Olympiacos po obranné fantazii: třetí finále za 4 roky! Krstič: Katastrofa! Real po 18 letech a Barca plakala

11.05.2013 - Redakce
počet přečtení: 1906
vytvořeno 11.05.2013, upraveno 11.05.2013



ECHO SEMIFINÁLE EUROLIGY
 S VIDEEM   Byla to óda na obranu, defenzivní fantazie, nevídaná past na finančního mogula evropské scény. Olympiacos Piraeus ve velké repríze loňského finále Euroligy dokázal, že ohromující věci a senzační výsledky umí vyčarovat i opakovaně. A pokud loňský neuvěřitelný obrat byl senzací mnoha desetiletí, pak styl, jakým zašlapal CSKA Moskva do palubovky v pátečním semifinále, už byl víc než dechberoucí. A Moskvané tak po jednoznačném spláchnutí 52-69 ani omylem nezaplašili loňskou noční můru.

Byla to óda na obranu, defenzivní fantazie, nevídaná past na finančního mogula evropské scény. Olympiacos Piraeus ve velké repríze loňského finále Euroligy dokázal, že ohromující věci a senzační výsledky umí vyčarovat i opakovaně. A pokud loňský neuvěřitelný obrat byl senzací mnoha desetiletí, pak styl, jakým zašlapal CSKA Moskva do palubovky v pátečním semifinále, už byl víc než dechberoucí. A Moskvané tak po jednoznačném spláchnutí 52-69 ani omylem nezaplašili loňskou noční můru.

"Hráli jsme katastrofálně!" láteřila jedna z hlavních opor CSKA a člen první pětky Euroligy Nenad Krstič. "Tentokrát nás Olympiacos totálně dostal a tahouni našeho týmu musí přijmout zodpovědnost za tuto porážku," dodal centr na adresu svou a především na hlavu rozehrávače Miloše Teodosiče, který opět potvrdil názory těch, co tvrdí, že velké zápasy neumí zvládat.

"Příšerný výkon! Nejhorší zápas, co jsme v sezoně odehráli," ulevil si i lídr mužstva Sonny Weems, který sice v úvodu rychle zařídil 8 bodů, ale později už přidal jen 5. "Někteří kluci nepodali očekávaný výkon. Pokud jsme tu chtěli předvést tohle, měli jsme radši zůstat doma!" byl znechucený americký křídelník, který odehrál 36 minut.

Co všechno se tedy v prvním semifinále před pouhými 9.200 diváků v londýnské O2 areně dělo?



CSKA se radoval z vedení jen v úvodu. Pak už začala naplno zabírat mašina Olympiacosu, skvěle řízená letošním MVP soutěže Spanoulisem. Jeho tým se až nečekaně snadno dostával k zakončením pod koš, kam naopak nepouštěl soupeře, které zdvojováním až ztrojováním na hráče s míčem odsuzoval ke střelbě z dálky.

Speciální agresi věnoval především rozehrávači Teodosičovi, který byl ve clonách tvrdě zdvojován, a když se nechytil prvními střelami, nedával pak ani své skvostné asistence. Olympiacos ho kompletně rozhodil, stejně jako celý tým soupeře, který s útokem většinou nemívá problémy.

A když Teodosiče dočasně nahradil veterán Papaloukas, hned zahájil přihrávkovou ztrátou. Ztrát jen za první čtvrtku měl CSKA 6 a ve hře jej držely jen tři trojky.

Jenže i ty byly čím dál těžší a někdy ani nedoletěly k obruči, neboť obranný pohyb a vypomáhání Olympiacosu dosahovalo mezních hodnot. Naopak Spanoulis a spol. z brejků i z postupných útoků a také po útočných doskocích sbírali čím dál víc bodů a po 14 minutách vedli už 35-23. Doslova dezolátní koš byl pro CSKA ten v podání Shermadiniho po dvou jeho útočných doskocích za pár vteřin.       

V poločase za stavu 40-28 pro Olympiacos sice hráči základu CSKA vedli nad protějšky 24-18, zato náhradníci vyrovnanější armády soupeře drtili lavičku Moskvanů 22-4.

CSKA stihl do půle jen 5 dvojek (soupeř 12), z 10 šestek 7 minul (soupeř 11/10), navíc zapsal 9 ztrát a pouhé tři útočné doskoky. Teodosič? Bez bodu, z pole 5/0, TH 2/0 a jediná asistence za téměř 17 minut. Krstič? 2 body za 10 minut.



Olympiacos si došel ve třetí čtvrtině pro vedení až 45-28. Pak jej ale dočasně zbrzdilo střídání generála Spanoulise, v 25. minutě vynucené třetím faulem. CSKA se zároveň dostával k více získaným faulům a tím i k šestkám, nepodařilo se mu však zlepšit střeleckou úspěšnost z pole a manko nesrazil pod deset. Zní až neuvěřitelně, že ve třetí čtvrtině všech svých 8 bodů dosáhl výhradně z šestek!

