Obrana litevské repre či mentální kouč Jelínek, to byly hlavní magnety premiéry Vzdělávacího institutu trenérů

19.02.2014 - Redakce
počet přečtení: 1333
vytvořeno 19.02.2014, upraveno 19.02.2014

Druhý únorový víkend odstartoval v nymburském Sportovním centru nový projekt České basketbalové federace - Vzdělávací institut trenérů. Všech 16 účastníků ročního kurzu tak za sebou má první ze šesti výukových bloků. Na chvíli se k nim navíc připojili i další zájemci z řad trenérů.

Druhý únorový víkend odstartoval v nymburském Sportovním centru nový projekt České basketbalové federace - Vzdělávací institut trenérů. Všech 16 účastníků ročního kurzu tak za sebou má první ze šesti výukových bloků. Na chvíli se k nim navíc připojili i další zájemci z řad trenérů.

Cílem společného projektu Metodické komise a Komise vrcholového basketbalu ČBF je zlepšit vedení tréninkového procesu družstev na klubové i reprezentační úrovni prostřednictvím prezentace aktuálních poznatků a vědomostí z basketbalového i obecně sportovního prostředí.

"První blok jednoznačně splnil, ba i trošku předčil moje očekávání. Když se na to podíváme ze dvou úhlů pohledu, tak po stránce odborné to bylo na vysoké úrovni. Byla to jedna z nejlepších klinik, které jsem navštívil, a to i z těch v zahraničí. Takže to mě potěšilo. I po organizační stránce vše šlapalo, jak mělo," chválil si první blok Lubomír Růžička, trenér Qanto Turů Svitavy.

"Společně s Michalem Ježdíkem jsme se myšlenkou vytvořit pro trenéry vzdělávací program, v rámci kterého by jim byly předávány nejnovější poznatky z vedení tréninkového procesu, zabývali již delší dobu. Jsem tedy moc rád, že se nám to letos díky finanční podpoře ČBF podařilo realizovat," oddechl si předseda Metodické komise ČBF Tomáš Kaprálek.

První blok splnil jeho představy. "Mám z jeho průběhu velmi dobrý pocit a podobnou odezvu jsem získal i od zúčastněných trenérů. To je pro nás impulsem pro práci na dalším pokračování projektu."

Posluchačům je předkládán mix přednášek z oblastí důležitých pro rozvoj trenérské činnosti. Postupně prochází tematickými celky věnovanými basketbalu, kondici, mentálnímu koučinku, fyzioterapii, komunikaci, skautingu a výběru talentů. Premiérový blok byl věnován prvním třem tématům.

"Spousta věcí mě utvrdila v tom, že basket, který se snažím, aby hrálo moje družstvo, jde správným směrem, jakým se současný basketbal ubírá. Ať už jde o obranné systémy, které přednášel pan Kemzura, nebo řešení pick-and-roll Michala Ježdíka, které jsem se sám dovtípil okoukáváním nebo čtením v literatuře," potěšilo Růžičku.

Přednášky hlavního trenéra ČEZ Basketball Nymburk Kestutise Kemzury a Michala Ježdíka byly otevřené pro veřejnost. Témata "Obranné principy litevské reprezentace" a "Hra bez míče" přilákala do hlediště 77 trenérů, což je počet, který převýšil očekávání organizátorů.

"Mezi oběma částmi byl velký rozdíl. Malou skupinu jsme volili proto, aby byl seminář interaktivní. Je u něj dané téma, které je vysvětlené, a pak následuje diskuse, která má dvojí charakter. Nejprve směrem od nás k trenérům a pak očekáváme reakce od nich. Kdežto u velké skupiny jde prakticky pouze o prezentaci tématu," vysvětlil Michal Ježdík.

Dvojici přednášející doplnil bývalý sprinter a několikanásobný litevský šampion na 60 a 100 metrů Ricardas Reimaris, který je kondičním trenérem Nymburka, a také odborník na mentální trénink Marian Jelínek.

"Setkání s panem Jelínkem mě ohromně motivovalo pracovat právě na motivaci a správném koučinku. Nebýt jenom trenérem, ale i správným koučem, je věc, která mi chybí. Tam u sebe vidím velké mezery," je sebekritický Růžička.

I z přednášky Ricardase Reimarase si odnesl poznatky, které může využít u Turů. "Líbilo se mi, že nám Ricardas ukázal něco z kuchyně Nymburka, jak sestavují trénink, kdy pracují alaktátově, kdy laktátově, kdy zařazují aerobní nebo anaerobní cvičení. Ukázalo mi to, jak ladit hráče v systému, kdy se hraje středa-neděle, jako v současné Mattoni NBL."

Přestože Růžička ze Sportovního centra na odjížděl pozitivně naladěn, vidí možnost, jak příští blok vylepšit: "Bavili jsme se už na místě, že budeme chtít i my (jako posluchači) být interaktivnější. Prostor na diskusi byl vždycky dán, ale až po té hodině a půl, kdy už byli všichni unavení. Ten prostor by měl vznikat už během samotné přednášky. Záleží to na nás, na trenérech, abychom my byli ti, kdo bude pokládat otázky, kdo se bude pídit po informacích."

"Teď na to nebyl čas, ale od příště se budou posluchači také zapojovat do cvičení a ukazovat svoje zkušenosti," potvrdil Michal Ježdík, že od příštích bloků už se posluchači budou do dění na ploše zapojovat mnohem víc.

V jarní polovině projektu čekají na posluchače ještě dva výukové bloky v polovině dubna a na konci května. Po pozitivní zkušenosti budou nedělní večerní přednášky vždy otevřeny veřejnosti. A co by lákalo Lubomíra Růžičku?

"Byl bych rád, kdyby byla ještě větší diskuse s Marianem Jelínkem, protože to téma se mi líbilo a hodně mě oslovilo. Dělám trenérské áčko v Olomouci a měl jsem zkoušku z koučinku za jedna. Ta ale proti přednášce byla trapná. Těším se na Ronena Ginzburga, až bude přednášet obranné zásady, protože Izraelci jsou v tomto mistři svého oboru."

Hned v dalším bloku na trenéry čekají nová témata. "Příště je v plánu mimo jiné PR, média a komunikace. To bude pro trenéry určitě zajímavé. Také se poprvé budeme věnovat oblasti fyzioterapie, která je pojata jako prevence zranění a návrat hráčů po zranění," upřesnil Michal Ježdík.