Parní válec nabírá otáčky! V repríze velkého půlfinále světa pod ním skončily Bělorusky. A lvice valí dál!

21.06.2011 - Redakce
počet přečtení: 960
vytvořeno 21.06.2011, upraveno 21.06.2011

Nové lvice, vydání ME 2011, připomínají parní válec. První otáčky pomalejší, ale jak se jednou roztočí, drtí všechno, co jim přijde do cesty. A nejdou zastavit. Po základních skupinách plných šoků, kde se ukázalo, že na tomhle turnaji se může stát prakticky cokoliv, je čím dál zřejmější, že tahle skvadra má potenciál. Pořádný potenciál. A že když chce, nic není nemožné. Prvním záchytným bodem je prvenství v základní skupině bez jediné ztráty, což vedle českého týmu dokázalo už jen černohorské překvapení. Nikoliv Rusky, nikoliv Španělky, nikoliv Francouzky!

Nové lvice, vydání ME 2011, připomínají parní válec. První otáčky pomalejší, ale jak se jednou roztočí, drtí všechno, co jim přijde do cesty. A nejdou zastavit. Po základních skupinách plných šoků, kde se ukázalo, že na tomhle turnaji se může stát prakticky cokoliv, je čím dál zřejmější, že tahle skvadra má potenciál. Pořádný potenciál. A že když chce, nic není nemožné. Prvním záchytným bodem je prvenství v základní skupině bez jediné ztráty, což vedle českého týmu dokázalo už jen černohorské překvapení.  Nikoliv  Rusky, nikoliv Španělky, nikoliv Francouzky!      

České doskakovací automaty, s průměrem bezmála padesátky sebraných míčů, v posledním zápase skupiny B, označovaném jako Game of the Day celého ME, tedy Šlágr dne, byly téměř celý první poločas vůči Běloruskám zcela nemilosrdné. A i když se po změně stran skvěle rozjetá repríza semifinále MS začala nepříjemně zadrhávat, noví lídři lví party, k jejichž povstání vyzýval před turnajem kouč Blažek, nakonec nedopustili, aby výhra proklouzla mezi prsty, což by zanechalo na psychice týmu nepěkné stopy.  

"Věděli jsme, že musíme mít silný vstup do zápasu, což se nám i povedlo. Druhá důležitá věc byla obrana a ta nám také utkání vyhrála," těšilo splnění mise a triumf 67-62 Lubora Blažka.

Po 4 bodech proti Britkám bylo téměř jasné, že další podobný propad snajperka od Boha Vítečková rázně zamítne a 10 body za prvních 280 vteřin duelu nejvíc přispěla k velkému vstupu a vedení 14-5. Už tam byla i trojka do obličeje obránkyně a s podporou Elhotové, jež desítky dosáhla i pomocí harlemovského crossoveru na startu druhé čtvrtky, tým vyšplhal k až šokujícímu náskoku 23-9.



Zcela vykolejené Bělorusky nechápaly, co se děje. Jejich od MS prakticky nezměněný celek měl přece proti zpola nové sestavě soupeře mít navrch. Jenže neměl. Češky v obraně předváděly koncert týmové výpomoci, zdvojování, bloků a doskoků. Protivníkovi povolovaly většinou jen pokusy z dálky nebo v nouzi (trojky do půle 14/2). A ten se uvrhoval do ještě větších problémů i zahozenými tutovkami zpod koše.

V útoku dováděly vítězky akce tam, kam chtěly. Soka srážely i útočnými doskoky a z podávek mezi pivotkami Burgrovou a Kulichovou na mikroprostoru uvnitř půlkruhu pod košem to vypadalo, že si ze soupeřek tropí fóry.    

Dokonce i ztrát bylo zprvu jako šafránu. A kouč Blažek na lavičce chtěl kout žhavé železo, když své ženy upozorňoval na nutnost využití pomalého návratu soupeře do obrany.

Od šesté minuty se však začal roztáčet festival ztrát, kterých do poločasu přišlo deset a plná polovina měla podpis Evy Vítečkové. Ta se na ni až nezvykle pouštěla do tvorby hry a její přihrávky hned třikrát nenašly cíl. V přestávce však vyhlásila "stop stav" a od té doby nechybovala už ani jednou.

Na straně minusů mohly potenciálně být i tři fauly rozehrávačky Bartoňové, jdoucí na vrub nezkušnosti. Jinak však 21letá playmakerka USK číselně většinou převyšuje svou o tucet let zkušenější kolegyni Bortelovou. Ač hrává v průměru o pět minut míň a bodově o kousek zaostává, její průměrný poměr asistencí a ztrát je 3,7/1,7 proti 3/3,7 kapitánky týmu.

Lvice v poločase držel doskok (24-15), trojky (7/4), 24 bodů dua Vítečková (14) a Elhotová a skvostná obrana (skore 39-26). Naopak je srážely ztráty a jen dvakrát se podívaly na čáru trestných hodů.

Jenže v přestávce se Bělorusky oklepaly, začaly sypat do obroučky trojky z až příliš volných pozic a naopak u lvic výrazně upadla intenzita obrany i obranného doskoku a také souhra v útoku, kde stále víc drhla organizace a proti non stop vysunutému zónovému presinku už i zahájení akcí.

Česká defenziva zapomínala vypomáhat na nájezdy a symbolickou byla situace, kdy zkušené duo Vítečková - Veselá uvolnilo v rohu výhodné zdvojení Levčenky až tak, že soupeřka po lajně utekla do koše.

Češky byla najednou rády za každý vydřený koš a Bělorusky se v úvodu poslední čtvrtky přiblížily  na dosah pouhých dvou bodů. To se vůbec nelíbilo kapitánce Bortelové, jež na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny doručila dvě důležité trojky.

Statický útok týmu, těžké přihrávky, nouzové střely a viditelný strach neudělat chybu však nevěstily nic dobrého.

Po opět nebráněné trojkové trefě Lichartovič na 59-57 necelých pět minut před koncem však vzala zodpovědnost do svých rukou Elhotová, druhá nej skórerka celého šampionátu.

Únikem si vyžádala nesportovní faul obránkyně, proměnila obě šestky, na něž Vítečková navázala taneční otočkou a svým druhým a posledním košem druhé půlky. Čtyři minuty do konce tak Češky vedly o šest.

Do koncovky přišla na hřiště Bortelová, která dlouhým pasem přes celý presink našla Elhotovu až pod košem. A zanedlouho křídlo USK pro změnu našlo v šestce Kulichovou, zakončující na 67-60. Ač dvě a půl minuty do konce šlo o poslední české body, ztráty a těžké střely soupeře spolu s takticky hranými dlouhými útoky přinesly konečný triumf.

Lvice končily s 41 doskoky proti 30 Bělorusek, se 17 ztrátami (Bělorusky 12), bilancí šestek 8/6 (20/14) a trojek 16/7 (25/6). Nejlépe střílely Elhotová (19), Vítečková (18) a Kulichová (10) s Bortelovou (10).

Soupeř měl jen dvě desetibodové ženy: Snytsinu a Levčenku, která přidala i 12 doskoků. Do půle však měla titěrné tři body a jako lídr týmu končila zápas na pouhých šesti pokusech z pole.


Petr Hamták