Letošní ročník nejvyšší mužské soutěže se brzy překlene do své druhé poloviny. Takový mezník si přímo říká o rekapitulaci a zhodnocení... Nahlédli jsme tedy do říše statistik a o ta nejzajímavější čísla se s vámi podělíme. Dnes se zaměříme na údaje divácky nejatraktivnější - statistiky jednotlivých hráčů.
1. Průměrná validita na zápas:
-
Myles McKay (USK) 25,64
-
Tremaine Ford (USK) 20,10
-
Stephen Castleberry (Poděbrady) 20,05
Nejlepší Čech: Aleš Chán (Prostějov) 19,14
Ukazatel užitečnosti dlí pod nadvládou amerických hráčů USK. Je patrné, že kouč Scalabroni dokázal využít svých zaoceánských kontaktů a přivedl do svého týmu před sezónou skutečné lídry. Rozehrávač McKay je jednou z nejvýraznějších postav celé soutěže, v celku USK plně využívá důvěry trenéra i spoluhráčů a povětšinou se jim za podporu revanšuje fantastickými výkony (krom nastřílených bodů přidává i doskoky nebo asistence). Řečeno v jeho rodném jazyce: "He is a mcKEY player of USK"! Další v pořadí (Ford, Castleberry a Aleš Chán) jsou na rozdíl od americké lasice báječnými pivoty, kteří své plusové body získávají zejména za vysokou úspěšnost střelby a velké porce doskoků.
-
Průměr bodů na zápas:
-
Myles McKay (USK) 24,59
-
Wiliam Hatcher (Děčín) 17,14
-
Boris Meno (Brno) 16, 95
Nejlepší Čech: Marek Stuchlý (Ostrava) 15,95
Opět stejné jméno na vrcholu, tentokráte s ještě větším náskokem. Podobný bodový průměr si v české lize posledních let byli schopni udržet snad jen Ashante Johnson při své první sezóně a Pavel Miloš v dobách svého řádění v dresu Sparty. Je sice pravdou, že McKay občas příliš podlehne svodům individualismu, na druhou stranu právě i to vypovídá o jeho kvalitách. Nevěříte? Pojďme na to s jednoduchou logikou: tvrzení a) McKay hraje na sílu. Tvrzení b) McKay hraje na sebe. Co z toho plyne? Přeci, že on sám = síla... Za Mylesem okupuje druhou pozici jiný výtečný playmaker - Wiliam Hatcher, třetí je pak podkošový kat Boris Meno. Za výraznou zmínku stojí pozice nejproduktivnějšího Čecha, která patří letos pětatřicetiletému Markovi Stuchlému! Jak vidno, Markovi zatím svaly a střelecká ruka rozhodně nestuchly...
-
Doskoky na zápas:
-
Tremaine Ford (USK) 11,19
-
Boris Meno (Brno) 9,14
-
Stephen Castleberry (Poděbrady) 8,86
Nejlepší Čech: Aleš Chán (Prostějov) 7,45
Statistika doskočených míčů má také jednoznačného lídra: Tremaine Ford je jediným hráčem Mattoni NBL, jenž si průměrně připisuje dvouciferný počet odražených balónů. Vévodí celému pelotonu pivotmanů jak v obranných (7,19/zápas), tak v útočných (4,00/zápas) doskocích. Následuje brněnský Boris Meno a muž, jehož příjmení odkazuje k neznámému druhu bobulovitého ovoce rostoucímu v okolí hradů.
-
Asistence na zápas:
-
Eugene Lawrence (Prostějov) 5,05
-
Levell Sanders (Nový Jičín) 4,73
-
Mike Mitchell (Ostrava) 4,36
Nejlepší Čech: Michal Čarnecký (Opava) 4,24
Ani statistika asistencí nevnesla mezi první tři příčky trochu domácího větříku. Na výsluní se hřeje prostějovský Eugene Lawrence, jehož letošním rekordem je 11 finálních přihrávek z říjnového duelu s Děčínem. Za Lawrencem následují stálice tuzemských palubovek - Levell Sanders a Mike Mitchell. V silné konkurenci kvalitních zahraničních rozehrávačů oceňme čtvrtou pozici Michala Čarneckého.
