O sci-fi z Folimanky a reprízu 2004. Plus oslava!

06.04.2012 - Redakce
počet přečtení: 1718
vytvořeno 06.04.2012, upraveno 06.04.2012

PREVIEW SEMIFINÁLE ŽBL S OSLAVOU LEGEND    Klid před bouří? Bouři před klidem? Klid po klidu a před klidem? Co asi nabídne semifinále Excelsior Ženské basketbalové ligy? Série na tři vítězné zápasy složené z týmů ZVVZ USK Praha - VŠ Praha a Frisco IMOS Brno - Kara Trutnov vypuknou už v sobotu.

Klid před bouří? Bouři před klidem? Klid po klidu a před klidem? Co asi nabídne semifinále Excelsior Ženské basketbalové ligy? Série na tři vítězné zápasy složené z týmů ZVVZ USK Praha - VŠ Praha a Frisco IMOS Brno - Kara Trutnov vypuknou už v sobotu.


Derby z Folimanky: drama, sci-fi, nebo selanka?


Vizionářů ochotných věřit v postup VŠ Praha do finále přes ZVVZ USK Praha v České kotlině mnoho nechodí. To spíš blesk třikrát uhodí do stejného místa. Trenér outsidera Petr Treml takovou možnost odkázal do oblasti sci-fi. A jen v žertu se lze ptát, zda by v případě naplnění takového scénáře nedostal padáka. VŠ totiž mistrovskému USK slouží coby záložní tým.

Ale co jednorázový úder blesku? Ten už tak nemožný není. VŠ Praha prochází - alespoň výsledkově - play-off jako nůž máslem. V hale na Folimance se cítí nejen jako doma. A že umí svého souseda potrápit, to mladý kádr ukázal v posledním kole základní části, když ještě v 34. minutě vedl (aby nakonec prohrál 63:78).

A poslední proměnný faktor: USK hrál oficiální utkání při automatickém postupu do semifinále naposledy 14. března. Tři týdny jsou hodně dlouhá doba na odpočinek, ideální spíš k zrezivění.

První semifinále se hraje v sobotu od 15 hodin, druhé ve středu od 18 hodin, třetí ve čtvrtek od 18 hodin


Východní konference: inspirace v dějinách?

Nikdy. To je odpověď na otázku, kolikrát v ligové historii dokázaly trutnovské basketbalistky porazit semifinálového soka z brněnských Žabovřesk. Letos byl rozdíl v utkáních mezi Friscem IMOS Brno a Karou Trutnov 3, 14, 27 a 6 bodů.

Především na jih Moravy se Východočeškám nejezdí snadno, to před finále pomyslné východní konference dobře vědí. Nudu však odmítnou, v Podkrkonoší znějí přísliby boje.

Pro inspiraci by trutnovský trenér Martin Petrovický mohl zalovit ve videoarchivech roku 2004. Tehdy prožil klub nejlepší jaro ve své historii, když v semifinále zaskočil druhého z gigantů - pražský USK - a prosmýkl se k ligovému stříbru.

Napodobí dnešní parta kolem kapitánky Dariny Mišurové či podkošové hráčky Hany Šnajdrové tým zkušené Eriky Dobrovičové a talentovaných Michaly Hartigové, Petry Kulichové či Dariny Johnové?

Co je jisté, na diváky čeká semifinále neúplných skvader. Frisco dlouhodobě postrádá Romanu Hejdovou, ostatní bolístky však mohlo doléčit při třítýdenní pauze. Během ní se Jihomoravanky střetly dvakrát se slovenským MBK Ružomberok, první zápas prohrály 62:71, druhý 64:68.

Kara zatím prochází play-off bez porážky. Ale také bez křídelnic Ivy Komžíkové a Kateřiny Kozumplíkové a pivotek Kateřiny Novákové s Gabrielou Mervínskou. Poslední čtvrtfinále proti Slovance MB vynechala vinou nemoci i rozehrávačka Petra Záplatová.

První semifinále se hraje v sobotu od 17 hodin v Brně, druhé tamtéž v neděli od 17 hodin, třetí pak ve středu v Trutnově od 18 hodin


SLAVNOST NA FOLIMANCE

První semifinále Excelsior ŽBL mezi ZVVZ USK Praha a VŠ Praha ozdobí v sobotu v přestávce utkání gratulace třem velkým osobnostem československého basketbalu, které slaví životní jubilea. Bývalé hráčky Dana Klimešová-Ptáčková, Martina Pechová-Jirásková a Hana Ezrová-Kopáčková dohromady získaly na mistrovství světa a Evropy 15 medailí, z toho 7 stříbrných a osm bronzových. Za jejich basketbalové mistrovství a radost, kterou rozdávaly fanouškům, jim bude předán speciální dárek pořadu BasketManie České televize z poděbradských skláren Crystal Bohemia. 

Kapitánka prvních medailistek na ME a MS

V pondělí 26. března se dožila 85 let Hana Ezrová, rozená Kopáčková, členka Síně slávy ČBF, která byla kapitánkou československých basketbalových reprezentantek při historicky prvních startech na mistrovství Evropy i mistrovství světa.

S ligovým basketbalem začínala v Dynamu (Slavii) Praha, od roku 1955 hrála pět let pod vedením trenérů Adamíry a Kříže ve Spartě Praha. Do reprezentace se dostala hned po válce v roce 1946 a vydržela v ní dlouhých 11 let. Vedla československý tým při první účasti na Mistrovství Evropy v květnu v roce 1950 v Budapešti a průměrně téměř osmi body na utkání (byla druhou nejlepší střelkyní družstva) se podílela na zisku prvních bronzových medailí. Tým trenéra Luboše Dobrého s Hanou Kopáčkovou, Evou Vágnerovou, Marií Chytilovou a dalšími tak položil základ medailových úspěchů československých basketbalistek, které trvaly na evropských šampionátech bez přerušení do roku 1968.

Svou reprezentační kariéru Hana Ezrová zakončila na druhém světovém šampionátu v historii basketbalu žen, který se konal v roce 1957 v Brazílii. Tam poprvé startoval československý reprezentační celek a hned vybojoval bronzové medaile.

Kapitánka se s reprezentací loučila po 11 letech a 70 zápasech. Na pěti velkých světových akcích se podílela na zisku pěti medailí - dvou stříbrných a tří bronzových.

Manželem Hany Ezrové je Josef Ezr, jeden z nejvýznamnějších hráčů, trenérů a funkcionářů historie československého a českého basketbalu, mistr Evropy 1946 a vicemistr 1947, účastník OH v Londýně 1948 a Helsinkách 1952.

Nenápadný pilíř reprezentace

Dvacátého března oslavila kulaté životní výročí Martina Pechová, rozená Jirásková. Byla oporou československé basketbalové reprezentace na sedmi šampionátech a zisk dvou medailí z mistrovství světa a tří z mistrovství Evropy z ní dělá jednu z nejvýraznějších postav historie českého a československého basketbalu.

Její talent byl nesporný a nepřehlédl ho ani trenér Kubín, který ji zařadil v sedmnácti letech do prvoligového týmu Sparty. Lví podíl na šesti titulech a dvou druhých místech a trojnásobná účast v nejlepší ligové pětce správnost jeho rozhodnutí časem jenom potvrdily. Nezaváhal ani tehdejší reprezentační kouč Ján Hluchý, který ji vzal v roce 1970 na Mistrovství Evropy do Rotterdamu. Martina Jirásková, často oslovovaná spoluhráčkami také Marta, ho nejen nezklamala, ale následující rok už patřila vedle legend Joškové, Jarošové a Jindrové k tahounům stříbrného týmu na mistrovství světa v Sao Paulu!

Od dalšího roku se spolu se spoluhráčkou ze Sparty Danou Ptáčkovou, provdanou Klimešovou staly shodně 190 centimetrů vysoké pivotky postrachem v podkošovém prostoru pro mnoho evropských i světových soupeřů, o čemž svědčí například jejich podíl na další medaili z MS 1975 v Kolumbii.

Svou skvostnou reprezentační dráhu završila na prvním olympijském basketbalovém turnaji žen, kde shodně s Danou Ptáčkovou dosáhly průměru 11 bodů na zápas, tým skončil na čtvrtém místě. Martina Pechová vystudovala Vysokou školu chemickou a její dcera Martina (1977) třikrát reprezentovala Česko na mistrovství Evropy.

Deset neuvěřitelných sezon

Dana Klimešová, rozená Ptáčková byla dvakrát nejlepší basketbalistkou Československa a pět sezón za sebou v nejlepší pětce ligy. V reprezentaci byla lídrem a často nejlepší střelkyní na osmi světových turnajích, na kterých československé basketbalistky získaly šest medailí!

Do utkání nejvyšší soutěže poprvé v roce 1970 za Spartu Praha a doslova v ní zářila do roku 1978. Po mateřské pauze, kdy se jí narodila dcera Zuzana (mistryně Evropy 2005), pak ještě odehrála dvě sezóny a dva evropské šampionáty. Z deseti ligových sezón Sparta získala titul osmkrát a jen dvakrát skončila na druhém místě, a tak víceméně pravidelně hrála Pohár mistryň evropských zemí. Pravda, ani v jednom ze čtyř finále nejlepšího evropského poháru se výhry se svými spoluhráčkami ze Sparty nedočkala, triumfovaly skvělé týmy Daugava Riga a CUC Clermont Ferrand.

Do reprezentace přišla devatenáctiletá juniorská vicemistryně Evropy v roce 1971, o rok později se už podílela na bronzových medailích na ME ve Varně. Za další dva roky byla druhou nejlepší střelkyní týmu na dalším evropském šampionátu v Itálii a roce 1975 přišel jeden z vrcholů její kariéry, mistrovství světa v Kolumbii. V Cali byla už hlavní oporou týmu, s průměrem 14,4 bodu na zápas byla dokonce jedenáctou nejlepší střelkyní celého mistrovství. Mimořádný byl její výkon v zápase proti USA, ve kterém se 21 body podílela na nejtěsnější výhře 66:65.

Trenér Drásal jí pochopitelně zařadil i do nominace na první olympijský basketbalový turnaj žen v historii v roce 1976 v Montrealu. Nebýt úvodní jednobodové prohry s Bulharskem, mohla mít ve sbírce i olympijskou medaili místo nepopulárního čtvrtého místa. Po olympijských hrách v Kanadě se Dana Ptáčková vdala za další basketbalovou osobnost Vlastibora Klimeše (2krát bronz z ME) a pozoruhodný byl i její poslední reprezentační start před narozením syna Martina.

Dana Klimešová, která při vrcholovém sportu dokázala vystudovat medicínu-obor dětské lékařství, končila sportovní kariéru na Mistrovství Evropy 1981 v italské Anconě - symbolicky jako nejlepší střelkyně bronzového týmu na tomto šampionátu.

Se svým manželem žije v Německu a koncem května oslaví významné životní výročí.


Bohdan Zakoš, red