Patálie nevinných bratří Jordanových

24.01.2010 - Redakce
počet přečtení: 2290
vytvořeno 24.01.2010, upraveno 24.01.2010

Nosit na zádech stigma a břemeno s nápisem "Jsem synem Michaela Jordana" je jedním z těch vůbec nejtěžších údělů. Dvacetiletý Jeffrey, starší ze synů jedné z největších legend profesionálního sportu, to dobře ví. Autogramy rozdával už na základce...

 
Nosit na zádech stigma a břemeno s nápisem "Jsem synem Michaela Jordana" je jedním z těch vůbec nejtěžších údělů. Dvacetiletý Jeffrey, starší ze synů jedné z největších legend profesionálního sportu, to dobře ví.

Autogramy rozdával už na základce. Tři z jeho utkání v posledním roce střední školy se vysílala celostátně. Každý jeho krok je detailně sledován. Jeffovi (na snímku s číslem 13) však shůry nebyly darovány nůše otcova talentu a při 185 centimetrech výšky musel být na univerzitě Illinois, kde studuje psychologii, vděčný i za pozici střídajícího rozehrávače.

Ač mu prorokovali lepší vyhlídky do třetí sezony na škole, v červnu se rozhodl tým opustit a soustředit se jen na studium a budoucnost mimo basketbal. Jako druhák točil skromných 8 minut, jako nováček ještě o tři méně. Málokdy vůbec vystřelil a za dva roky nastřádal 58 bodů a 42 asistencí.
 
Přitom trenéry udivoval 120ticentimetrovým vertikálním výskokem a velmi slušnými dunkerskými schopnostmi.
 
Kouč Bruce Weber byl jeho odchodem víc než zaskočen, i když už během sezony o budoucnosti svého svěřence diskutoval s oběma rodiči. Jeden z Jeffových nejbližších kamarádů a soupeř na univerzitě Northwestern Michael Thompson, však jeho pohnutky chápal.
 
Lovci autogramů, nekonečné otázky na otce, lidi civějící na něj, kdekoliv se objevil, očekávání, jež nemohl naplnit. A zklamání zástupů, když viděly, že není nijak výjimečný. Kvůli většímu soukromí se ze studentské ubytovny radši odstěhoval do vlastního bytu. Na čas dokonce od basketbalu odešel k americkému fotbalu.
 
Když mu Weber během studia přiřknul právo na plné školné, kritici hned vyrazili do útoku, nechápajíc, proč by někdo takový školné potřeboval. A když se na zápase objevil otec, i dospělí muži se začali chovat jako pomatení puberťáci.
 
"Tohle všechno ho někdy hodně dostávalo dolů," poznamenal Thompson.

Sám Jeff říká: "Vždycky jsem chtěl být normální. Nechtěl jsem vůbec vyčnívat, takže když se na mě na střední zaměřila pozornost celostátního charakteru, nebyl jsem na to absolutně připravený."

"Je velmi tichý," dodal i trenér Bruce Weber.

Od otce se však Jeff "odstřihnout" docela nechtěl. Přestože jako číslo dresu si vybral 13 kvůli narození mámy Juanity a nechodí s vyholenou hlavou, na těle má vytetované známé tátovo logo a panorama Chicaga jako bonus.

Unáhlené rozhodnutí se Jeffreymu přes léto rozleželo v hlavě a z kraje podzimu se tak ohlásil v kanceláři basketbalového oddělení, aby poprosil o návrat. Trenér byl potěšen, i když nejdřív musel požádat o vyjádření zbytek týmu. To bylo pozitivní. 
 
"Vrátil jsem se, protože jsem to sám chtěl. A víc si teď i věřím," prohlásil Jeffrey.

Úvodní dva zápasy sezony ještě nemohl hrát, protože byl v trestu. V létě, kdy už nepočítal s návratem do týmu, se totiž zúčastnil turnaje, který nebyl v souladu s pravidly NCAA.

Pak už se ale mohl rozjet. Ač pořád téměř nestřílí a za 18 minut si připisuje jen 2 body, 2 doskoky a 2,5 asistence, cítí se podle všeho o moc líp než před tím.

Oba mladí Jordani plní v novinách i televizi pravidelně spousty prostoru. Mladší Marcus (na snímku v brýlích), narozený na Štědrý den, loni na podzim coby 18letý nováček na University of Central Florida svou věrností otcovým Nike botám způsobil škole, samozřejmě nikoliv cíleně, nemalou finanční újmu.  

UCF totiž dobíhá poslední rok exkluzivního pětiletého kontraktu v řádech milionů dolarů s konkurenčním Adidasem a jeho zástupci oznámili, že v této situaci firma další smlouvu se školou nepodepíše.  
 
Že by se někdo z rodiny Jordanů vzdal niků, si jde asi těžko představit. Zástupci školy navíc prý Marcusovi při lákání na univerzitu zaručili, že může zůstat u svých bot a s Adidasem že to vyřeší.
 
191 centimetrů vysoké křídlo se navíc hned ve svém prvním roce ukazuje ve velmi dobrém světle. Za 21 minut doručuje 7 bodů, je pátým střelcem týmu a připsalo si už i 23bodový zápas. A zdá se, že bude čím dál lepší...
 
Petr Hamták