16.03.2012 - Martin Čarnecký
počet přečtení: 1841
vytvořeno 16.03.2012, upraveno 16.03.2012
NBA TRADES EXCLUSIVE SUMMARY Ve čtvrtek ve 20:00 našeho času se uzavřelo přestupové okno letošního ročníku NBA. Dlouho dopředu se spekulovalo o nových působištích velkých jmen jako Howard, Gasol, Bynum, Deron Williams, Pierce, Garnett, Ray Allen. Nikdo ze superhvězd nakonec nenašel nového zaměstnavatele, přesto byl poslední přestupový den velice výživný a především výměna na trase Cleveland - Los Angeles Lakers výrazně mění poměr sil v NBA.
Ve čtvrtek ve 20:00 našeho času se uzavřelo přestupové okno letošního ročníku NBA. Dlouho dopředu se spekulovalo o nových působištích velkých jmen jako Howard, Gasol, Bynum, Deron Williams, Pierce, Garnett, Ray Allen. Nikdo ze superhvězd nakonec nenašel nového zaměstnavatele, přesto byl poslední přestupový den velice výživný a především výměna na trase Cleveland - Los Angeles Lakers výrazně mění poměr sil v NBA.
Zdálo se, že se vše bude točit okolo Dwighta Howarda, opak však byl pravdou. S přibývajícím časem sílily hlasy o Howardově setrvání v Orlandu, dokonce i pro příští sezonu, které se nakonec ukázaly jako pravdivé. Nejlepší centr ligy se omluvil všem fanouškům za to, co způsobil svou nerozhodností a svých nejasným chováním, podepsal Magic listinu (v originále ETO waiver), že nevyužije své opce ve smlouvě a zůstane hráčem Magic i pro příští rok. Orlando prakticky okamžitě vycouvalo ze všech jednání o Howardově výměně.
Hlavními aktéry "přestupové horečky" byli jednoznačně Los Angeles Lakers. Jejich obrovská slabina na místě rozehrávače byla dostatečně známa. Lakers políčili na Ramona Sessionse (horní snímek), jenž se stal nepotřebným v Clevelandu, kde dělal pouze náhradníka hvězdnému nováčkovi Irvingovi. Sessions si letos držel na náhradníka velmi slušné průměry 10,5 bodu a 5,2 asistence během 24,5 odehrané minuty.
Spolu s ním Lakers získali mladého křídelníka Christiana Eyengu, který toho letos kvůli své slabé výkonnosti mnoho neodehrál. A cena, kterou musel "Bryantův" tým zaplatit? Prakticky nulová. Luke Walton, neustále zraněný věčný náhradník s vysokým platem. Jason Kapono, nehrající střelec, který měl pomoci vylepšit mizernou bilanci Lakers z tříbodové vzdálenosti, přičemž naprosto vyhořel.
Dále první výběr v draftu 2012, což se však při bilanci LA dá očekávat až za 25. místem (navíc pokud Lakers nějakým zázrakem nepostoupí do play-off, tento draft jim zůstane) a možnost výměny pořadí v draftu o rok později (Cavaliers vlastní draft Miami získaný při odchodu LeBrona Jamese na Floridu).
Navíc touto výměnou Lakers ušetřili na platech zhruba 3 miliony dolarů. Se Sessionsem na rozehrávce místo Dereka Fishera se Lakers okamžitě zařazují mezi největší kandidáty na titul.
Tímto však pohyby v týmu fialovo-zlatých neskončily. Jedna z legend klubu Derek Fisher (druhý obrázek shora) rovněž balí kufry a stěhuje se do Houstonu spolu s draftovací pozicí, kterou získali Lakers v letní výměně Lamara Odoma do Dallasu. Do LA pak míří Jordan Hill, atleticky solidně vybavené vysoké křídlo, které může rozšířit podkošovou rotaci, zvýšit její agresivitu, navíc jej klub může v létě díky týmové opci v Hillově nováčkovské smlouvě beze strachu a jakýchkoli sankcí propustit.
Podobně aktivní jako Lakers byl i Portland. Trail Blazers se po nadějném začátku sezony propadali hlouběji a hlouběji, momentálně ztrácí 3,5 výhry na postup do play-off. Vrcholem jejich "snažení" byl výprask na půdě Knicks o 42 bodů. Čím dál více šlo slyšet o problémech v šatně, kde především v létě příchozí duo Felton, Crawford mělo spory s trenérem McMillanem, velkým zklamáním byl i Gerald Wallace.
A právě tento bojovník s nezaměnitelnou vizáží se stal první obětí čistky v kádru. Nyní míří do New Jersey, jako protihodnota mají posloužit Shawne Williams (s nímž se Blazers snaží domluvit na okamžitém vykoupení ze smlouvy), končící kontrakt Mehmeta Okura a výběr v draftu (top 3 protected - v případě, že Nets uspějí v loterii a budou vybírat mezi prvními třemi, draft jim zůstane).
Z obou fanouškovských táborů zaznívají hlasy, že právě jejich tým na tom prodělal. Je však třeba říci, že Wallace má větší jméno, než letos předváděl na hřišti, inkasuje spoustu peněz, zabírá místo pro rozvoj Francouze Batuma a možný vysoký draft v silném ročníku 2012 je pěkná cena.
Tolik tedy pozitiva ze strany Trail Blazers. Vedení New Jersey si může říci, že udělalo velký krok k udržení Derona Williamse v týmu a získalo do svých řad jedno z největších jmen tohoto přestupového období. Navíc právě na pozici malého křídla mají Nets velkou slabinu.
O pár minut později ohlásil Portland další výměnu. Do Houstonu odchází podkošový veterán Marcus Camby, před 5 lety nejlepší obránce ligy, místo něj přicházejí dva mladíci, kteří nenaplnili svůj potenciál. Hasheem Thabeet (třetí obrázek shora), dvojka draftu 2009, bývá označován jako jeden z nejhorších výběrů v draftu posledních let i historie. Jonny Flynn, šestý výběr draftu stejného roku, se po solidní nováčkovské sezóně zranil, vynechal třetinu následujícího ročníku ligy a k nalezení ztracené formy mu nepomohl ani přestup z Minnesoty do Houstonu.
V Portlandu by měl plnit roli druhého rozehrávače. Thabeet má ideální příležitost ukázat, jestli v něm ještě dřímá něco z jeho bývalého talentu, protože přes koho jiného už by se měl prosadit na hřiště, než přes Kurta Thomase, nejstaršího hráče ligy, a Joela Przybillu, který nikdy nebyl žádná špička, navíc po delší herní pauze má do formy opravdu daleko.
Houston naopak konečně získal vysokého a silného podkošového hráče, který spolu s Dalembertem, Pattersonem a Scolou může vytvořit velmi silnou a především vyváženou čtveřici, se kterou mohou Rockets pomýšlet na postup do play-off.
Portland se pokusil vyměnit i problémové duo Felton, Crawford. Za Feltona však dostal jen několik nabídek v podobě výběru ve druhém kole draftu, což bylo pro klubové vedení málo. V souvislosti s Crawfordem se objevilo daleko více zájemců. Dlouho se hovořilo o uzavřené trojsměně Beasleyho (do Lakers), Blaka (do Portlandu), Crawforda (do Minnesoty), z té však nakonec sešlo a Crawford zůstává hráčem Trail Blazers.
Možná i proto vedení klubu sáhlo k nepopulárnímu, ale velmi jednoduchému řešení - po sedmi letech propustilo trenéra Nata McMillana, jenž dokázal postavit na nohy tým, nad kterým se vznáší prokletí Sama Bowieho a udělat z něj respektovaný celek. Trenérské pravomoce dočasně převezme Kaleb Canales, dosavadní McMillanův asistent.
Posledním krokem pak bylo propuštění Grega Odena, který stále figuroval na soupisce mužstva, byť jeho zdravotní stav nedovoluje brzké zapojení do herního procesu, aby bylo možno dopsat nově přicházející hráče.
Velice zajímavou výměnu si nachystaly celky San Antonia a Golden State. Do Texasu míří Stephen Jackson (na snímku u jedné ze svých kár), který v Golden State po příchodu z Milwaukee stihl pouze lékařské testy, opačným směrem směřuje jiné zkušené křídlo Richard Jefferson. Jako kompenzaci o rok delší Jeffersonovy smlouvy přidají Spurs výběr v prvním kole draftu.
