01.02.2015 - Redakce
počet přečtení: 1370
vytvořeno 01.02.2015, upraveno 01.02.2015
1.2. ZAJÍMAVOST Už dnes je tu 49. Super Bowl, ale v zámoří stále doznívá skandál ze zápasu, z nějž do finálové bitvy NFL pronikli New England Patriots. Řeč je o takzvané Deflate-Gate, tedy kauze ufouklých míčů. Smějete se? Tak rychle přestaňte. Protože americký fotbal se Super Bowlem za dveřmi je v USA hodně vážná věc. A když se vše týká jednoho z nejlepších týmů poslední dekády, je mediální točkolotoč zaručený.
1.2. ZAJÍMAVOST Už dnes je tu 49. Super Bowl, ale v zámoří stále doznívá skandál ze zápasu, z nějž do finálové bitvy NFL pronikli New England Patriots. Řeč je o takzvané Deflate-Gate, tedy kauze ufouklých míčů. Smějete se? Tak rychle přestaňte. Protože americký fotbal se Super Bowlem za dveřmi je v USA hodně vážná věc. A když se vše týká jednoho z nejlepších týmů poslední dekády, je mediální točkolotoč zaručený.
Uvedení do situace: v duelu rozhodujícím o vítězi konference AFC se hráčům obranné sestavy Indianapolis Colts nezdálo nahuštění míčů a ve druhé čtvrtině nechali jeden překontrolovat svému realizačnímu týmu. Ten zjistil podhuštění o dvě libry na čtverečný palec, kdy požadované minimum je 12,5. A Colts podali stížnost.
Když pak sudí v poločase přeměřili celý vak s 12 míči připravenými na zápas celkem Patriots, odhalili stejné podhuštění hned u 11 z nich.
Pro upřesnění: lehčí a podhuštěnější míč se snáze hází a především chytá, a to zejména v dešti, který provázel právě inkriminovaný zápas. Při dlouhých pasech navíc rychleji padá k zemi a je tak vhodnější ke kratším přihrávkám. O Bradym je navíc známo, že podhuštěnější míče preferuje.
Správný tlak v míčích, za jehož nedodržení je minimální pokuta 25 tisíc dolarů, musí zhruba dvě hodiny před zápasem překontrolovat rozhodčí a míče pak leží v pytli u hřiště. K odpuštění vzduchu, pokud k němu skutečně došlo, by tedy muselo dojít někdy během hry. A i když byly míče pro druhý poločas dohuštěny či nahrazeny, skandál byl na světě.
A v jeho středu stanul quarterback Patriots Tom Brady, který počínaje rokem 2002 tým dovedl už do šesti Super Bowlů, z nichž tři pak celek New England vyhrál. V případě dnešního úspěchu by se zařadil mezi smetánku několika málo quarterbacků se 4 tituly.
A o kouči Patriots Tom Belichickovi už není třeba mluvit. Byl a bude u šesti finálových zápasů NFL a už nyní je čtvrtý v počtu vyhraných zápasů všech dob. Veškerá obvinění odmítl s poukazem na to, že podhuštění mohly způsobit klimatické podmínky. To ale bylo s úspěchem vyvráceno, neboť míče Colts byly v pořádku.
Na velké tiskové konferenci, byť prý nepřesvědčivě, vše odmítl i Brady. Právě on v roce 2006 s dalším slavným quarterbackem Peytonem Manningem úspěšně loboval za to, aby týmy hostů mohly do svých útoků používat své vlastní míče.
Colts, kteří zmíněný zápas prohráli na hlavu 7-45, nicméně kuli železo dál. Zdůraznili, že Patriots něco podobného neprovedli ve vzájemném duelu poprvé. Po utkání z 16. listopadu však Colts se svým protestem proti podhuštěným a lehčím míčům neuspěli.
Patriots mají za sebou i prohřešek z roku 2007, kdy byli potrestáni pokutou 250 tisíc dolarů a odebráním volby z prvního kola draftu za to, že si během zápasu natáčeli obranná schémata New York Jets. Kouč Belichick, který dostal extra pokutu půl milionu dolarů za schválení této operace, se poměrně logicky bránil, že neměl nejmenší ponětí o tom, že je zakázané natáčet si něco, co vidí 80.000 lidí v hledišti stadionu. Buď jak buď, poslední skandál, který se leckomu může zdát jako víc než absurdní (jako třeba Jimmymu Kimmelovi), vrhá do nedobrého světla dosavadní velké úspěchy jedné z vůbec nejúspěšnějších dvojic (kouče a hráče) historie NFL.
A vy už se teď jistě ptáte, jak tohle všechno souvisí s basketbalem. Jednoduše tak, že celá kauza obrátila v zámoří pozornost i na oblast, jež se například v NBA běžně vůbec neprobírá. A novináři snesli na stůl poměrně zajímavé materiály, jejichž základem byly výživné hlášky legendy legend Phila Jacksona.
Ten dokonce už v interview pro Chicago Tribune z roku 1986 přiznal, že týmy Knicks ze 70. let, jež i s Jacksonem v sestavě dvakrát ovládly celou ligu, používaly triky s míčem, jež alespoň nějak pomohly vykrývat nedostatečnou výšku hráčů, a také hrály do noty přihrávkové hry týmu.
"Abychom zařídili vše potřebné, všichni jsme s sebou nosili jehly a vzduch z balonů upouštěli. Víte, že na míčích se píše cosi jako "nahustěte na 7 až 9 liber. My jsme ale potřebovali, aby tolik neskákaly," popisoval současný prezident Knicks.
"V útoku jsme si rádi přihrávali, aniž jsme u toho moc driblovali, takže bylo celkem jedno, na kolik byly balony nafouknuté. Soupeři ale ufouknuté míče ztěžovaly rychlé protiútoky, protože při driblování se míč neodrážel od země tak rychle."
Marv Albert, po několik desetiletí komentátor zápasů Knicks, k tomu ve své biografii řekl ještě víc:
"Během jednoho zápasu jsem Billa Bradleyho při timeoutu zahlédl, jak se mu podařilo propašovat míč na lavičku, a se svou jehlou ho malou chvilku upouštět."
Jak ovšem podotýká Sam Smith ve slavné knize Jordan Rules, triků s tlakem v míči používalo vícero týmů. A své observace na toto téma opět vysypal z rukávu Phil Jackson, který si jako kouč právě kvůli těmto podvodům na zápasy nosíval vlastní přístroj na měření tlaku, který před zápasy kontroloval.
"Ten večer před utkáním v Miami, v sezoně 1989/90, Jackson stejně jako jindy testoval tlak v míčích připravených na zápas. A zjistil, že byly nahuštěné hodně pod požadovanými 7,5 librami. Náhodné opominutí? Těžko. S měkčími míči se nedá driblovat tak rychle a celkově zpomalují hru. A právě to hráčsky méně talentovaný domácí tým proti Bulls, kteří rádi hráli rychle, potřeboval. Jenže Jackson nechal balony dohustit a Heat měli po výhodě," píše Sam Smith.
Míče se ale nejen vyfukovaly, ale také přefukovaly. Jak opět zjistil kouč Chicaga. "Při přefouknutí to fungovalo obráceně. Jackson odhalil například Lakers, kteří chtěli hrát s míči napěchovanými na 15-17 liber. Magic Johnson měl totiž rád vysoký dribling, navíc tvrdší a živější míče se dál odrážely od obroučky, což podporovalo brejkovou hru Lakers, již měl tým v oblibě," píše opět Smith.
Mimochodem, Lakers byli finálovými soupeři Bulls při první titulové jízdě Chicaga v roce 1991. Rok na to byli jejich protivníky Portland Trail Blazers. A i ti s tlakem podle Jacksona šachovali. Tým vedený Clydem Drexlerem a Terrym Porterem ufukoval, aby míče zůstávaly déle na obroučce, což podporovalo útočné doskakování Blazers.
A na závěr ještě slova ze sloupku Sama Smithe v Chicago Tribune na adresu podvodníků z New York Knicks:
"Takže tým, který ztělesňoval to, jak by se basketbal měl hrát, který se stal vzorem pro řadu dalších, a za nějž hrál budoucí senátor, top manažer týmu NBA a několik úspěšných trenérů a byznysmenů, měl také srdce zlodějů. Ale neodsuzujte je. Přirozeností sportu je získat nad soupeřem nějakou výhodu. Vítězství a triumfy jsou totiž v současné vyspělé společnosti tak důležité a glorifikované, že skoro jakékoli prostředky k jejich dosažení jsou akceptovány. Už spisovatel John Tunis napsal, že porážka je v Americe obrovským hříchem..."
A na kolik hustíte vy?
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz