Přišli Španělé o finále snů? Vypustí Brazílii? Hrdinou Ponkrašov i chytrý asistent. A co je nej slabina USA?

06.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 2592
vytvořeno 06.08.2012, upraveno 06.08.2012



6.8. LONDÝNSKÉ OZVĚNY
  Zpackali si Španělé lehkovážným přístupem v duelu s Ruskem svou cestu do olympijského finále proti americkým superhvězdám? Dost možná ano. Po porážce 74-77 totiž už nemohou skupinu B vyhrát a visí nad nimi smrtící hrozba druhého místa, jež by je nejenže poslalo ve čtvrtfinále na velesilnou Argentinu, ale v případě úspěchu už v semifinále na USA. A to tenhle Scariolův tým rozhodně neplánoval. Existuje však ještě jedna varianta, jak se tomuto děsivému scénáři vyhnout. A to prohrát dnes s Brazilci a jít do play-off až ze třetího místa. Proto bude tento zápas startující v 21 hodin tím dosud nejzajímavějším na celé olympiádě.

Zpackali si Španělé lehkovážným přístupem v duelu s Ruskem svou cestu do olympijského finále proti americkým superhvězdám? Dost možná ano. Po porážce 74-77 totiž už nemohou skupinu B vyhrát a visí nad nimi smrtící hrozba druhého místa, jež by je nejenže poslalo ve čtvrtfinále na velesilnou Argentinu, ale v případě úspěchu už v semifinále na USA. A to tenhle Scariolův tým rozhodně neplánoval. Existuje však ještě jedna varianta, jak se tomuto děsivému scénáři vyhnout. A to prohrát dnes s Brazilci a jít do play-off až ze třetího místa. Proto bude tento zápas startující v 21 hodin tím dosud nejzajímavějším na celé olympiádě.

Nikoliv Kirilenkův, ani Švedův, nýbrž fenomenální výkony 24bodového autora závěrečných šestek Fridzona, báječně přihrávajícího Ponkrašova a trojčícího Chryjapy byly mohutnými jiskrami, jež vedly k nečekanému triumfu Rusů v zápase 4. kola skupiny B, který pro ně začal apokalypticky 2-20.

S bilancí 4-0 už teď nemohou být ani při porážce od Australanů předstiženi.

"Je to super pocit, chtěli jsme hlavně skončit do třetího místa, abychom se ve čtvrtfinále vyhnuli USA," pochvaloval si kouč Ruska David Blatt, který už se může pomalu chystat na Litevce, na 99 procent čtvrtý tým skupiny A.



Rusko by se teď mohlo potkat s Američany nejdřív ve finále. A tam by šlo o velký šlágr - olympijskou odvetu za 40 let starou, nechvalně proslulou titulovou bitvu z Mnichova. Hráči tehdejšího zámořského výběru se dodnes cítí oloupeni o zlato, stříbro si dokonce odmítli převzít. Po dvojím prapodivném opakování posledního výhozu sovětského rivala, vedoucího k vítěznému koši Bělova, padli o jediný bod.

"To by byl zajímavý střet, co? Ale k tomu vede ještě těžká cesta," zasnil se americký rodák Blatt, který už před dvěma lety rozohnil Američany na MS v Turecku, když sovětské vítězství označil za férové.

Španělé, jejichž lídr Pau Gasol minul pět vteřin před koncem šestku a zahodil tak šanci na vyrovnání, prohráli na OH poprvé od roku 2000 s někým jiným než s Američany.

"To vybudované úvodní vedení jsme už měli udržet. Je to strašný pocit, teď musíme porazit Brazílii a zachránit druhé místo," řekl Pau, s 20 body jediný výrazný střelec týmu.

Po finále ME 2007, prohraném o bod, je to další případ, kdy Rusové způsobili Španělům těžkou ránu. Po pěti letech, kdy se spolu neutkali.

I tehdy u toho byl David Blatt. Ten čerstvé vítězství připsal na vrub klíčové radě asistenta Dmitrije Šakulina.

"Zatímco já jsem "spal" na střídačce, když se Pau Gasol chystal na své závěrečné šestky, on navrhl využít jeden z našich dvou zbývajících timeoutů, aby Pau trochu vychladl. Nevím, jestli pak Pau minul první šestku kvůli tomu, ale v každém případě nám to přineslo vítězství."



Jak se vůbec Rusové vyhrabali z počáteční 18bodové díry?

Prý přestali hrát španělskou hru. "Prvních osm minut jsme byli totálně frustrovaní jejich herním stylem. Moc jsme lítali, ztráceli míč a míjeli střely. Fridzon nás ale svými trefami v druhé čtvrtině nastartoval a pak bylo důležité srazit deficit do poločasu pod deset bodů," pravil Andrei Kirilenko, který pěl ódy na kolegu Ponkrašova.

"Spousta hráčů mu v posledních zápasech dávala trash-talkovou sodu, ale já mu řekl, aby je neposlouchal, že je dobrý hráč a jednou že to přijde. A on nám teď prakticky vyhrál zápas."

Sergia Scariola porážka rmoutila už z toho důvodu, že jeho tým odvedl dobrou práci na Kirilenkovi se Švedem, který odehrál jen 7 minut s nulou na bodovém kontě. "Fridzon s Ponkrašovem, kteří nás napadali po pick and rollech a clonách, nás ale spolu s Chryjapou popravili."

Rusové se ve čtvrtfinále velmi pravděpodobně střetnou s Litvou, která celkem vystrašila tým USA, s nímž až do konce i přes hrozivé číslo ztrát hrála vyrovnanou partii.

Nedovolila soupeři uletět v tradičně silné třetí čtvrtce. A dostala se zpět i z 12bodové ztráty. Už v poločase soupeři nasázela 51 bodů, celkem pak 94. A sedm minut před koncem se dostala i do vedení.

Podle názoru hráčů v jejich prospěch hrálo to, že neměli co ztratit. A jediný cíl byl nedostat rychtu. Kouč Kestutis Kemzura dodal:

"Songaila, Kleiza a Jasikevičius se už s těmito hráči utkala. Nebáli se, věděli, co čekat, a ostatní je následovali."



Rozehrávač vítězů Chris Paul Litevce označil za dosud nejtěžšího protivníka. "Nebylo to o tom, jak my jsme hráli špatně, ale jak oni hráli dobře. Perfektně dodržovali svou strategii a předvedli neuvěřitelný výkon."

Americký kouč Mike Krzyzewski si všiml, že navzdory obřímu počtu 17 zisků je jeho tým nepřetavil v mnoho bodů. "Litevci se dokázali rychle vracet a nikdy nesložili zbraně. Už mají něco za sebou a nebáli se nás."

Právě litevský způsob přežití 17 zisků hvězd NBA byl podle zámořských expertů jedním ze vzorů pro další protivníky hlavních favoritů Her. Stejně jako umně hraný pick and roll a seběhy za zády obránců, snažících se důrazně bránit přijetí přihrávky od míče.  

Stejně jako Miami Heat ve Finále NBA i americký tým v závěru spasil LeBron James svými nezastavitelnými nájezdy proti menším obráncům. Je tak zřejmé, na koho bude míč směřovat, až půjde do tuhého v play-off.

James nebyl přitom do poločasu nijak plodný a za celý zápas nenachystal jedinou asistenci. Celý tým jich pak měl jen 13.

Zajímavostí bylo, že kouč Krzyzewski pobízel hráče k vypouštění otevřených střel, i když procento z dálky nebylo bůhvíjaké (trojky 33/10).

"Když se vám střelecky nedaří, začnete víc inklinovat k přihrávce na někoho jiného. Ale trenéra tohle štvalo a nechtěl, abychom se těch střel zbavovali," podotkl Deron Williams.



Právě závislost na dálkové střelbě (při absenci silné podkošové sestavy) je považována za hlavní slabinu tohoto týmu. A strategií všech soupeřů je a bude, jak podotýkají zámořští žurnalisté, nechat Američany pálit z dálky a doufat, že:

"...nebudou střílet jako proti Nigérii," řekl litevský univerzál Martynas Počius, který hrával za Duke pod Mikem Krzyzewskim.

Naopak protivníci týmu USA musejí zastřílet báječně, což se Litevcům podařilo zejména z dvojek (58,5 procenta) a velmi slušně i z trojek (16/7).

Krzyzewski nemohl být spokojen s obranou litevských pick and rollů. Právě tato slabina zničila americké naděje v semifinále MS 2006 s Řeckem a od té doby si americké výběry dávají pozor na to, aby měly dostatečně fyzicky disponované guardy i pohyblivé podkošové hráče, schopné přebírat clony.

Kouč K přičítal slabou defenzivu opojení z drtivé výhry nad Nigérií. A upozornil, že počínaje play-off na sebe hráči budou v obraně daleko víc mluvit.

"Před turnajem jsme si řekli, že naším primárním úkolem v obraně bude pokrytí trojek, protože i když soupeři dají hodně dvojek, budou mít problém nás tím dostat," řekl.

Možná největší test čeká na Američany dnes ve 23:15. Jmenuje se Argentina, a budou-li jí pršet trojky jako v přípravě, může se stát leccos. Problém je, že prakticky nemá o co hrát, protože při předpokládané výhře Francie nad Nigérií už téměř nemůže být ve skupině A lepší než třetí. Leda že by se hecnula, porazila Američany a při shodě tří týmů na bilanci 4-1 by sesunula Francii na třetí místo a sama by se posunula na druhé. Tým USA by díky výhře nad Francií o 27 těžko mohl o prvenství přijít. 


Petr Hamták