Svůj již dosti široký kádr ještě více posílila Indiana, když výměnou za výběr ve druhém kole draftu přivedla z Toronta Leandra Barbosu. Pikantností zůstává, že Barbosa měl nedávno velmi ostrou výměnu názoru s hlavní hvězdou Pacers Dannym Grangerem. Již pár minut po výměně se na Grangerově Twitteru objevila zpráva hodná pravého profesionála:
"Vítám nového spoluhráče Leandra Barbosu, všechny dřívější prohřešky byly zapomenuty." Toronto k trejdu vedly především finanční důvody a Barbosův plat 7,6 milionu dolarů.
Další důležitý krok v posunu mezi elitu ligy udělali Los Angeles Clippers. Z Washingtonu získali Nicka Younga, explozivního skórera s úděsným výběrem střeleckých pozic. Jenže je rozdíl hrát za Wizards a hrát za Clippers. Vedle dua Paul, Griffin se Youngovi prakticky bez námahy objeví spousta dobrých střeleckých příležitostí. Clippers v něm získali tolik potřebného hráče na SG, kde měli od zranění Chaunceyho Billupse velké problémy.
Na získání Younga navíc obětovali pouze sporadicky hrajícího Briana Cooka a druhé kolo draftu. A Wizards se zbavili první studny, ve které se topil jeden míč za druhým. Obzvláště když v Jordanu Crawfordovi již dnes mají adekvátní náhradu.
Úplný šok pak způsobily zprávy o výměně mezi Denverem a Washingtonem. Do Skalistých hor putuje dvojice Ronny Turiaf (s kterým se u Wizards nejvíc spřátelil Jan Veselý), JaVale McGee, opačným směrem pak brazilský pivot Nene (spodní snímek). Tato výměna přišla jako blesk z čistého nebe, neprosákly o ní žádné spekaluce, informace se objevila až po uzavření přestupového okna. Co k tomuto kroku oba týmy vedlo?
Motivace Wizards je jasná. Získávají do svých řad nekonfliktního centra se širokou škálou dovedností, přičemž obětují "jen" McGeeho, se kterým má trable již druhý trenér během pár měsíců, navíc McGeemu v létě končí smlouva a prohlašuje, že si svých služeb cení na 14 milionů dolarů ročně. Věčně zraněný Ronny Turiaf toho v novém působišti asi příliš neodehraje, větší hodnotu má jeho v létě končící kontrakt.
A Denver? Nejsou tomu ani tři měsíce, kdy Nuggets nabídli Nenemu pětiletý kontrakt na celkem 67 miliónu dolarů. Zdá se, že dnes tohoto kroku litují, jelikož Nene sice patří k tomu kvalitnějšímu mezi podkošovými hráči NBA, ale 13,4 bodu, 7,4 doskoku a ne zrovna elitní obrana asi zaslouží nižší ohodnocení.
Možná k výměně přispělo i nedávné Neneho lehké zranění, během kterého nováček Kenneth Faried předváděl výkony téměř srovnatelné s brazilskou hvězdou, přitom za desetkrát nižší plat. Zřejmě nejdůležitějším aspektem však je skutečnost, že si Nuggets vytvořili prostor pod platovým stropem a mohou podepsat novou smlouvu s Wilsonem Chandlerem, který konečně dostal povolení od čínské ligy hrát znovu NBA. S klubem je údajně již dohodnut na pětiletém kontraktu na celkem 30 milionů dolarů.
Očekávala se spousta přestupů, velké ryby však neopustily rybník. Především v případě Bostonu je to překvapení, generální manažer Danny Ainge nechá stárnoucí velké trio ještě jednou pokusit se o velký výsledek. Ukáže se to jako správná cesta? Pomůže Sessions Lakers natolik, aby srovnali krok s Miami či Chicagem? To nám ukážou hned příští týdny, do konce základní části zbývá všem týmům jen něco málo přes 20 zápasů. Již není čas na omyly.
Martin Čarnecký
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz