Povedenou partičku Knicks z 80. let vyšetřovala FBI a ocitla se i v knize. Důvod? Ovlivňování zápasů i kokain

23.10.2013 - Redakce
počet přečtení: 1733
vytvořeno 23.10.2013, upraveno 23.10.2013

ZAJÍMAVOST   V zámoří vzbudila zájem kniha Briana Tuohyho "Ukradené zápasy: Sportovní sázení, ovlivňování utkání a FBI", jež s využitím dokumentů FBI popisuje případ, kdy několik hráčů New York Knicks bylo v 80. letech údajně zapleteno do skandálu s ovlivňováním zápasů. Ten se měl týkat i jednoho významného drogového dealera.

V zámoří vzbudila zájem kniha Briana Tuohyho "Ukradené zápasy: Sportovní sázení, ovlivňování utkání a FBI", jež s využitím dokumentů FBI popisuje případ, kdy několik hráčů New York Knicks bylo v 80. letech údajně zapleteno do skandálu s ovlivňováním zápasů. Ten se měl týkat i jednoho významného drogového dealera.   

Podle autora FBI zřejmě získala velmi důvěryhodné informace o tom, že tři hráči Knicks například úmyslně nedávali tolik bodů, aby vyhověli svému dodavateli kokainu, který měl mít na výsledcích své zájmy.

Jistý informátor měl FBI sdělit, že tento (nejmenovaný) dealer (mělo jít o jednoho z největších dealerů na východním pobřeží Států) navýšil během března 1982 průměrnou sázku na zápas z do té doby běžných 300 až na 10.000 dolarů a v drtivé většině případů byl jeho "tip" úspěšný.   

Údajně měl získávat interní informace zevnitř klubu, například o zraněních a absencích, které běžně nejsou kluby odkrývány. A jeho zdroji měli být nejmenovaní hráči týmu Knicks.

Podle autora knihy, který cituje z dokumentů FBI, zdroje Federálního úřadu pro vyšetřování uvedly, že daní hráči nedostávali za poskytované informace peníze, ale dělali to "jen" jako laskavost svému dealerovi. Šlo zejména o informace o dění v týmu.    

Jak píše Tuohy, v dalším průběhu sezony informátor FBI podezříval hráče Knicks i z toho, že sázeli na porážku ve svých zápasech. V případě některých utkání v závěru sezony mělo jít i o velmi vysoké sázky a New York tyto duely také prohrál nebo nedosáhl na určitý bodový rozdíl, když sázka byla nikoli jen na prostou porážku, ale na rozdíl ve skore.

Tuohy ve své knize nicméně dodává, že navzdory všem těmto indiciím a několikaletému vyšetřování nikdy nebylo vzneseno konkrétní obvinění, a to kvůli nedostatku konkrétních důkazů a doznání.    

Jak by se dalo očekávat, klub se ke knize i celému případu odmítl jakkoli vyjádřit.

Newyorský tým v sezoně 1981/82 dosáhl bilance 33-49, přičemž v závěru sezony to bylo 4-14 a z posledních devíti utkání celek zapsal porážku hned v osmi.

Jeho tehdejší top skórer Micheal Ray Richardson, čtyřnásobný účastník All-Star, který dostal v roce 1986 doživotní distanc za porušování protidrogových regulí ligy, neboť byl několik let závislý na kokainu, podle New York Postu jakékoli zapojení do sázkařského skandálu popřel.    

"Hell, no!", Do prd..., tohle nikdy!
Tak zněla jednoznačná reakce 58letého Richardsona při otázce novináře Postu na úmyslné porážky.

Úplnou pravdu se tak už zřejmě nikdy nikdo nedozví.




-trh-