5. Získané míče na zápas
1. Mike Mitchell (Ostrava) 2,45
2. Eugene Lawrence (Prostějov) 2,43
3. Jakub Šiřina (Opava) 2,33
Ostravský ďáblík Mike po "bronzu" v asistencích přidává "zlato" ze statistiky získaných míčů. Rychlost paží i nohou a bystrý úsudek dělají z rozehrávače Nové Huti jednoho z nejnepříjemnějších obránců v lize. Hrát na Mike Mitchella je pro soupeře často cestou do pekel (ne nadarmo je anglický výraz pro peklo "hell" v basketbalistově jméně obsažen). Jen v těsném závěsu se drží vzpomínaný nahrávač Lawrence, s potěšením pak sledujeme zástupce českého basketbalu na třetím místě. Jakub Šiřina chytá svoji šanci v Opavě stále razantněji, jeho entuziasmus při hře resultuje v toto výtečné umístění.
6. Střelba trestných hodů (%):
1. Arthur Lee (Nymburk) 97,9 (47/46)
2. Levell Sanders (Nový Jičín) 96,2 (53/51)
3. Michal Palát (Ostrava) 95,2 (21/20)
Nyní se dostáváme k mužům pevných nervů, dobrého zraku a maximálního citu pro míč. Řeč je pochopitelně o mistrech řemesla střeleckého. Co se trestných hodů týká, první dvě pozice jsou obsazeny dvěma vyhlášenými ostrostřelci s nepřeberným množstvím zkušeností - Atrhur Lee a Levell Sanders letos dohromady minuli zanedbatelné tři (!) šestky z celkového počtu sta střel. Třetí "flek" ovšem připadnul osobě věru nečekané. Brzy dvacetiletý Michal Palát potvrzuje v Mattoni NBL pověst výborného střelce, jež ho předcházela z mládežnických kategorií, a přestože má na svém kontě výrazně méně pokusů než dvojice Američanů, i jeho počínání zasluhuje veliké uznání.
7. Střelba trojek (%, minimum 20 pokusů):
1. Ladislav Sokolovský (Nymburk) 49,2 (59/29)
2. Robert Skibniewski (Prostějov) 49,1 (57/28)
3. Luděk Jurečka (Nový Jičín) 48,7 (39/19)
Trojkařům vévodí další "klasik" - Ladislav Sokolovský nepotřebuje při střelbě odskok Kobeho Bryanta ani uchopení míče půl metru nad hlavou Zydrunase Ilgauskase, a přesto je nejlepší. Ať už číhá nenápadně v rohu hřiště, anebo střílí metr za vrcholem tříbodového oblouku, jeho pokus bývá téměř v polovině případů úspěšný. Obsazení druhého a třetího místa je možná trochu překvapivé: Robert Skibniewski je slušný střelec, ovšem v letošní sezóně pálí doslova s přesností Limonádového Joea (Skibniewského zlepšení: loni za tři body 80/24, letos 57/28). Luděk Jurečka je trojkařsky dlouhodobě nad bájnou hranicí čtyřiceti procent (loni 48,9%), ovšem zase není v našlapaném kádru Nového Jičína příliš výraznou individualitou.
8. Střelba z pole celkem (%, minimum 30 pokusů):
1. Philip Ricci (Nymburk) 66,9 (124/83)
2. Petr Benda (Nymburk) 62,5 (144/90)
3. Pavel Pumprla (Nymburk) 62,1 (95/59)
Příznivci pivotmanů si mohou oddychnout, natrefí na své oblíbence i v jedné ze střeleckých kategorií. Závěrem totiž pohlédneme na úspěšnost střelby celkově (neboli dvoubodové střely i trojky dohoromady). Osmá tabulka našeho přehledu se chvěje pod nátlakem nymburských basketbalistů; zástupci mistrovského celku se vměstnali na první tři příčky. Dominuje Philip Ricci následovaný Petrem Bendou. Hegemonii podkošových hráčů, jež je utužena čtvrtým místem Aleše Chána (lídrem v počtu smečovaných košů) a pátým Stephena Castleberryho, narušuje třetí Pavel Pumprla.
Na úplný konec musíme zmínit novojičínského Romana Medka, který se kvůli nízkému počtu střeleckých pokusů do našich statistik nevešel, ovšem ze svého "mála" dokázal vytěžit takřka "maximum". Míč z jeho ruky je košem přitahován podobně, jako když se vosy slétají na medek: Roman doposud proměnil 13 z 18 střel z pole, v čemž je ukryto i 7 úspěšných trojek z 10 pokusů.