21.08.2011 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 1928
vytvořeno 21.08.2011, upraveno 21.08.2011
Až do soboty probíhaly univerziádní boje mužského turnaje v Shenzenu bez znatelnějšího překvapení. O to větší poprask způsobil výsledek čtvrtfinálového klání mezi Spojenými státy a Litvou. Šikovní Evropané dokázali americkou agresivitu a atletičnost udržet na oprati a nakonec svého favorizovaného soka udolali o dva body.
Až do soboty probíhaly univerziádní boje mužského turnaje v Shenzenu bez znatelnějšího překvapení. O to větší poprask způsobil výsledek čtvrtfinálového klání mezi Spojenými státy a Litvou. Šikovní Evropané dokázali americkou agresivitu a atletičnost udržet na oprati a nakonec svého favorizovaného soka udolali o dva body.
Výběr USA prošel základní skupinou D jako ostře nabroušená mačeta přezrálým melounem. Všech pět zápasů vyhrál, přičemž v průměru šlo o rozdíl čtyřiceti bodů (108-67,2)! Američané nejprve zničili Mexiko, aby následně v exhibičním tempu vyprovodili i Maďarsko, Jižní Koreu a nebohé Finsko (nejvyšší rozdíl ve skóre: 124-64).
Poslední zápas s Izraelem (94-84) sice naznačil, že dominance borců zpod vlajky hvězd a pruhů nemusí být nezdolná, tak brzký konec jejich štace ale nečekal vůbec nikdo.
V základní skupině muži Spojených států ničili soupeře především svými atletickými dispozicemi a individuálními schopnostmi, jež mnohdy u oponentů postrádaly jakoukoliv konkurenci. Tým USA zakončil účinkování v základní části turnaje s úspěšností trojek nad čtyřicet procent (41,6%) a s málokdy vídaným průměrem 20,3 útočných doskoků na zápas (celkem 47,2 d/z).
Tým trenéra Matta Paintera dováděl soupeře k šílenství množstvím bodů z "druhých šancí", nečekaně zblokovanými střelami a hrou bez výraznějšího taktického ukotvení. Poslední položka se ovšem stala Američanům osudnou.
Litva byla nejvyspělejším soupeřem, s nímž se celek USA na turnaji setkal, a ukázalo se, ža na tuhle konfrontaci nejsou mladí Američané (především psychicky) sdostatek připraveni. Jako by varování ze zápasu s Izraelem hráči Painterova výběru nebrali vážně a stále spoléhali na "oblíbené tempo basketbalu bez rozmyslu".
Mužstvo od Baltu dokázalo mistrně využít menší americké koncentrace, stejně jako neschopnosti soupeře reagovat změnou hry na průběh zápasu. Američané se stále pokoušeli o "to svoje", a když se setkali s úspěšným odporem soupeře, nevědli, co jiného nabídnout. Proto utkání dospělo až do dramatického závěru, v němž bylo skóre necelé dvě minuty před koncem čtvrté čtvrtiny na remíze (74-74).
O výhře Litvy nakonec rozhodly dva úspěšné trestné hody Mantase Kadzevičiuse, neboť po nich za zbylých sto sekund už žádný bod ani na jedné straně nepadl.
Proti kvalitnímu soupeři se americké statistiky rázem rapidně pozměnily: trojková střelba skončila na nepovedené bilanci 30/5 (a to ještě 4 trojky zaznamenal sám John Jenkins), v útoku došlo na "pouhých" 12 doskoků a celkových 9 asistencí je oproti základní skupině taky ústup ze slávy (průměr 16,8 as/z).
Litva tedy slavně vybojovala postup do semifinále, kde se střetne s dalším severoamerickým protivníkem, Kanadou. Druhou dvojici v boji o medaile tvoří nyní hlavní favorit z Ruska a nevyzpytatelné Srbsko v sestavě i s Vladimirem Štimacem. A co Češi? V sobotu přehráli Austrálii 78-69 (Dokoupil 18, Hruban 17) a v neděli se v boji o konečnou devátou příčku postaví Ukrajině.
V ženském turnaji taky došlo na veliké překvapení: reprezenatce Taiwanu pokračuje ve své strhující cestě univerziádou i nadále, když v semifinálové bitvě udolala Švédsko (s hvězdami Eldebrink a Halvarsson) 71-70 po prodloužení. Ve finále se asijský zázrak utká s týmem USA, jenž se pokusí pomstít bolavý neúspěch krajanů. A co Češky? Po suverénní výhře nad Litvou 82-59 (Pecková 27) je čeká - stejně jako muže - boj o finální devátý flek. Soupeřkami jim budou reprezentantky domácí Číny.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz