov (Vilém Fischl)