Point guard "na půl úvazku" Welsch odtajnil důvody konce v Charleroi. A chce být u průniku do Euroligy

22.10.2012 - Redakce
počet přečtení: 2037
vytvořeno 22.10.2012, upraveno 22.10.2012



22.11. Nikdy neříkej nikdy! O platnosti tohoto rčení se čerstvě přesvědčil i křídelník Jiří Welsch. Sám to dnes přiznal, když připomněl svá spíše negativní stanoviska z minulosti, týkající se možného návratu do české kotliny. A proto i nyní, po podpisu dvouleté smlouvy s ČEZ Basketball Nymburk dodal, že nevylučuje budoucí odchod do zahraničí. Ihned však dodal, že českému hegemonovi se neupsal s vidinou toho, aby někdy později vyrazil znovu do cizích krajin. Zdá se tedy, že jeho návrat po 12 letech ve Slovinsku, USA, Španělsku a Belgii je definitivní. Především sportovní návrat, je nutné dodat.

22.11. Nikdy neříkej nikdy! O platnosti tohoto rčení se čerstvě přesvědčil i křídelník Jiří Welsch. Sám to dnes přiznal, když připomněl svá spíše negativní stanoviska z minulosti, týkající se možného návratu do české kotliny.  A proto i nyní, po podpisu dvouleté smlouvy s ČEZ Basketball Nymburk dodal, že nevylučuje budoucí odchod do zahraničí. Ihned však dodal, že českému hegemonovi se neupsal s vidinou toho, aby někdy později vyrazil znovu do cizích krajin. Zdá se tedy, že jeho návrat po 12 letech ve Slovinsku, USA, Španělsku a Belgii je definitivní. Především sportovní návrat, je nutné dodat.

Reprezentační lídr se totiž domů v pravém slova smyslu vrací jen zhruba napůl. Osobní zázemí zanechal ve svém domě v Malaze, kterého se zbavovat nechystá. A po dobu angažmá u Labe bude holický rodák bydlet buď v Nymburce, nebo v nedalekých Poděbradech.

"Doma jsem ale samozřejmě pořád i v Čechách, vyrůstal jsem tu, hrál, mám tu i kamarády a známé," dodal křídelník při dnešním oficiálním představování v nymburském dresu.

Jeho příchod do nejlepšího tuzemského klubu byl téměř bleskem z čistého nebe. Náznakové záblesky už ovšem proběhly o něco dřív.

Welsch přiznal, že při úvahách o návratu do Česka byly ve hře jen dva kluby. Sportovní hledisko a vidina Euroligy hovořily pro Nymburk a šanci prý mohly mít i Pardubice, kde s velkým basketbalem Jiří začínal.  S jejich novým generálním manažerem Martinem Markem, který je jeho dobrým kamarádem, si při neformálním setkání i promluvil, ale jednáním to nazvat nechtěl.



O možnosti přijít v budoucnu do Nymburka poprvé hovořil v červnu se sportovním ředitelem Michalem Ježdíkem, který Welsche vedl ve Spartě a později i v reprezentaci.  "Měl jsem ale stále ještě na rok smlouvu v Charleroi," připomíná křídlo. "Pak ale v obou klubech došlo k nějakým změnám a po dvou měsících jsem se ocitl tady. A jsem za to rád."     

Akutní potřeba Středočechů obsadit silným hráčem pozici 2 byla zřejmá. Welsch navíc bude alternovat i na rozehře, s čímž má nyní bohatší zkušenosti jak z reprezentace, tak z Charleroi, kde na této pozici musel několik měsíců fungovat při zranění klasických rozehrávačů.

Co se však přihodilo v klubu úřadujících belgických vicemistrů a naposledy i účastníků Euroligy?

"V klubu jsem měl smlouvu na jeden rok s roční opcí pro tuto sezonu. Ta už v létě normálně vstoupila v platnost, ale při značném zhoršení ekonomické situace klubu mi vedení řeklo, že už o moje služby nemá zájem. Pak zase řekli, že mají, ale za jiných podmínek. Měsíc jsme hledali kompromis, ale na žádném jsme se neshodli. Takže jsem měl možnost jít k arbitráži a o naplnění své smlouvy se soudit, nebo odejít s nějakým odstupným jinam. A v té situaci se naskytla možnost přestoupit do Nymburka," osvětlil své perné léto Welsch, podle nějž jiné kluby ve hře nebyly.

Angažmá v Nymburce označil za novou výzvu a motivaci. "Po 12 letech v pozici cizince jsem nabyl pocitu, že bych ještě pár sezon chtěl odehrát v Česku. Nymburk má navíc evropské renomé, chce usilovat o Euroligu a u toho bych byl rád."    

Ve Welschově příchodu hrál nemalou roli Michal Ježdík.  "Ulehčilo to moji komunikaci s klubem, ale nebyl to ten rozhodující faktor," upřesňuje Welsch, který si s koučem Ronenem Ginzburgem poprvé promluvil až během setkání s novináři.

Podle sportovního ředitele Ježdíka k finální dohodě došlo velmi rychle. Dodal, že při Welschových zkušenostech a schopnostech na něj bude naloženo větší břímě odpovědnosti. Pomoct by tak měl na doskoku, s přechodem do útoku, ale také při obranných rotacích, kde bude moct krýt soupeře na pozici 1 až 4.

Ježdík při srovnání akvizic dvou hráčů se zkušeností z NBA, tedy Zídka a Welsche, vedle shod v tom, že oba měli leccos odehráno v Eurolize a dokázali být lídry, našel i dvě odlišnosti, a to menší opotřebenost Welsche a také jeho využitelnost při bránění na více pozicích.

Pokud jde o nutnost nasazování na rozehrávku, kde mistra nyní tlačí bota, vidí Welsch sám situaci takto:

"Pro mě to není problém, jsem schopen pozici jedna zvládnout. Těžko by to mohlo být na "plný úvazek", ale částečné zapojení problémem nebude."  

Welsch, který se představil s dresem číslo 6 a po loňském krátkém omlazovacím sestřihu s opět bujnější kšticí, již mu na improvizovaném tréninku obepínala široká černá čelenka, se po eurokvalifikaci připravoval individuálně  v Malaze, kde se zaměřoval i na kondici. Naopak herní přípravu s týmem od doby s repre neměl. "Snad se do toho teď rychle dostanu," doufá.

První fanoušci, kteří by ho měli vidět v akci - pokud se podaří včas získat výstupní list z Charleroi -, budou ti levičtí. Kdyby se administrativa zpozdila, zažijí jeho obnovenou premiéru v NBL až v pátek v Opavě. A první domácí představení by mělo být v neděli v utkání VTB ligy.
   

 
 Petr Hamták