Střelci protivníka se z výpadku zanedlouho oklepali, do hry se vrátil Spanoulis a po 30 minutách bylo skore už 53-36.

Když v úvodu poslední části tragický a v zápase dvoubodový Krstič (15 minut) minul třetí i čtvrtý trestný hod v řadě a skvělý Hines (autor 13 bodů a 10 doskoků za 20 minut) zvýšil už na 57-36, nebylo dál co řešit. Rozehrávač Teodosič své první body dal po 32 minutách a zápas končil s 5, k tomu s jedinou asistencí a 2 ztrátami. Vedle Weemse byl jediným dvojciferou CSKA už jen Chryjapa s 11 body.

Olympiacos byl lepší na útočném doskoku 12-6, s bilancí šestek 17/14 suše pokryl CSKA s 30/17 a jasně dominoval ve dvojkách 41/20 ku 21/7. I když i on měl jen dva dvojciferné střelce (vedle Hinese ještě Antiče s 13), daleko výraznější podporu dodali ostatní.
 
Zatímco Olympiacos oslavil třetí postup do finále za poslední 4 roky (pokaždé pod jiným trenérem: Giannakis, Ivkovič, Bartzokas), 53letý kouč CSKA Ettore Messina až ve svém desátém kariérním euroligovém semifinále poprvé padl!

"Soupeř nás přemohl svou fyzickou hrou a agresivitou. Nutil nás k zoufalostem a individuální hře v útoku, přitom my celou sezonu máme jedno z nejlepších čísel v asistencích," hořekoval italský stratég. "Olympiacos kontroloval tempo hry a uštědřil nám velmi bolestivou porážku, zvlášť po těch celoročních zmínkách o loňském finále. Naším plánem bylo nedat jim jejich dvoubodovou hru, ale z množství zakončení uvnitř šestky je vidět, že se nám to vůbec nepovedlo."

Vítězný kormidelník Georgios Bartzokas si pochvaloval kontrolu doskoků a trpělivost hráčů v útoku. "Zápas nám jednoznačně vyhrála obrana, hráči zaskakovali jeden za druhého, hráli takticky a výborně se prezentovali i po psychologické stránce."



Fantom doskoku Kyle Hines, který s pouhými 198 čísly ničil i soupeřovy pivoty, se nechal unést ke slovům, že: "Za daných podmínek to byla naše nejlepší obrana v sezoně." Vassilis Spanoulis dodal, že šlo o jeden z nejlepších defenzivních výkonů, jaké kdy viděl. A emotivní Makedonec Pero Antič (na snímku s rozsvícenou deskou) vše zazátkoval:

"Nemůžu ani popsat své pocity! Jsme nejlepší parta v Evropě, nikdo nemá silnější mentalitu než my. Je to jako bratrství, každý bojuje za druhého. Byli jsme podceňovaní a to nás motivovalo ještě víc. Dominovali jsme zápasu celých 40 minut."

Očekávanou lahůdkou byl i druhý duel - El Clásico -, v němž Real s Barcelonou před už 13.200 diváků rozhodně nezklamaly. Radovat se však mohl jen jeden, a to byl Real, který díky jízdám druhou a především čtvrtou čtvrtinou triumfoval 74-67. Do finále elitní kontinentální soutěže se podívá po 18 letech a potká tam stejného soupeře jako při triumfu z roku 1995. 

Pro kouče Realu Pabla Lasa šlo navíc i o odvetu za semifinále Euroligy z roku 1996, kdy se jako hráč Madridu musel sklonit právě před Barcou.       

"Pro nás bylo dobré, že jsme od startu sezony věděli, že se umíme do zápasů vracet. Když jsme ztráceli nejvíc, změnili jsme obranu, několik útoků zastavili a v ofenzivě udělali šňůru," pochvaloval si Laso, který dbá na to, aby každý v týmu měl svou důležitost.

"Sergio Rodriguez a Felipe Reyes statisticky zazářili. Ovšem Sergiova obrana Navarra byla stejně fantastická. A tak bych mohl hovořit o všech," dodal k lehkému paradoxu utkání. Ten spolurozhodla změna obrany Realu, přičemž tu nejlepší defenzivu v soutěži má letos Barcelona s 66,8 inkasovaného bodu.



Pán striktně svázané hry katalánského týmu Xavi Pascual musel být po druhé semifinálové porážce v řadě už hodně naštvaný.
 
"My jsme hráli velmi dobře, až na posledních 7 minut, kdy jsme vše zahodili. Po získání 9bodového vedení jsme spoustu věcí zpackali. Na konci už jsme byli nervózní a přišli o šanci na zvrat."

Pascual dodal, že za klíčové považoval doskoky. A právě čtyřmi útočnými jeho tým zničil střídající centr Realu Reyes. Ovšem nebyl to jen on. "Na konci zápasu nám chyběla mentální odolnost a síla. A právě takováhle porážka pak ohromně bolí."

V sezoně zraněními decimovaná Barcelona měla lepší start, a byť nedávala trojky, po ztrátách Realu šla do vedení. Mohla se hodně opřít o dlouhána Tomiče, člena první pětky Euroligy, který do půle trumf 14 body (plus 7 doskoků) i Navarra (9) a hlavně si po dobrých kombinacích týmu vynucoval hodně šestek (7/6).   

Real se za celou první čtvrtku prakticky nedostal pod koš, například i Fernandez ze tří metrů nedohodil na obroučku, a tým mohl děkovat trojkařům, že 6 trefami z 11 pokusů zajistili do půle 18 bodů z 39.



Za stavu 18-11 pro soupeře nastoupil do druhé čtvrtky na rozehru Rodriguez, Llull, který v druhé čtvrtce trefil 11 bodů ze svých celkových 13, se posunul na křídlo a začaly se dít velké věci. Rodriguez rozbíjel obranu, živil pasy spoluhráče pod košem a trefil i trojku (za 10 minut 7 bodů a 6 asistencí bez jediné ztráty). Llull přidal další dvě trojky (v úvodu druhé čtvrtky je měl 4/3), Reyes (na předposledním snímku vpravo, s Rodriguezem) stahoval útočné doskoky a po zlepšení obrany Real přešel po 18 minutách do vedení 33-29. V poločase pak vedl už 39-31.

Na útočném doskoku byl v tu dobu lepší 7-2 a nevadila mu ani bilance šestek 2/1 ku 10/9 soupeře.

Barca však zabrala ve třetí čtvrtce, kde se trojkami rozžhavil rozehrávač Huertas (top skórer týmu v utkání s 19 body a trojkami 7/3), tým přidal útočné doskoky a své - bohužel pro Barcu poslední - 4 body v zápase přidal Tomič. Real se tu vedle ztrát také příliš netrefoval a za tuto periodu zapsal pouhých 9 bodů.

Když v úvodu posledního dějství Huertas trefil nevídanou trojku z jedné nohy o desku, 4 body vypomohl Jasikevičius a Ingles přes Fernandeze trefil další trojku, Barca vedla v 33. minutě už 61-52.

Jenže pak nastal velký obrat. Real úspěšně zaměřil svou hru dolů, kde řádil Reyes (celkem 17 bodů a 4 útočné doskoky za pouhých 19 minut). Opět se do věcí vložil Rodriguez (12 a 9 asistencí), Real si navíc pomohl změnou obrany a 4 minuty do konce už srovnal na 63-63.



Reyes dvě minuty do konce zvyšoval už na 69-63 (šňůra 17-2, z toho Reyes 11). Za stavu 70-65 pak přišla 16 vteřin před koncem ztráta Huertase a tím bylo po nadějích Barcy.

Mimochodem, ani bod pro ni ve druhé půli nepřidal Navarro (navíc měl celkem 3 ztráty), v utkání hrající 33 minut.  

Kritickou veličinou zápasu bylo 16 útočných doskoků Realu, který měl také jen 10 ztrát.
  
"Měli jsme zlou druhou čtvrtinu, kde jsme špatně bránili. Stejně jsme přestali bránit i za vedení 61-52. Rozhodujícím detailem byla naše nesoustředěnost v klíčových okamžicích," pravil po konci nadějí ve svém sedmém Final-4 Juan Carlos Navarro.

Marcelinho Huertas dodal, že hrůznou věcí bylo dovolit Realu šest zakončení zpod koše ve čtvrté čtvrtině. A záložní playmaker Victor Sada podotkl, že na konci se Barca dopustila bolestných ztrát a navíc si nemohla dovolit zastavovat brejky fauly, protože už by se střílely šestky. "Koš s faulem Reyese a tolik útočných doskoků Realu už nás pak dodělalo úplně."

Jen 8 bodů v utkání stihl člen první pětky Euroligy Rudy Fernandez, který však za 31 minut přidal 5 doskoků, 4 asistence i 4 zisky. "Rozdíl v zápase udělal druhý poločas, kde jsme hodně bránili v zóně a tou jsme se vrátili do utkání. Tohle je první finále pro Real za spoustu let a já jsem šťastný, že jsem se do Euroligy mohl vrátit."

V neděli od 21 hodin může Rudy s Realem své úsilí korunovat.


-trh-