Premiéra Nymburka ve VTB lize: Beverley nad síly

16.10.2011 - Redakce
počet přečtení: 2941
vytvořeno 16.10.2011, upraveno 16.10.2011


EXKLUZIVNĚ Z PETROHRADU  PLNÁ AKTUALIZACE A FOTO 
Dvacet minut strašili domácího favorita, třicet minut žili s nadějí na hodně dobrý výsledek. Na startu závěrečného dějství však zmizela tak rychle jako sen o tom, že jste našli zlatý poklad. V souboji dvou eurocupových bojovníků tak nakonec zvítězil petrohradský Spartak nad Nymburkem 79-62. Osmninásobný český šampion tímto vstoupil do movité VTB ligy, kde si většina týmů může přijít i na pěkných pár tisíc, nebo spíš desetitisíc eur.

Dvacet minut strašili domácího favorita, třicet minut žili s nadějí na hodně dobrý výsledek. Na startu závěrečného dějství však zmizela tak rychle jako sen o tom, že jste našli zlatý poklad. V souboji dvou eurocupových bojovníků tak nakonec zvítězil petrohradský Spartak nad Nymburkem 79-62. Osmninásobný český šampion tímto vstoupil do movité VTB ligy, kde si většina týmů může přijít i na pěkných pár tisíc, nebo spíš desetitisíc eur.

"Začali jsme dobře v obraně, ale v druhé půlce jsme si nepohlídali obranný doskok a nechali hrát hlavní opory soupeře Halperina s Beverlym," pravil po utkání v anglickém jazyce pro zástupce ruské sedmé velmoci Petr Benda.

Ten se v utkání dlouhé desítky minut rohoval v téměř českém duelu s vyšším a mohutnějším Loukasem "Lukášem" Mavrokefalidesem - synem české matky a řeckého otce, jenž se i díky pár snadnějším košům v závěru stal nejlepším střelcem domácích s 15 body.

"Dlouho jsme Petrohrad nutili hrát naši hru, pak nám ale došla síla a Spartak nám dal v poslední čtvrtině lekci," doplnil kouč Ronen Ginzburg.



Jeho tým dlouho držel hlavně Wilson, v poločase s tuctem bodů jediný dvojciferný střelec utkání. Celkem jich navršil 18 (plus 7 doskoků), 11 bodů přidal Simmons, který však byl zároveň několikrát střídán kvůli nedostatečné obranné činnosti.

8 bodů zajistil Pumprla, který zápas končil s nepříjemně naraženým prstem, 7 Benda, v závěru už po 30 minutách fyzického přetlačování se skorokrajanem sotva popadající dech, a 6 Lawrence, jenž musel zapojovat každé svalové vlákno svého těla proti ultrarychlosti, dynamice a  explozivitě Beverleyho (7 doskoků, 6 asistencí, 4 zisky). Ten vsítil stejně jako kolega Halperin tucet bodů.

V dresu Spartaku se o 7 trojek (z 18 pokusů) podělilo sedm různých hráčů, v týmu Nymburka se o pět trojtref (z 15 pokusů) zasloužilo pro změnu pět hráčů.  

Hosté získali dokonce 29 faulů (Pumprla 7, Lawrence 6, Simmons i Wilson 5), ale házeli z nich jen 27 šestek (21 proměnili). Domácí z 24 získaných faulů (10 Beverly) 23 (16 proměnili). Zásadním faktorem byla dvojková střelba - u Spartaku 37/21, u Nymburka 33/13. Polabany sráželo i 19 ztrát, z nichž mnohé byly chyby jako kroky pod tlakem obrany soupeře. I ten však chyboval často zbytečně, především v první čtvrtině (7).

Byl-li rozdíl ve skore 17 bodů, diference ve validitě činila dramatičtějších 32.



Převiňme však film zpět na neděli 16:50 petrohradského času. To domácí produkce spustila na jumbotronu pás spektakulárních akcí Spartaku doprovázených příslušnou muzikou. Nebylo to tak dokonalé jako v NBA, ale bylo to jako v NBA. Nymburští, až na Lawrence stojícího zády, celou videosekvenci pozorně sledovali.

A pak si vzala slovo sošná blondýna, vysoká skoro jako hráči kolem ní, s nohama tak dlouhýma, že končily až bůhvíkde a jehlovými podpatky tak tenkými, že skoro nebyly vidět. Ze středu hřiště do tišší hudby představila nejdřív hosty, jejichž tváře při tom většinou hrály úsměvem.

Ještě než dočetla poslední jméno, v rohu haly se zjevil vějíř laserových paprsků, do něhož se schoval celý domácí tým. A přišel čas na daleko hlučnější intro Spartaku. Fanoušci, vyjma bubnem vybaveného minikotle, ho však přijali bez větších emocí. Snad jen Beverley, který pak  tribuny roztleskával před úvodním rozskokem, si zasloužil hřejivější přijetí.

Cheerky, v červenobílé lesklé kombinaci s nepochopitelně perfektními účesy i úsměvy (za zápas na sobě měly čtyři různé oděvy), ukázaly ve středovém kruhu logo soutěže a maskot Lev s číslem 1 začal pracovat s atmosférou.



Vymačkat trochu víc ze dvou tisíc diváků se mu však často nedařilo, i když si na to vzal v pauze před druhou čtvrtinou buben, do něhož rytmicky řezal ve středovém kruhu. V zápase se pokoušel i o jinou aktivitu, třeba když se před trestnými hody vysmíval Pavlu Pumprlovi a cheerleaders přiměl točit pompony, aby střelci narušovaly klid v zorném poli.   
 
Ze Středočechů nevyšel start Lawrencovi. V prvním útoku si nechal vzít míč (první z šesti ztrát), v druhé obraně už měl první faul na Beverleyho a po další ztrátě velmi záhy střídal. Jenže mezitím v první obraně získal míč Pumprla a ve třetí Wilson. Tým tak přesně plnil pokyny a svýma rukama i očekávané přihrávkové koridory soupeře.  

Jako blesk z čistého nebe však přišla technická chyba pro kouče Ginzburga, který zvednutím rukou a podle svých slov maximálně slovem "What?" reagoval na neodpískanou ilegální clonu od Mavrokefalidese. Technickou však brzy recipročně vyfasoval i zástupce Spartaku.

Nymburk díky bodům ze ztrát a až chirurgicky chytré hře na obou koncích hřiště vedl už 15-11, ale šňůrou 0-8 se propadl do deficitu. Domácí si pečlivě hlídali obranný doskok a při krytí Pumprly méně fyzicky disponovaného Halperina nahradil Zozulin. A celý tým čím dál víc utahoval šrouby v obraně, která byla těsnější a těsnější, znemožňovala jakoukoliv solidní přihrávku i střelu, ovšem také jí přibývaly fauly (9-4 po první čtvrtce).



V druhém dějství dochází i na druhý díl souboje Beverley - Lawrence. Ten má dobrou výpomoc od spoluhráčů a už lépe regauje na soupeřovy pokusy o nájezd, navíc sám získává fauly. Beverley se začíná uchylovat ke střelám, které mu však nepadají. Po týmovém útočeném soužení navíc Lawrence v součinnosti s aktivním Wilsonem a trojkou Křemena posune Nymburk do vedení 23-28.

A nejde zapomenout na Bendu. Jeho obranná činnost, zejména proti vyšším a těžším soupeřům, by se měla promítat na instruktážním plátně. Neuvěřitelně čte každý pohyb a klamný náznak Mavrokefalidese, zapírá se o něj jako wrestler, povoluje a znovu se zapírá a až na výjimky ho vůbec nepouští do zakončení. Pokud někdy může obranná práce připomínat poezii v pohybu, tak tohle je přesně ten případ. A jak Benda předeslal před zápasem, bez problémů si dovolil přebírat i hbitého Halperina.

Jenže to už tu jsou dva hloupé a slepené fauly Wilsona proti zakládanému protiútoku a jediný silný střelec týmu má tak rázem tři osobní chyby.

Poločas 33-32 mohl být nadějnou zvěstí pro zbylých 20 minut zápasu, jehož výrazným rysem byly pískané útočné fauly: ve clonách, při postupu zády ke koši i jinde. Kupříkladu Lichoděj si při pokusu o postup zády ke koši odhodil Pumprlu takovým způsobem, že to navozovalo dojem až nezdravé přezíravosti. A právě Pumprla byl takto v zápase seslán na podlahu několikrát.



Ve třetí části se Nymburku začala trhat půda pod nohama. Po dalších chybách musel znovu dolů Lawrence. Po 26 minutách si připsal 4. faul Wilson. Pumprlovi se nedařily jeho operace kolem koše. A vyšší kosmickou rychlost zařadil na straně domácích především Beverley. Nejdřív provedl "ankle breaker" (nepřeložitelné) Lenzlymu a pak protančil do koše i kolem vypomáhajícího Bendy.

Až do konce třetí čtvrtky Nymburk nicméně přes všechny obtíže v útoku vždy ještě dokázal najít někoho s odpovědí a stále se držel zuby nehty. Až v té čtvrté už síly na tuto náročnou činnost začaly docházet. Najednou se vše začalo sypat a na tým dopadaly morové rány. Jeden útočný faul, druhý útočný faul, Beverleyho akce s faulem, v daný moment neúspěšně fungující zóna, pátý faul týmu a vyfaulovaný Lawrence už po dvou minutách. A další a další ztráty proti drtivému presu domácích.

Náskok v mžiku ujel na minus 11 a hosté neměli útočně nabídnout dost na to, aby se ještě mohli pokusit o návrat. A tak přišel čas i na první VTB trojku mladíka Vyorala, který ji glosoval slovy: "Bude drahá." V závěru už domácí kotel vyvolával své hrdiny skandováním "Mo-lod-ci, Mo-lod-ci".


Petr Hamták