21.09.2013 - Redakce
počet přečtení: 1880
vytvořeno 21.09.2013, upraveno 21.09.2013
DETAILY SEMIFINÁLE 2 NA ME To zdaleka nejzajímavější v dosud nejhitovějším duelu celého šampionátu se muselo odehrát mimo hřiště. V šatně galského kohouta v útrobách areny Stožice, v poločase druhého semifinále mistrovství Evropy. Muselo se strašně křičet a musela padat hodně ostrá slova. A když se na konci přestávky dveře šatny znovu otevřely, vyrazil z nich docela jiný tým. Tým gladiátorů, tým wrestlerů, tým válečníků. Tým, který se styděl za strašidelné představení prvních dvaceti minut. Tým, který chtěl tuto pohanu smýt.
To zdaleka nejzajímavější v dosud nejhitovějším duelu celého šampionátu se muselo odehrát mimo hřiště. V šatně galského kohouta v útrobách areny Stožice, v poločase druhého semifinále mistrovství Evropy. Muselo se strašně křičet a musela padat hodně ostrá slova. A když se na konci přestávky dveře šatny znovu otevřely, vyrazil z nich docela jiný tým. Tým gladiátorů, tým wrestlerů, tým válečníků. Tým, který se styděl za strašidelné představení prvních dvaceti minut. Tým, který chtěl tuto pohanu smýt.
Fracouzskému celku, a především jeho lídrům, leželi španělští dominátoři, kteří je v posledních letech poráželi ve všech důležitých zápasech, v žaludku jako nikdo jiný. Další a další pokoření jim už konečně jednou chtěli vrátit. Jenže s letošní, pod košem brutálně oslabenou sestavou, to na velkou vendetu vůbec nevypadalo.
Francouzi na ME měli kliku na velmi schůdnou základní i osmifinálovou skupinu. Dokonce prohráli svůj úvodní duel na turnaji s Němci a až do čtvrtfinále nezdolali žádný skutečně silný tým. Čtvrtfinále se Slovinci, kde se jejich úspěch nečekal, však pro ně turnaj zlomilo.
Jenže mohl je Tony Parker protáhnout skoro sám i přes španělské obhájce?
Zejména druhá část první půlky dávala přesvědčivou odpověď: Ani náhodou!
Dokud tým těžil z aktivity Parkera (bránící se s Rubiem a Llullem), který sám remízoval proti Španělům za prvních pět minut 8-8, ještě galský kohout s dechem stačil. Tahounovi San Antonia za úvodní čtvrtinu patřilo 10 ze 14 bodů celku a také 12 za vyrovnaného stavu 18-18. Jenže vzápětí si šel odfouknout, a protože už nějakou dobu nebyl na hřišti ani druhý střelec týmu Batum (v zápase byl v útoku nicméně nepotřebný s 3 body za 23 minut) a další kolega z NBA Diaw to měl z pole do půle 7/1, utekli Španělé šňůrou 13-0 až na 31-18. A s tím ani tento velký dirigent už do půlky nic nesvedl.
Zbytek jeho týmu se v katastrofické první půlce (20-34) zmohl na pouhopouhých 6 bodů. Střely mířily do desky nebo totálně mimo obruč, míče hráčům padaly z rukou (11 ztrát za poločas, soupeř 8), nikdo ze super skokanů se neprosadil ani pod košem a útočné doskoky 5-1 nemohly mnoho zachránit. Zoufalý Parker už se ke konci poločasu pouštěl do neřešitelných situací a marně si od sudích žádal obráncův faul. Francouzi byli zralí na ručník a nezaujatý fanoušek už zlomil nad jasně se vyvíjejícím zápasem hůl.
Vždyť Parkerova skvadra za 20 minut nedala ani jednu trojku z 8 pokusů (soupeř 8/3) a nedostala se prakticky ani na trestnou čáru (TH 1/0, soupeř 8/7).
Španělé neexcelovali v útoku, protože aspoň obrana Francie byla solidní a snažila se různými obránci a výpomocemi zastavit především centra Gasola (do půle 8 bodů). Přesto 34 bodů i díky třem trojkám v druhé čtvrtině při vlastní velmi kvalitní defenzivě bohatě stačilo. Svá míčová kouzla opět rozjel playmaker Rodriguez, kterého by po kariéře měli okamžitě angažovat Harlem Globetrotters, neboť má zřejmě nejrychlejší ruce na tomhle mistrovství.
Po návratu ze šaten se však stalo něco, na co budou vzpomínat všichni, kdo u toho byli, nebo to viděli aspoň v televizi. A protože to stálo tolik fyzických sil i tun emocí, nebylo by divu, kdyby galskému kohoutu už na finále mnoho v tanku nezbylo.
Jen druhý poločas začal, schytal to při boji o míč na zemi Gasol, který si musel jít nechat na lavičku ošetřit rameno. A pak to šlo co druhý útok obhájců - nájezd, srážka a za košem se válející Španěl s rukama většinou marně gestikulujícíma směrem k rozhodčím. Někdy se pískalo a důležitým Francouzům pak přibývaly fauly, ale ještě častěji byly situace pouštěné, byť o kontakt šlo slušný. Sudí leccos nechávali být a možná se sami bavili nad tím, jaké olbřímí úsilí galský kohout do hry vkládal a jak se prorubával zápasem zpět.
Pokud se v zámoří díval na druhou půlku Bill Laimbeer, největší řezník z proslulé detroitské mord party, musel mít z nových euro Bad Boys upřímnou radost.
Každé tři minuty se některý z obhájců titulu musel na lavičce nechat ošetřovat a nechápavě při tom kroutil hlavou. Llull ve cloně narazil do "stromu", složil se na zem, ale nic se nedělo. Claver byl sražen při obranném doskoku, rozhlížel se udiveně kolem, ale nic se nedělo. Rubio po jednom nájezdu skončil také za košem, a když se po chvíli vrátil do obrany, vyvolal frustračním faulem přerušení hry, aby mohl sudím aspoň ukázat, jak soupeř zvedl loket příliš vysoko.
Sám nehrál dobrý zápas. Od tohoto momentu už nebyl moc využitý a končil s 2 body, 1 asistencí a 4 ztrátami za pouhých 15 minut. Rozhodně se neukázal jako kluk do nepohody. To ale málokdo ze Španělů - kromě Gasola, Fernandeze (17) a Rodrigueze (11 a 9 asistencí), který se ovšem přes dobré momenty zároveň podílel na zpackaném závěru, se nikdo nedostal přes 6 bodů.
Navíc i ti nejlepší měli hodně těžký život. Gasol (19 bodů, 7F+, TH 11/9) byl od třetí čtvrtky ořezávaný jako píšťalka, obránci se po něm plazili, skákali do přihrávek na něj jako o život a donutili jej za jeho 41 minut k 6 ztrátám.
Otázka však byla, zda fyzické úsilí bez herní a především střelecké nadstavby bude stačit.
Nestačilo by, jenže Francouzi přidali ještě jeden nečekaný trumf - trojky, kterých do tohoto zápasu dávali jen 5 na utkání. V čase 23:12 zcela překvapivý druhý střelec týmu v zápase Diot umístil do obruče první francouzskou ránu zpoza oblouku (z 10. pokusu). A vypustil tím Džina z lahve. Znovu on hodně divokým pokusem a pak i Gelabale a Parker trefili další tři za sebou a v 28. minutě byl rázem deficit jen 41-44. Francouzi - i díky spuštění zóny v obraně a ztrátám Španělů - byli zpátky!
I po dalších trojkách však byl francouzský tým stále o pár bodů pozadu. Rodriguez se i při těsném skore nebál poslat už třetí úspěšný alley-oop made in Real na Fernandeze, nicméně Batum 8. trojkou týmu z posledních 10 pokusů poté snížil na 61-59 a Parker 9. trojkou už otáčel na 64-63.
A byla tu první koncovka: Francouz Ajinca jednou šestkou v čase 39:20 vyrovnal na 65-65. Rodriguez vzápětí neproměnil nájezd (už před tím Fernandez minul trojku) a po bloku na Parkera nedal v čase 39:56 trojku ani Španěl Calderon, v zápase rovněž neviditelný (trojky 4/0, 4 body). Dopich Clavera nedoletěl k obroučce a šlo se do prodloužení.
V něm se oba už vyčerpané týmy předháněly v šílenosti řešení útoků a dlouho tak jedinýmy body byly šestky Gasola na 67-65. Ajinca srovnal zpod koše až po 3 a půl minutách.
Španělé za první 4 minuty spáchali 4 ztráty (v zápase 18), z toho dvakrát nestihli vystřelit. A po driblérské chybě Gasola získal faul Parker, který ze šestek poslal tým na 69-67. Claver vzápětí vypálil nouzovou trojku a opět faulovaný Parker zvýšil na 71-67.
Rodriguez ovšem prosvištěl hřištěm na 69-71 a po hrůzné chybě Francie při výhozu mohli Španělé srovnat, jenže Rodriguez neproměnil pokus za dva body a 23 vteřin před koncem už Španělé museli faulovat. Hrdina této koncovky Diot proměnil obě šestky na 73-69 a po dalším průletu Rodrigueze (s faulem) na 72-73 z trestné čáry nezavahál Diot znovu. Upravil tak na konečných 75-72.
V posledním útoku Rodriguez minul volnou dvojku ze 3 metrů, a i když Španělé měli ještě vhazování, dostali se už jen k desperátní trojce Gasola. A v kulise 9000 fanoušků propukla nespoutaná extáze radosti galského kohouta, který v repríze finále zpřed dvou let splatil vše - a velmi bolestivě - i s úroky.
Tak skončila, už čtvrtou porážkou z 10 zápasů, pouť obhájců trofeje na slovinském turnaji, který mohl vyhrát ledaskdo. S Litevci nepočítali ani u nich doma. Francouzi byli zásadně oslabení a až do čtvrtfinále neskolili silného soupeře, přesto si to právě tyto dva celky rozdají o titul.
Francouze v semifinále vedl 32 body Parker (z pole 19/11, 11F+, TH 9/8, 1 faul, 1 asistence, 5 ztrát za 37 minut), který podle všeho dorazí do kempu Spurs jako chodící mrtvola. 10 bodů přihodil Diot, 8 Diaw a 7 Gelabale.
Francouzi udrželi ztráty na 15, nakonec dali víc trojek (21/9, z toho v posledních 25 minutách 13/9, Španělé 22/7), o jednu víc i dvojek, jen v šestkách byli o pět lepší Španělé.
"Jsem na nás tak hrdý! Zlepšovali jsme se teď rok za rokem. Dřív jsme s nimi prohrávali o 20, později o 10 a ještě později v posledních vteřinách. Teď jsme je konečně porazili," pravil Boris Diaw. "Tak moc jsme po tomhle toužili, tak moc. O tomhle zápase jsme snili tak dlouho," dodal v ještě větších emocích Johan Petro.
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz